کلینیک دامپزشکی روژان
لوکزامبورگ

قوانین حمل و نقل حیوانات لوکزامبورگ

در این مقاله قوانین حمل و نقل حیوانات لوکزامبورگ بررسی خواهد شد:

 

پیش از مطالعه این مقاله توصیه میشود مقاله کلیات قوانین بین المللی را مطالعه نمایید.

اخطار: کمیسیون اتحادیه اروپا، بریتانیا را به عنوان کشور سوم فهرست شده در بخش ۲ طبقه بندی کرده است. اگر قصد دارید از بریتانیا به لوکزامبورگ سفر کنید، آزمون تیتر مورد نیاز نخواهد بود. با این حال، پاسپورت حیوانات خانگی انگلستان پذیرفته نخواهد شد. گواهی سلامت دیگری مورد نیاز خواهد بود. مرحله ۵ را ببینید.

تا زمانی که شرایط زیر رعایت شود، هیچ قرنطینه‌ای برای حیوان خانگی شما اعمال نخواهد شد. تا زمانی که خلاف آن اثبات نشده باشد، مقررات زیر در مورد سگ‌های خانگی، گربه‌ها و فرت از جمله سگ‌ها و گربه‌های خدماتی و حمایت عاطفی اعمال می‌شود. صاحبان سایر حیوانات خانگی به بند ۱۱ مراجعه کنند.

 

 

۱.ریزتراشه حیوانات خانگی (میکروچیپ)

اولین قدم برای آماده کردن سگ، گربه یا موش خرما برای ورود به لوکزامبورگ این است که حیوان خانگی خود را با میکروتراشه ۱۵ رقمی سازگار با ISO 11784/11785 ریزتراشه کنید.

 

اگر حیوان خانگی شما در حال حاضر ریزتراشه‌ای دارد که مطابق با ISO 11784/11785 نیست، در این صورت شما ۳ انتخاب دارید:

 

شما می‌توانید اسکنر میکروچیپ خود را بیاورید.

می‌توانید با مقامات پست بازرسی مرزی که در آنجا وارد اتحادیه اروپا می‌شوید تماس بگیرید و بپرسید که آیا آنها اسکنرهایی دارند که می‌توانند تراشه حیوان خانگی شما را بخوانند یا خیر.

اگر ریزتراشه فعلی حیوان خانگی شما هنوز قابل خواندن باشد، دامپزشک شما می‌تواند تراشه سازگار را کاشت کند. تعداد و تاریخ کاشت هر دو ریزتراشه باید در گواهی بهداشت اتحادیه اروپا ثبت شود (مرحله شماره ۵ را ببینید).

 

تتو تا زمانی که قبل از ۳ جولای ۲۰۱۱ زده شده باشد، به وضوح قابل مشاهده باشد و حیوان خانگی شما پس از اعمال خالکوبی برای هاری واکسینه شده باشد، یک شکل قابل قبول شناسایی است.

 

۲.واکسیناسیون

واکسن هاری حیوانات خانگی

 

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها باید مدرکی دال بر واکسیناسیون فعلی هاری داشته باشند که پس از کاشت ریزتراشه برای ورود به لوکزامبورگ انجام شده است.

 

اولین واکسیناسیون هاری پس از کاشت ریزتراشه، واکسن اولیه نامیده می‌شود و باید واکسن یک ساله باشد مگر اینکه مشخصات سازنده اجازه استفاده از آن را به عنوان واکسن اولیه بدهد. اگر واکسیناسیون قبلی هاری حیوان خانگی شما قبل از واکسیناسیون مجدد منقضی شده باشد، واکسیناسیون بعدی به واکسیناسیون اولیه تبدیل می‌شود.

 

تمام واکسیناسیونی که بعد از واکسیناسیون اولیه انجام می‌شود واکسن تقویتی (بوستر) نامیده می‌شود.

