کلینیک دامپزشکی روژان
آبریزش بینی در مرغ مینا

آبریزش بینی در مرغ مینا

سرماخوردگی و آبریزش بینی در مرغ مینا

سرماخوردگی جزو بیماریهای شایع در مرغ مینا میباشد که، به خصوص در فصول سرد سال که بیشتر ممکن است رخ دهد. به همین علت اگر شما از مرغ مینا نگهداری می کنید، باید به این مسئله دقت ویژه‌ داشته باشید و مراقب سلامتی مرغ مینای خود در این فصل باشید.

سرماخوردگی یکی از بیماری‌ های شایع می باشد که نه تنها انسان، بلکه حیوانات و به ویژه پرندگان را نیز مبتلا می‌ کند و معمولا چندان خطرناک نمی باشد. و وقتی که سریع تر درمان شود خطر زیادی نخواهد داشت.

اما سرماخوردگی مرغ مینا را باید حتما تحت نظر دامپزشک درمان نمایید. زیرا درصورت عدم انجام این کار، می‌ تواند باعث بروز بیماری‌ های تنفسی و ذات الریه شود.

سرماخوردگی نوعی بیماری ویروسی است و اگر دارای چند پرنده و چند مرغ مینا می باشید و یکی از پرنده های شما به این ویروس مبتلا شده است، احتمال ابتلای سایر مرغ های مینا به این ویروس نیز وجود دارد.

سرماخوردگی زمانی شدت بیشتری میگیرد که پرنده در معرض هوای سرد قرار بگیرد و یا بعد از آب تنی وقتی که بدن پرنده خیس است، جلوی کولر یا پنکه قرار بگیرد. تمام این عوامل می توانند باعث تشدید سرماخوردگی شوند.

بسیاری از پرندگان از جمله مرغ مینا، نسبت به تغییرات دمای محیط زندگی بسیار حساس هستند و به سرعت ممکن است، بیمار شوند. پرنده ای که از سرما رنج می برد، معمولا پرهای خود را پف می کند، نسبت به محیط اطرافش بی تفاوت است و اگر دچار سرماخوردگی شده باشد، آبریزش بینی نیز خواهد داشت و حتی امکان دارد که عطسه هم بکند.

برای آنکه بتوانید بهتر سرماخوردگی را در مرغ مینا تشخیص دهید، نیاز است تا ابتدا با علائم سرماخوردگی مرغ مینا آشنا شوید.

معمولا این بیماری با علائم زیر بروز پیدا می کند :

عطسه های متعدد، بیش از ۴ عطسه در روز

آبریزش بینی و خروج ترشحات از بینی و چشم

چشم های بسته یا نیمه باز

بی حالی مرغ مینا

خوابیدن بیش از حد

پف کردن پر ها و عدم تحرک

اسهال

زیاد کندن پرها

از دست دادن اشتها

خس خس کردن و مشکلات تنفسی

اولین علامت سرماخوردگی در مرغ مینا:

 اولین نشانه برای سرماخوردگی در مرغ مینا، معمولا خروج ترشح از بینی و دهان مرغ مینا یا آبریزش بینی می باشد.

البته آبریزش بینی در مرغ مینا، میتواند به دلایل و علل دیگری نیز رخ دهد.

علل ایجاد آبریزش بینی در مرغ مینا:

آبریزش بینی در مرغ مینا، می تواند نشانه ای بر طیف گسترده ای از اختلات و بیماری های خفیف تا
جدی باشد.

آبریزش بینی می تواند به دلایل مختلفی مانند موارد زیر رخ دهد:

عفونت

TAPPING انگشت در طوطی اکلکتوس
ادامه مطلب

التهاب

زخم

جسم خارجی

سایر فرایند های غیر طبیعی

اگر شما علائم گفته شده در بالا و آبریزش بینی در مرغ مینای خود مشاهده کردید.

پس از مراجعه به دامپزشک و دریافت درمان مناسب، انجام اقدامات زیر نافع خواهند بود:

۱- گرم کردن محیط

در اولین مرحله، برای تسریع روند درمان مرغ مینا، نیاز است تا محیط را گرم تر کنید. پنجره ها را ببندید و تجهیزات گرمایشی را روشن نمایید. هم چنین توصیه می گردد در شب ها، بر روی قفس مرغ مینا پارچه نازکی بیندازید تا هم قفس گرم تر شود و هم تبادل هوا به راحتی انجام پذیرد. استفاده از پارچه های کلفت و پتو به دلیل جلوگیری از جابجایی هوا، توصیه نمی گردد.


۲- نظافت قفس

روزانه قفس را نظافت نمایید تا عوامل بیماری زا و آلودگی ها کاملا از آن خارج شوند. نظافت قفس مانع از رشد قارچ و دیگر عوامل بیماریزا در آن شده و به روند درمان سرماخوردگی مرغ مینا کمک شایانی خواهد نمود.


۳- تغذیه اصولی

تغذیه مرغ مینا یکی از حساس ترین نکاتی است که باید در پرورش و نگهداری این پرنده در نظر گرفته شود. مرغ مینا، معمولا در معرض بیماری کبد چرب و اختلالات ذخیره آهن در کبد قرار دارد.

بیماری کبد چرب نیز شامل علائمی شبیه به سرماخوردگی مرغ مینا می باشد که به واسطه تغذیه غیر اصولی اتفاق می افتد.

ضروری است برای درمان پرنده خود، از غذاهای فرموله شده و پلت های مخصوص مرغ مینا از برندی معتبر استفاده نمایید. این غذا ها نباید حاوی آهن باشد تا بهبود را تسریع بخشد.

تغذیه اصولی و صحیح با توجه به توصیه های دامپزشک، میتواند در درمان سرماخوردگی و آبریزش بینی مرغ مینا موثر باشد.

البته معمولا مرغ مینا در زمان سرماخوردگی، دچار بی اشتهایی و کم اشتهایی میگردد.

استفاده از مولتی ویتامین برای مرغ مینا، اشتهای مرغ مینا را تقویت نموده و از ضعیف شدن او نیز جلوگیری بعمل می آورد. بنابراین میتوانید در برنامه غذایی پرنده خود، از مولتی ویتامین ها با تجویز دامپزشک نیز استفاده نمایید.

سخن پایانی

درمان سرماخوردگی و آبریزش بینی در مرغ مینا، تنها با مراجعه ی به موقع به دامپزشک و عمل به توصیه های دامپزشک امکان پذیر خواهد بود.

با این حال در این مقاله تلاش شد برخی از راه هایی که باعث تسریع درمان سرماخوردگی و آبریزش بینی در مرغ مینا هستند بررسی و معرفی گردند.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.