کلینیک دامپزشکی روژان
نحوه نگهداری از گربه زیر یک ماه

نحوه نگهداری از گربه زیر یک ماه(همه چیز درمورد به سرپرستی گرفتن بچه گربه)

در این مقاله همه چیز در خصوص نحوه نگهداری از گربه زیر یک ماه بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

نحوه نگهداری از گربه زیر یک ماه

نگهداری از بچه گربه، علی‌رغم جذابیتی که دارد و وسوسه‌ انگیز بودنش، مسئولیت بزرگی است. کوچک‌ترین اشتباه یا غفلت ممکن است زندگی این موجودات حساس را به خطر بیندازد. بچه گربه‌ها تا زمانی که نیازمند شیر و محبت مادر هستند، نباید از مادر جدا شوند. اما گاهی به‌طور ناخواسته یا اتفاقی بچه گربه‌ای از مادر جدا می‌شود و نیازمند حمایت و نگهداری انسان‌هاست تا بتواند دوران نوزادی را به سلامت بگذراند. این وضعیت چه برای یک گربه خیابانی باشد و چه برای یک گربه اصیل و خانگی، یک بچه گربه یک ماهه بدون مادر نیازمند حمایت و توجه است. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توانید از پس نگهداری و مراقبت از یک بچه گربه یک ماهه بربیایید.

سرپرستی بچه گربه:

نگهداری و به سرپرستی گرفتن یک بچه گربه، خصوصا زیر دو ماه، کاری دشوار است و نیازمند توجه و مراقبت ۲۴ ساعته است. بچه گربه‌ها مانند نوزادان انسان، به توجه و مراقبت کامل نیاز دارند و عدم رعایت نکاتی ممکن است باعث تلف شدن و مرگ آن‌ها شود. بچه گربه‌ها تا دو هفتگی چشم‌هایشان بسته است و نمی‌بینند. سیستم شنوایی آن‌ها ناقص است و صداها را نمی‌شنوند. تنها از طریق گرمای بدن مادر، او را حس می‌کنند و احساس امنیت دارند. آن‌ها حتی نمی‌توانند عمل دفع را به‌تنهایی انجام دهند و مادر پس از هر وعده غذا با لیسیدن ناحیه تناسلی‌شان به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند محتویات روده و مثانه‌شان را خالی کنند.

نگهداری از یک بچه گربه یک ماهه تا حدودی آسان‌تر است، زیرا حیوان مراحل دشوار نوزادی را که نیازمند حمایت کامل مادر است، تا حدودی پشت سر گذاشته است. هرچند هنوز هم از نظر جسمی و روحی نیازمند وجود مادر یا سرپرست است.

تشخیص سن بچه گربه:

نژاد گربه‌ها از عوامل موثر در جثه و وزن آن‌هاست و ممکن است در نژادهای مختلف، متفاوت باشد. گربه‌ها در بدو تولد وزنی در حدود ۸۰ تا ۱۰۰ گرم دارند و از نظر سایز کوچکتر از یک کف دست هستند. در هفته‌ی اول، تقریبا ۹۰ درصد وقت‌شان را در خواب می‌گذرانند و ۱۰ درصد باقی‌مانده را شیر می‌خورند. بنابراین اگر با نوزاد گربه‌ای مواجه شدید که اندازه‌ای در حدود یک کف دست داشت، احتمالا کمتر از یک هفته سن دارد. این بچه گربه‌ها معمولا چشم‌هایشان بسته است.

اگر بچه گربه شرایط سلامتی و رشد را به‌طور کامل طی کند، در پایان دو هفتگی چشم‌هایش کم‌کم باز می‌شود، هرچند هنوز هم تار می‌بیند و باید از نور زیاد دور نگه داشته شود. انتظار می‌رود بچه گربه یک ماهه، وزنی در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ گرم داشته باشد. او می‌تواند روی پای خودش بایستد و به‌خوبی راه برود. پس از یک ماهگی، بچه گربه‌ها معمولا لیس زدن را آموخته‌اند و سیستم گوارش آن‌ها به حدی رشد کرده است که بتوانند خودشان به‌تنهایی عمل دفع را انجام دهند.