 

اگر حیوان خانگی شما از یک کشور عاری از هاری یا کشور کنترل شده با هاری وارد لوکزامبورگ می‌شود، واکسیناسیون اولیه هاری باید حداکثر ۲۱ روز قبل از ورود به لوکزامبورگ انجام شود.

 

هیچ دوره انتظاری پس از واکسیناسیون تقویت کننده وجود ندارد تا زمانی که:

 

واکسیناسیون قبلی پس از کاشت ریزتراشه انجام شده باشد

واکسیناسیون تقویتی قبل از انقضای واکسیناسیون قبلی انجام شده باشد.

 

لوکزامبورگ واکسیناسیون ۳ ساله هاری برای سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌ها را می‌پذیرد. با این حال، آن را فقط باید به عنوان یک تقویت کننده، نه به عنوان یک واکسن اولیه تجویز کرد. در این مورد می‌توانید با دامپزشک خود صحبت کنید.

 

هنگامی که حیوان خانگی شما وارد لوکزامبورگ شد، برای چکاپ های بعدی به یک دوره انتظار ۲۱ روزه نیازی نیست، مشروط بر اینکه واکسن‌های تقویت کننده هاری به روز نگه داشته شوند و سایر شرایط ورود رعایت شود.

 

اگر حیوان خانگی شما از کشور آلوده به هاری وارد لوکزامبورگ می‌شود، باید حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی قبل از دریافت آزمایش تیتر هاری صبر کند (مرحله ۳ را ببینید).

 

۳.تست تیتر هاری

اگر حیوان خانگی شما از کشوری با هاری بالا وارد لوکزامبورگ می‌شود، حیوان خانگی شما باید میکروچیپ شود، سپس برای هاری واکسینه شود (به ترتیب). پس از انتظار حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی، آزمایش تیتر هاری (FAVN) باید انجام شود. (از دامپزشک خود بخواهید ریزتراشه حیوان خانگی شما را قبل از آزمایش تیتر اسکن کند.)

 

نمونه‌ها باید در آزمایشگاه‌های تأیید شده پردازش شوند. با فرض اینکه نتایج آزمایش در محدوده قابل قبولی باشد، حیوان خانگی شما می‌تواند زودتر از ۳ ماه تقویمی پس از تاریخ خون گیری وارد لوکزامبورگ شود و از قرنطینه اجتناب کند. این مرحله الزامی نیست مگر اینکه از یک کشور مبتلا به هاری وارد لوکزامبورگ شوید.

 

۴.درمان ضد انگل‌های داخلی و خارجی

هنگام ورود به لوکزامبورگ از هر کشوری نیازی به درمان کرم نواری نیست.

 

۵.گواهی سلامت حیوان خانگی

نوع گواهی سلامت مورد نیاز برای حیوان خانگی شما بستگی به این دارد که حمل و نقل حیوان خانگی شما همراه مسافر باشد یا شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت باشد. از بین دو گزینه زیر انتخاب کنید.

حمل و نقل غیرتجاری:

مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر می‌کند و حمل و نقل شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت نمی‌شود.

حمل و نقل غیرتجاری به لوکزامبورگ از کشوری خارج از اتحادیه اروپا:

 

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. در صورت ورود به لوکزامبورگ از یک کشور مبتلا به هاری، مرحله ۳ نیز اعمال می‌شود.

 

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا برای لوکزامبورگ را ظرف ۱۰ روز پیش از سفر تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده سفر می‌کند، دامپزشک باید توسط USDA معتبر باشد و گواهی سلامت باید توسط دفتر وزارت کشاورزی ایالات متحده تأیید شود، مگر اینکه گواهی توسط افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 تکمیل شود.

CFIA باید فرم‌های صادر شده توسط دامپزشک کانادایی را تأیید کند.

 

اگر از کشور دیگری به لوکزامبورگ سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط آژانس دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شود.

