کلینیک دامپزشکی روژان
فشار خون بالا پرندگان زینتی

فشار خون بالا پرندگان زینتی

در این مقاله همه چیز در خصوص فشار خون بالا پرندگان زینتی بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

فشار خون بالا

تعریف / بررسی اجمالی:

فشار خون سیستولیک (اندازه گیری شده با داپلر) ۲۰۰ mmHg <در پرندگان هوشیار) یا> 160 mmHg در پرندگان بیهوش) برای فشار خون بالا در پرندگان طوطی سان نشان داده می‌شود.

فشار خون با برون ده قلبی و مقاومت عروقی سیستمیک تعیین می‌شود. برون ده قلب با ضربان قلب، پیش بارگذاری و انقباض میوکارد تعیین می‌شود. تاکی کاردی و افزایش انقباض میوکارد معمولاً منجر به پرفشاری خون نمی‌شود. کاهش مربوطه در مقاومت عروق سیستمیک وجود دارد. بارگیری زیاد حاد مایعات می‌تواند باعث اپیزود افزایش فشار خون شود.

Denominator مشترک در اکثریت بیماران با فشار خون بالا افزایش در مقاومت عروق سیستمیک می‌باشد.

این افزایش با واسطه افزایش سطح کاتکول آمین‌های در گردش، افزایش فعالیت آلفا آدرنرژیک و فعال شدن سیستم رنین – آنژیوتانسین – آلدوسترون انجام می‌شود.

اتیولوژی:

فشار خون اولیه یا اساسی، اگرچه در افراد شایع است، فقط گاهی اوقات در سگ‌ها مستند شده است. وقوع آن در گونه‌های دیگر، از جمله پرندگان، ناشناخته است. این به دلیل ترشح کاتکول آمین بیش از حد به دلیل استرس مزمن می‌باشد.

نارسایی کلیه نسبتاً با فشار خون بالا (از طریق فعال سازی سیستم رنین – آنژیوتانسین – آلدوسترون) در سگ‌ها و گربه‌ها، به ویژه در بیمارانی نفروپاتی که پروتئین از دست می‌دهند، مرتبط است (نفریت گلومرولی). اگرچه ارتباط بین نفروپاتی از دست دهنده پروتئین و فشار خون بالا گرچه در پرندگان هنوز مستند نشده است. نفریت گلومرولی معمولاً یافت می‌شود. تومورهای کلیوی ممکن است فشار خون بالا (از طریق فعال سازی سیستم رنین – آنژیوتانسین – آلدوسترون) ایجاد کنند و در طوطی‌ها رایج است. ارتباط بین تومورهای کلیوی و فشار خون بالا در طوطی‌ها ثبت شده است. تصلب شرایین، همان طور که در بالا بحث شد، مورد دیگری است که عامل خطر برای ایجاد فشار خون بالا می‌باشد.

رفتار آسیب رساننده پر در پرندگان نسبت به پرندگان دیگر
ادامه مطلب

ارائه بالینی:

علائم شامل ضایعات چشمی (خونریزی شبکیه، detachments، و/ یا آدم پاپیلو)، علائم عصبی (افسردگی، گیجی و تشنج)، علائم قلب و عروق (هیپرتروفی بطنی و نارسایی احتقانی قلبی) و ناهنجاری‌های سیستم کلیوی (گلومرولونفریت).

تشخیص:

تشخیص براساس علائم بالینی و اندازه گیری غیرمستقیم فشار خون (داپلر) می‌باشد. با این که این اندازه گیری در طوطی‌ها قابل اعتماد نیست، اندازه گیری فشار خون شریانی مستقیم تهاجمی است و به ندرت از نظر بالینی عملی است.

درمان:

در بیماران بدون بیماری مربوط به فشار خون بالا، درمان باید با احتیاط با هدف کاهش فشار خون ۲۵٪ بیش از چندین هفته انجام شود. در بیماران مبتلا به فشار خون شدید حاد، مرتبط بیماری، کاهش سریع فشار خون ممکن است لازم باشد.

داروهای مورد استفاده شامل مهار کننده‌های ACE (بنازپریل، آنالاپریل) می‌باشند. مسدود کننده‌های کانال کلسیم (به عنوان مثال آملودیپین) پیشنهاد شده است، اما هنوز در پرنده‌ها آزمایش نشده است.

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص فشار خون بالا پرندگان زینتی بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب طب پرندگان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