کلینیک دامپزشکی روژان
کمبودهای تغذیه ای پرندگان زینتی

لوری کیت

لوری کیت

گونه های این پرنده:

لوری کیت ها از رنگ‌های روشن برخوردار هستند و طوطی‌های بومی استرالیا و اقیانوسیه شهدخوار فعال هستند.

لوری کیت‌های با دم طویل به عنوان پرندگان مرغی محبوب هستند، آن‌ها بیشتر به عنوان حیوانات اهلی محبوب می‌شوند اما از رژیم غذایی بی نظیری برخوردار هستند. در طبیعت این پرندگان به انرژی زیادی احتیاج دارند.

آن‌ها به سرعت و با قدرت در سراسر زیستگاه خود پرواز می‌کنند و دائماً از یک گل به گل دیگر می‌روند در حالی که تغذیه می‌شوند.

رژیم طبیعی آن‌ها (شهد، گرده، مانا، شهدگیاهی، lerp، حشرات و میوه) نشان دهنده استفاده از انرژی بالا می‌باشد و آناتومی آن‌ها رژیم غذایی پر انرژی را نشان می‌دهد (زبان برسی؛ کوچک، معده نسبتاً ضعیف؛ و زمان انتقال سریع به دستگاه گوارش).

شهد:

شهد یک غذای مایع غنی از قند است، اما محتوای اسیدهای آمینه، ویتامین‌ها و مواد معدنی نادر کم است. پروتوپلاسم گرده از پروتئین قابل هضم بالا و پروفایل حاوی آمینو اسید متنوع تشکیل شده است، و بنابراین منبع غذایی خوبی برای لوری کیت‌ها می‌باشد.

مانا یک اگزودات قندی از برگ یا چوب اکالیپتوس آسیب دیده می‌باشد. شهدگیاهی دفع شکر از مراحل nymphal شته‌ها، کوکسیدها، و حشرات متعلق به خانواده Psyllidae می‌باشد (شپش‌های گیاهی). و lerp یک ماده مومی است که به عنوان محافظ توسط psyllids ترشح می‌شود.

با این حال، با توجه به کربوهیدرات بالا و محتوای پروتئین کم این غذاها، این احتمال وجود دارد که آن‌ها فقط به عنوان متبادل نکتار مورد استفاده قرار گیرند. پرندگان شهد خوار تقریباً منبع خوبی از پروتئین حشرات را فراهم می‌کند.

طوطی آرا
ادامه مطلب

تلاش برای تکثیر این رژیم در پرندگان اسیر با درجات مختلف موفقیت روبرو شده است. بسیاری از این رژیم‌های غذایی مصنوعی قند زیادی دارند و کاهش تولید انرژی مرتبط با اسارت را حساب نمی‌کنند.

تلاش هایی برای تولید غذای مناسب:

هم چنین بسیاری از آن‌ها با ترکیب اسید آمینه گرده و حشرات مطابقت ندارند. اغلب چاقی، رشد ضعیف و کاهش کارایی تولید مثل را در بر دارد. تلاش شده است رژیم‌های غذایی با انرژی کمتری برای لوری کیت‌ها تولید شود، اما خوش طعم بودن برای بسیاری از پرندگان یک مسئله باقی مانده است.

به طور کلی، لوری کیت‌های اسیر با مقدار کمی از مایع فرمول شده یک یا دو بار در روز و با مواد غذایی خشک ad lib، همراه با میوه، سبزیجات و گاهی جوانه‌ها تغذیه می‌شوند.

برخی از لوری کیت‌های بزرگ‌تر مانند lorikeet رنگین کمان (Trichoglossus haematodus) دانه مصرف خواهد کرد. اما یک رژیم غذایی مناسب برای این پرندگان در نظر گرفته نشده است.

لوری کیت

 یک لوریته سینه فلسیscaly-breasted وحشی که بطور آزادانه کاوش می‌کند

 

نیاز به تحقیقات بیشتر برای تعیین رژیم غذایی ایده آل لوری کیت‌ها و لوری های اسیر وجود دارد. دام پزشکان نباید فرض کنند رژیم‌های غذایی تجاری از نظر تغذیه ای کافی هستند.

 

غذا لوری کیت

نمونه‌هایی از مواد غذایی پرندگان خانگی که سعی می‌کنند رژیم وحشی لوراکیت ها را تکرار کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

برگرفته از کتاب: طب پرندگان زینتی