 

این فرم برای حمل و نقل ۵ یا کمتر سگ، گربه یا لاگومورف مناسب است. (اگر با بیش از ۵ حیوان خانگی سفر می‌کنید به مرحله ۶ مراجعه کنید). این فرم برای ۴ ماه سفر در داخل اتحادیه اروپا مناسب است تا زمانی که واکسیناسیون هاری مستند روی آن منقضی نشده باشد.

حمل و نقل غیرتجاری به لوکزامبورگ از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

 

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود.

 

از دامپزشک خود بخواهید پاسپورت اتحادیه اروپا برای حیوان خانگی خود را به روز کند. گواهی بهداشت اتحادیه اروپا برای حیوانات خانگی که از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به لوکزامبورگ سفر می‌کنند لازم نیست، مگر اینکه در هر زمانی پس از دریافت ریزتراشه حیوان خانگی شما، واکسن تقویت کننده هاری توسط دامپزشک خارج از اتحادیه اروپا تجویز شود.

 

مهم نیست از چه کشوری وارد لوکزامبورگ می‌شوید، شما یا نماینده شما باید اعلامیه حمل و نقل غیرتجاری را امضا کنید مبنی بر اینکه حمل و نقل حیوان خانگی شما شامل فروش یا انتقال مالکیت حیوان خانگی شما نمی‌شود.

حمل و نقل تجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر نمی‌کند یا هدف از حمل و نقل شامل فروش یا انتقال مالکیت است یا بیش از ۵ سگ، گربه یا موش خرما با یا بدون صاحب آنها سفر می‌کنند.

حمل و نقل تجاری حیوانات خانگی به لوکزامبورگ از یک کشور عاری از هاری یا کنترل شده در خارج از اتحادیه اروپا:

 

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها می‌توانند از کشورهای اتحادیه اروپا، کشورهای عاری از هاری یا کنترل‌شده هاری وارد لوکزامبورگ شوند. سگ‌ها، گربه‌ها و فرت از کشورهای دیگر فقط می‌توانند با صاحب یا نماینده صاحبشان یا ظرف ۵ روز پس از آن وارد لوکزامبورگ شوند. در این صورت مقررات غیر تجاری اعمال خواهد شد.

 

مقررات مراحل ۱ و ۲ اعمال خواهد شد.

 

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا برای لوکزامبورگ را ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده یا کانادا سفر می‌کند، دامپزشک باید به ترتیب توسط USDA یا CFIA معتبر باشد و گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا باید توسط دفتر محلی USDA (ایالات متحده آمریکا) یا CFIA (کانادا) تأیید شود، مگر اینکه گواهینامه توسط یک افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 که توسط ارتش یا دولت مرکزی استخدام شده است تکمیل شود.

Flybe Airlines قوانین حمل و نقل حیوانات
ادامه مطلب

 

اگر از کشور دیگری به لوکزامبورگ سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط آژانس دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شود.

 

این فرم برای حمل و نقل ۵ یا کمتر سگ، گربه یا لاگومورف مناسب است. (اگر با بیش از ۵ حیوان خانگی سفر می‌کنید به مرحله ۶ مراجعه کنید.) تا زمانی که واکسن هاری حیوان خانگی شما منقضی نشده باشد، برای ۴ ماه سفر در اتحادیه اروپا معتبر است.

 

حیوان خانگی شما باید از طریق یک پست بازرسی مرزی تأیید شده (BIP) در فرودگاه بین المللی لوکزامبورگ وارد شود. ۲۴ ساعت قبل از ورود باید اطلاع رسانی شود.

حمل و نقل تجاری حیوانات خانگی به لوکزامبورگ از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

 

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود.

 

حیوان خانگی شما باید از یک محل دارای مجوز که در مقام حاکم در کشور اتحادیه اروپا که مسئول واردات و صادرات حیوانات است، ثبت شده است.