ویژگی‌های ظاهری بچه گربه یک ماهه:

چشم بچه گربه یک ماهه کاملا باز شده و رنگ چشم‌هایش ممکن است تغییر کند. کانال شنوایی او تا حد قابل توجهی تکمیل شده و او می‌تواند صداها را بشنود. بینایی‌اش تکمیل شده و محیط اطراف را می‌بیند. نیاز کمتری به کمک مادر یا سرپرست برای عمل دفع دارد. هوشیاری بچه گربه یک ماهه نسبتا بالا است و او می‌تواند محیط اطراف را تقریبا درک کند. موهای بدنش رشد کرده و از حالت کرکی خارج شده است. در این هنگام رنگ و الگوهای بدن حیوان قابل تشخیص است. با توجه به موهای بدن بچه گربه یک ماهه، می‌توان تشخیص داد که نژاد او موبلند یا موکوتاه است. بچه گربه یک ماهه به دلیل رشد دندان‌ها قادر به خوردن غذای خشک به عنوان غذای کمکی است. او می‌تواند راه برود و در زمان سیری، بازیگوشی کند. او مادر، خواهر و برادرش را تشخیص می‌دهد و سرپرست خود را می‌شناسد.

تغذیه بچه گربه یک ماهه:

گربه‌های تازه متولد شده، هر دو ساعت یک‌بار به شیر مادر یا شیر خشک مخصوص نیاز دارند، اما بچه گربه یک ماهه می‌تواند مدت زمان بیشتری گرسنه بماند. بهترین غذا برای توله‌ها شیر مادرشان است. گربه‌ها قادر به هضم شیر هیچ حیوانی نیستند و به همین دلیل ضرورت دارد شیر مادر یا شیر خشک مخصوص گربه‌ برای تغذیه آن‌ها استفاده شود. گربه‌های زیر یک ماه حتما باید با شیر مادر یا شیر خشک مخصوص تغذیه شوند، اما پس از یک ماهگی می‌توان از غذای کمکی برای تغذیه حیوان استفاده کرد.

برای بچه گربه یک ماهه می‌توانید روزانه یک وعده غذای کمکی مانند غذای خشک، پوچ یا غذای‌تر مخصوص توله گربه‌ها را استفاده کنید و این مقدار را هر هفته یک وعده اضافه کنید تا شیر خشک به‌طور کامل قطع شود. استفاده از غذای صنعتی معتبر به گربه کمک خواهد کرد که املاح، ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز بدنش به خوبی تامین شود. بنابراین در انتخاب برند غذای کمکی به نیازهای تغذیه‌ای حیوان با توجه به جثه و نژادش توجه کنید.

غذای بچه گربه یک ماهه خیابانی:

اگر بچه گربه را از یک کلینیک به سرپرستی می‌گیرید، احتمالا اطلاعاتی راجع به سلامتی، سن و نحوه تغذیه و واکسیناسیون او به شما خواهند داد. اما در مورد بچه گربه‌های خیابانی، اطلاعات ما ناقص است. در وهله‌ی اول، مطمئن شوید که بچه گربه بدون مادر است. معمولا گربه‌های مادر توله‌های خود را چندبار در روز تنها می‌گذارند و به جست‌وجوی غذا می‌روند و برمی‌گردند. از برداشتن بچه گربه اجتناب کنید مگر آن که مطمئن باشید مادر او دیگر برنمی‌گردد.

اولین گام در مواجهه با توله بدون مادر، مراجعه به دامپزشک است تا به‌طور دقیق از وضعیت سلامتی گربه، سن و نحوه تغذیه او اطلاعات کسب کنید. دامپزشک پس از معاینه گربه به شما خواهد گفت که توله چند روزه یا چند ماهه است و وضعیت سلامتی او به چه نحو است و به چه داروهایی نیاز دارد. همچنین دامپزشک برنامه واکسیناسیون او را انجام خواهد داد و شما را از بیماری‌های احتمالی پت آگاه خواهد کرد.

