کلینیک دامپزشکی روژان

نئوپلازی غده ارووپیژیال در پرندگان

نئوپلاستیک و شرایط PSEUDONEOPLASTIC

نئوپلازی غده ارووپیژیال در پرندگان

در این مقاله نئوپلازی غده ارووپیژیال در پرندگان بررسی خواهد شد:

بروز

این تومورها در طوطی‌هایی که یک غده ارووپیژیال دارند، دیده می‌شوند آن‌ها بیشتر در باجریگارها دیده می‌شوند. بیشتر تومورها آدنوما، کارسینوما و کارسینومای سلول سنگفرشی هستند.

ارائه بالینی

تورم غیرطبیعی غده ارووپیژیال وجود دارد. بعضی اوقات بصورت توده زخمی همراه با خونریزی از ناحیه دم پشتی نشان داده می‌شود.

تشخیص

تومورها را باید از آدنیت، هیپو ویتامینوز A با متاپلازی غده ای و هایپرکراتوز آبسه و عوارض تشخیص داد. بیوپسی بهترین وسیله برای دستیابی به تشخیص می‌باشد.

مدیریت

برداشتن توسط جراحی را می‌توان در مراحل اولیه انجام داد، اما این توده‌ها اغلب بسیار عروقی و گسترده هستند تا زمانی که توسط صاحب دیده شوند. به نظر می‌رسد شیمی درمانی موفقیت چندانی در درمان این شرایط ندارد.

نئوپلاسم های دیگر

فیبروما / فیبروسارکوم می‌تواند در هر کجای بدن رخ دهد ممکن است زیر پوستی یا تکثیری با ظاهر گره ای و قرمز باشد. آن‌ها تمایل به صورت تهاجمی موضعی و عود دارند. جراحی برشی توسط اشعه و شیمی درمانی با موفقیت همراه است.
کارسینومای سلول سنگفرشی نیز ممکن است در هر جایی روی بدن رخ دهد، بیش‌ترین شیوع از طریق اتصالات مخاط پوست سر، در روی بال دیستال و روی فالانژها می‌باشد. آن‌ها هم چنین تمایل به تهاجم موضعی دارند و پرتودرمانی با موفقیت انجام شده است
سارکومهای بافت نرم، از جمله همانژیوم و haemangiosarcomas، در چندین مکان در پرندگان گزارش شده است. لنفوسارکوم گاهی اوقات به عنوان نواحی hyperkeratotic، آلوپسیک پوست، اغلب روی سر، یا توده‌های پوستی ندولار ظاهر می‌شود. شیمی درمانی در برخی موارد با موفقیت استفاده شده است.

اسکلت پرندگان زینتی
ادامه مطلب
مبتلا به فیبروما
Budgerigar مبتلا به فیبروما / فیبروسارکوما روی بال.

 

Budgerigar مبتلا به لنفوسارکوما اپیتلیوتروپیک روی تاج سر
 Budgerigar مبتلا به لنفوسارکوما اپیتلیوتروپیک روی تاج سر.

در این مقاله نئوپلازی غده ارووپیژیال در پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.