 

دامپزشک شما باید پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی را برای حیوان خانگی شما دریافت و به روز کند.

 

دامپزشک حیوان خانگی شما باید گواهی سلامت Intratrade را که ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود تکمیل شده است صادر کند.

 

حمل و نقل حیوان خانگی شما باید وارد سیستم TRACES شود.

 

۶.صادرات بیش از ۵ سگ یا گربه

اگر با ۶ یا بیشتر گربه، سگ یا موش خرما سفر می‌کنید، به منظور حمل و نقل آنها بر اساس مقررات غیرتجاری، باید ۶ ماه یا بیشتر سن داشته باشند و در یک مسابقه، نمایش یا رویداد ورزشی شرکت کنند یا برای آنها آموزش ببینند. اگر اینطور نیست، حیوانات خانگی شما باید شرایط حمل و نقل تجاری را داشته باشند. (مرحله شماره ۵ را ببینید)

 

۷.ورود به لوکزامبورگ از مالزی و استرالیا

اگر حیوان خانگی شما از شبه جزیره مالزی وارد لوکزامبورگ می‌شود، شرایط زیر باید رعایت شود:

 

  1. حیوان خانگی شما حداقل در ۶۰ روز گذشته قبل از صادرات هیچ تماسی با خوک نداشته است.
  2. حیوان خانگی شما در ۶۰ روز گذشته در جایی زندگی نکرده است که موارد بیماری نیپا در آن تأیید شده باشد.
  3. حیوان خانگی شما با آزمایش ELISA و تعیین IgG که در آزمایشگاهی که برای آزمایش ویروس‌های بیماری نیپا در ۱۰ روز پس از صادرات تأیید شده، با نتیجه منفی آزمایش شده باشد.

 

گربه‌ها فقط می‌توانند از استرالیا وارد لوکزامبورگ شوند به شرطی که در مناطقی زندگی نکرده باشند که موارد ابتلا به بیماری هندرا در ۶۰ روز گذشته تأیید شده باشد.

 

۸.ورود هوایی

حیوانات خانگی که از طریق هوا از کشورهای غیر اتحادیه اروپا وارد می‌شوند باید این کار را در پست بازرسی مرزی در فرودگاه بین المللی لوکزامبورگ انجام دهند.

 

حیوانات خانگی باید مستقیماً وارد لوکزامبورگ شوند یا از طریق یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ترانزیت کنند. اگر حیوان خانگی شما از کشوری با هاری بالا عبور می‌کند، یک اعلامیه حمل و نقل لازم است مبنی بر اینکه حیوان خانگی شما هیچ تماسی با حیوانات ناقل هاری نداشته و در هواپیما یا فرودگاه امن باقی مانده است.

 

همه سگ‌ها و گربه‌های اهلی هنگام معاینه در بند ورودی لوکزامبورگ باید فاقد شواهدی مبنی بر بیماری قابل انتقال به انسان باشند. اگر سگ یا گربه شما از سلامت ظاهری خوبی برخوردار نیست، ممکن است معاینه بیشتر توسط دامپزشک مجاز با هزینه شما لازم باشد.

 

حیوانات خانگی ممکن است به عنوان باکس تحویل شده یا به عنوان بار هوایی وارد کابین شوند.

 

۹.واردات توله سگ یا بچه گربه

توله سگ‌ها و بچه گربه‌هایی که:

-سن زیر ۱۲ هفتگی و واکسینه نشده برای هاری یا

بالای ۱۲ هفتگی، برای هاری واکسینه شده است اما نمی‌تواند شرایط انتظار ۲۱ روزه را برآورده کند.

 

فقط از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و فقط تحت شرایط زیر می‌توانند وارد لوکزامبورگ شوند:

 

توله سگ یا بچه گربه شما باید توسط صاحب یا نماینده قانونی خود همراه باشد.

بچه گربه یا توله سگ از روز تولدش در داخل خانه نگهداری می‌شود و در محلی که به دنیا آمده بزرگ شده است.