نحوه تغذیه با شیشه شیر گربه:

اگر گربه شما یک ماهه یا کوچکتر است، نیاز است که با شیشه شیر مخصوص به او شیر دهید. استفاده از شیشه شیر مخصوص بچه گربه یک ماهه یا کمتر کمک می‌کند تا شرایطی مشابه سینه مادر برای تغذیه او به وجود آید. استفاده از سرنگ یا شیشه شیرهای دیگر که مخصوص گربه نیستند، گزینه مناسبی نیستند و نمی‌توان از آن‌ها برای تغذیه حیوان استفاده کرد. نکته دیگری که در تغذیه گربه با شیشه شیر باید به آن توجه کنید، نخواباندن گربه به پشت هنگام شیر خوردن است. اگر گربه را به پشت بخوابانید و به او شیر دهید، احتمالا شیر در نای و سیستم تنفسی او رفته و باعث خفگی می‌شود.

بیماری هاری کاذب (Aujesky Disease)
ادامه مطلب

اسباب بازی:

گربه‌ها حیواناتی بازیگوش هستند. بچه گربه یک ماهه آمادگی بازی با خواهرها و برادرها یا سرپرستش را دارد. بهتر است چند اسباب‌بازی برای او تهیه کنید تا او دوران کودکی خود را با آرامش و سرگرمی سپری کند. اسباب‌بازی‌های کوچک، نرم و بی‌خطر برای بچه گربه انتخاب مناسبی هستند. این اسباب‌بازی‌ها به تحریک حس کنجکاوی، تقویت مهارت‌های حرکتی و ذهنی بچه گربه کمک می‌کنند و او را از خستگی و بی‌حوصلگی دور نگه می‌دارند.

وزن بچه گربه:

انتظار می‌رود بچه گربه یک ماهه، وزنی در حدود ۵۰۰ گرم داشته باشد. گربه‌ها در اوایل تولد روزانه تقریباً ۷ گرم وزن می‌گیرند که این افزایش وزن به مرور به روزی ۱۰ گرم نیز می‌رسد. بچه گربه‌هایی که وزن کمی دارند یا روال افزایش وزن را به خوبی طی نمی‌کنند، احتمال تلف شدن بالایی دارند. بچه گربه‌های یک ماهه هر ۵ تا ۶ ساعت یک‌بار نیاز به شیر خشک یا غذای کمکی دارند. اگرچه لازم است گربه نوزاد به دفعات بیشتری غذا بخورد، اما به بهانه‌ی افزایش وزن، نباید حجم غذای بیشتری به او بدهید. تغذیه بیش از حد ممکن است منجر به مشکلات گوارشی و سلامتی شود.

مدفوع بچه گربه یک ماهه:

توله‌ها نسبت به گربه‌های بالغ دفع بیشتری دارند و این دفعات حتی ممکن است به ۵ بار در روز نیز برسد. توله‌های زیر یک ماه، برای دفع به کمک مادر نیاز دارند اما در سنین بیش از ۴ هفتگی و در پی تکامل سیستم گوارشی، کم‌کم می‌توانند دفع را به تنهایی نیز انجام دهند. چنانچه احساس کردید گربه‌ای که به سرپرستی گرفته‌اید ادرار یا مدفوع نمی‌کند، لازم است پس از هر وعده غذا، با یک پنبه مرطوب آغشته به آب گرم، ناحیه تناسلی و شکم او را ماساژ دهید تا او بتواند مدفوع یا ادرار کند.

گربه‌ها به صورت غریزی درون خاک مخصوص دستشویی می‌کنند؛ بنابراین پس از این که بچه گربه یک ماهه به سنی رسید که بدون نیاز به کمک مادر یا سرپرست بتواند دستشویی کند، لازم است محلی را برای او در نظر بگیرید و خاک بهداشتی مخصوص برای او تهیه نمایید. بچه گربه یا گربه‌ی بالغ بدون خاک مخصوص دستشویی نمی‌کند.

اسهال در گربه‌ها:

اسهال در گربه‌های بالغ یا بچه، نشانه‌ی یک بیماری یا روش نامناسب نگهداری است. بدیهی است اگر اسهال بچه گربه یک ماهه به موقع درمان نشود، او را تلف خواهد کرد. ویروس، انگل، استفاده از شیر گاو، التهاب دستگاه گوارش و … می‌تواند گربه نوزاد یا بالغ را دچار اسهال کند. اگر دیدید که بچه گربه دچار اسهال شده، حتماً او را نزد دامپزشک ببرید. خصوصاً آن که این روند بیش از نصف روز ادامه داشته باشد و علائمی از بهبود در مدفوع حیوان مشاهده نشود.

