کلینیک دامپزشکی روژان
لیپوماها در پرندگان

لیپوماها در پرندگان

نئوپلاستیک و شرایط PSEUDONEOPLASTIC

لیپوماها در پرندگان

در این مقاله لیپوماها در پرندگان بررسی خواهد شد:

بروز

لیپوماها در هر پرنده ای دیده می‌شوند اما شایع‌ترین آن‌ها در طوطی‌های آمازون، باجریگارها و galahs هستند.
آن‌ها معمولاً در پرندگان مسن رخ می‌دهند و به نظر نمی‌رسد یک تمایل جنسی است. لیپوماتیک به طور انحصاری یا غالباً با رژیم غذایی تمام دانه، و با سبک زندگی کم تحرک همراه است.

ارائه بالینی

توده‌ها معمولاً در امتداد رسوبات اصلی چربی روی بدن (اطراف چینه دان، بخش شکمی شکم، ران و پایین پاها) قرار دارند. آن‌ها گاهی اوقات در اطراف کلوآک یافت می‌شوند. و به ندرت در پشت یا بال‌ها دیده می‌شوند.
آن‌ها اغلب توده‌های محکم با چربی زیر پوستی هستند، پوست اغلب به رنگ زرد است. توده‌ها ممکن است متحرک باشند. پرندگان گاهی اوقات خونریزی ناشی از زخم لیپوما را نشان می‌دهند.

تشخیص

تشخیص براساس سابقه و ظاهر بالینی است. لیپوماها را باید از فتق و گزانتوما تشخیص داد. رادیوگرافی می‌تواند برای تمایز لیپوماها و فتق‌ها مفید باشد.

Galah با لیپومای زخمی در ناحیه inguinal
Galah با لیپومای زخمی در ناحیه inguinal

مدیریت

لیپوماها اغلب نشانه ای از فرآیندهای بیماری زمینه ای گسترده از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، لیپیدوز کبدی، کم کاری تیروئید و گاهی اوقات دیابت شیرین می‌باشند. قبل از شروع هر درمانی مهم این است که این اطلاعات مکاتبه ای برای مالک و مراقب بیمار (به صورت یک کل) تعیین شود.
برداشتن به صورت جراحی اگرچه درمانی است اما اغلب اولین درمان انتخابی نیست. اولویت نویسنده فقط برداشتن لیپومای زخمی یا آن بخشی است که به طور مکانیکی با سبک زندگی پرنده تداخل می‌کند (به عنوان مثال تداخل در محدوده طبیعی حرکت پا). اگر تصمیم به جراحی گرفته شود، باید مراقبت عالی از انعقاد خون انجام شود، اغلب تا دوره بعد از عمل مشخص نیست. در مورد لیپومای زخمی، جایی که جراحی است انتقال فوری خون کامل ممکن است در طول عمل و پس از عمل لازم باشد.
اگر لیپوما زخم ندارد، غذای پرنده باید به رژیم غذایی فرموله شده تغیر کند و وزن آن تحت نظارت قرار گیرد. در بسیاری از موارد، لیپوما به اندازه ای کاهش می‌یابد که دیگر از نظر بالینی قابل توجه نیست (و بنابراین نیازی به درمان بیشتر نیست) یا اگر جراحی نشان داده شود، این یک روش ساده تر با عوارض بعد از عمل کمتر می‌باشد.

بیماری های دستگاه تنفس فوقانی پرندگان
ادامه مطلب

در این مقاله لیپوماها در پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.