توله سگ یا بچه گربه شما باید میکروچیپ باشد.

بچه گربه یا توله سگ شما باید با پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی همراه باشد.

 

توله سگ یا بچه گربه شما نیز باید با یکی از موارد زیر همراه باشد:

 

– اظهارنامه مالک ضمیمه شده به پاسپورت خود مبنی بر اینکه حیوان خانگی شما از بدو تولد تا زمان واردات هیچ تماسی با حیوانات وحشی نداشته است که می‌توانند ناقل هاری یا هاری باشند.

 

– مادرشان که پاسپورتش نشان می‌دهد که در زمان زایمان واکسن هاری زده است.

 

توله سگ‌ها و بچه گربه‌های بزرگ‌تر از ۱۲ هفته مشمول مقررات مراحل ۱ و ۲ بالا هستند.

 

۱۰.نژادهای ممنوعه

طبق قوانین لوکزامبورگ، نژادهای سگ زیر خطرناک تلقی می‌شوند و قوانین خاصی اعمال می‌شود. سگ‌ها باید تحت کنترل یک صاحب بالغ به بند کشیده شوند. آن‌ها باید عقیم شده و کاملاً آموزش دیده باشند. آن‌ها باید در شهرداری محل سکونت خود ثبت نام کنند.

Staffordshire Bull Terrier

Mastiff

American Staffordshire Terrier

Tosa

Pit bull

سگ‌های بوربول با خصوصیات مورفولوژیکی مشابه با نژادهای فوق.

سگ‌هایی که توسط دامپزشک به طور بالقوه خطرناک در نظر گرفته می‌شوند.

 

واردات و خرید این نژادها نیاز به مجوز ویژه از وزارت کشاورزی دارد.

 

۱۱.صادرات حیوانات خانگی

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌هایی که از لوکزامبورگ به مقصد یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خارج می‌شوند باید میکروچیپ شوند، واکسن هاری (به ترتیب) واکسینه شوند و ۲۱ روز قبل از ترک لوکزامبورگ صبر کنند. اگر قصد دارید حیوان خانگی خود را به سفری به کشوری با هاری ببرید، دامپزشک شما باید قبل از خروج از لوکزامبورگ آزمایش تیتر خون را انجام دهد، اگر قصد بازگشت دارید. مجوزهای صادراتی ممکن است برای حمل و نقل بدون همراه مورد نیاز باشد.

 

۱۲.دیگر حیوانات

خرگوش، لاک پشت و حیوانات دیگر

 

پرندگان، بی مهرگان، ماهی‌های گرمسیری، خزندگان، دوزیستان، پستاندارانی مانند جوندگان و خرگوش‌ها مشمول الزامات واکسیناسیون هاری نیستند، اما ممکن است شرایط دیگری را داشته باشند و برای ورود به لوکزامبورگ باید گواهی سلامت داشته باشند. به صاحبان حیوانات خانگی اکیداً توصیه می‌شود که اطلاعات بیشتری را از مقامات مربوطه کشورشان و/یا کشور مقصد جویا شوند.

 

۱۳.CITES

نماد CITES: لاک پشت در حال انقراض

 

اگر حیوان خانگی شما سگ، گربه یا موش خرما نیست، و به خصوص اگر لاک پشت یا طوطی است، باید بررسی کنید که تحت کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های در معرض خطر انقراض جانوران و گیاهان وحشی (CITES) محافظت نشده باشد. در این صورت باید برای مجوزهای اضافی درخواست دهید. بیش از ۱۸۰ کشور در آن شرکت می‌کنند و مقررات CITES را اجرا می‌کنند.

 

تذکر مهم: اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده مقاله بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

در این مقاله قوانین حمل و نقل حیوانات لوکزامبورگ بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

کتاب قوانین بین المللی حمل و نقل کشور ها

آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.