شستن بچه گربه یک ماهه:

شستن گربه‌های زیر سن یک ماه توصیه نمی‌شود. گربه‌ها از حدود دو هفتگی تا چهار هفتگی یاد می‌گیرند بدن خود را لیس بزنند و تمیز کنند. گربه‌ها به شدت تمیز و وسواسی هستند و معمولاً نیاز کمتری به استحمام پیدا می‌کنند. با این وجود حمام گربه به فواصل منظم (بسته به شرایط نگهداری و نژاد گربه) می‌تواند در سلامت پوست و موی حیوان موثر باشد. خصوصاً اگر نژاد گربه موبلند باشد.

لوازم مورد نیاز بچه گربه:

نگهداری از بچه گربه یک ماهه، مانند هر حیوان خانگی دیگری، نیازمند تجهیزات و لوازم مخصوص است. در ادامه به شما خواهیم گفت به چه لوازمی برای نگهداری از یک بچه گربه یک ماهه نیاز دارید.

  • ظرف غذا: گربه‌ها حیواناتی وسواسی و تمیز هستند. ظرف غذای گربه باید مخصوص، تمیز و پاکیزه باشد.
  • ظرف آب: گربه‌ها عمدتاً با مشکلات کلیوی دست‌وپنجه نرم می‌کنند که علت آن عدم نوشیدن آب کافی است. ظرف آب گربه باید تمیز، بدون بو و جدا از ظرف غذایش باشد تا او به نوشیدن آب کافی ترغیب شود. لازم است روزی چند بار ظرف آب گربه را با آب پاکیزه پر کنید و در دسترس او قرار دهید.
  • ظرف خاک: بچه گربه یک ماهه به بالا به ظرف دستشویی و خاک بهداشتی نیاز دارد. بهتر است ظرف خاک گربه در محیطی آرام و به دور از تردد باشد تا گربه احساس راحتی داشته باشد.
  • محل استراحت: گربه‌ها حیواناتی تمیز هستند و روی محل خواب و استراحت خود حساس هستند. محل خواب گربه باید نرم، گرم و پاکیزه باشد تا او احساس راحتی بیشتری داشته باشد.
  • باکس نگهدارنده: گربه‌ها خیلی زود دچار استرس می‌شوند؛ خصوصاً اگر نژاد آن‌ها خانگی باشد. یک باکس نگهدارنده به گربه کمک می‌کند که هنگامی که او را بیرون از منزل می‌برید، مانند هنگامی که به دامپزشکی یا مهمانی می‌روید، آرامش بیشتری داشته باشد.
  • خانه: گربه نیازمند یک محیط امن به عنوان خانه است تا در مواقعی که دچار استرس می‌شود در آن احساس امنیت کند. به غیر از محل خواب، بهتر است یک خانه کوچک برای گربه‌تان تهیه کنید تا زمانی که دچار استرس می‌شود، مانند زمان حضور مهمان، به درون آن پناه ببرد. خانه گربه بهتر است در ارتفاع و در یک محیط امن و دنج قرار داشته باشد.

سخن پایانی:

گربه‌ها حیوانات مستقلی هستند و نگهداری از آن‌ها نسبت به بسیاری از پت‌های دیگر آسان‌تر است؛ با این وجود نگهداری از گربه، خصوصاً بچه گربه، دشواری‌ها و مسئولیت‌های خاص خودش را دارد. تغذیه، تربیت و آموزش، بیماری و درمان، واکسیناسیون به موقع، همگی وقت‌گیر هستند و هزینه نسبتاً بالایی را به خانواده تحمیل خواهند کرد. اگر تصمیم گرفته‌اید مانند یک والد وقت و هزینه کافی بابت نگهداری از گربه بپردازید، ورود شما را به دنیای جذاب بچه گربه‌ها تبریک عرض می‌کنیم.

در این مقاله همه چیز در خصوص نحوه نگهداری از گربه زیر یک ماه بررسی شده است.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