کلینیک دامپزشکی روژان
نابینا شدن مرغ مینا

چه بیماری‌هایی باعث نابینا شدن مرغ مینا می‌گردد؟

 چه بیماری‌هایی باعث نابینا شدن مرغ مینا می‌گردد؟

بیماری‌ها و اختلالات در ناحیه چشم، می‌تواند باعث ایجاد درد و آزار بسیار برای مرغ مینا گردد.
برخی از این اختلالات می‌توانند با درمان‌های کوتاه مدت و به سرعت بهبود یابند، اما برخی از آنها مشکلات حادتر و حتی نابینا شدن مرغ مینا را ممکن است به دنبال داشته باشند.

چشم سالم مرغ مینا
مرغ مینا با چشم سالم

 

انواع بیماری‌ها و اختلالات مربوط به چشم در مرغ مینا:

مشکلات فراوانی وجود دارند که می‌توانند مرغ مینا را از ناحیه چشم درگیر کنند، در زیر به برخی از اصلی‌ترین علل این درگیری‌ها می‌پردازیم:

عفونت چشم در مرغ مینا:

یکی از اصلی‌ترین و شایع‌ترین مشکلات چشمی که مرغ مینا با آن درگیر می‌شود، عفونت چشم است.
به طور مثال اگر در زمان بیماری، مثلاً سرماخوردگی و یا زمانی که به نظافت قفس توجه کافی را ندارید. و پرنده به طور مداوم با فضولات و آبخوری کثیف در ارتباط است عفونت در ناحیه چشم محتمل خواهد بود.
عفونت چشم یکی از درگیری‌هایی است که قابل سرایت به دیگر پرندگان است. پس پرنده‌ای را که دچار عفونت چشم شده است را، بهتر است از دیگر پرندگان جدا کنید.
همچنین در صورت مشاهده عفونت چشم در مرغ مینا، فوراً به دامپزشک مراجعه کنید و از انجام درمان‌هایی که توسط افراد غیرتخصص توصیه می‌شوند، مانند استفاده از پمادهای چشمی برای این مسئله پرهیز کنید.
چرا که استفاده از پمادهای چشمی باعث می‌شود که پرنده برای پاک کردن پماد از روی چشم خود، به طور مداوم چشم خود را بر روی سطوح مختلف بکشد که این کار در نهایت به نابینا شدن مرغ مینا منجر می‌گردد.

کاتاراکت مرغ مینا:

یکی از عارضه‌هایی که مرغ مینا معمولاً در زمان کهولت سن با آن درگیر می‌شود، آب مروارید یا کاتاراکت است.
این عارضه در سنین پایین تر، بیشتر در پرندگانی که با کمبود ویتامین‌های اساسی مواجهه‌اند و یا از بیماری دیابت رنج می‌برند دیده می‌شود.
گاهاً تحقیقات نشان داده‌اند که در برخی از موارد کاتاراکت، مرغ مینا آب مروارید را از والدین خود به ارث برده است.
این عارضه در اغلب موارد نیازمند جراحی می‌باشد. و در صورت عدم رسیدگی به موقع، پیشرفت این بیماری در نهایت منجر به نابینا شدن مرغ مینا می‌گردد.

التهاب چشم در مرغ مینا:

التهاب ملتحمه چشم که به آن در اصطلاح عامیانه قرمز شدن چشم نیز می‌گویند. یکی دیگر از اتفاقات معمول در چشمان مرغ مینا است.
ممکن است در زمان التهاب ملتحمه، ترشحاتی را در اطراف چشمان مرغ مینا مشاهده کنید. و از آنجا که این عارضه سینوس‌های پرنده را نیز درگیر می‌کند بروز مشکلات تنفسی و عطسه در مرغ مینا نیز محتمل می‌باشد.
این عارضه به طور معمول، باعث نابینا شدن مرغ مینا نمی‌گردد. مگر آنکه به علت عدم رسیدگی به موقع، این التهاب بسیار پیشرفت کند تا جایی که دیگر نتوان آن را به طور کامل درمان کرد.

بیماری های التهابی عفونی پرندگان زینتی
ادامه مطلب

زخم قرنیه در مرغ مینا:

زخم قرنیه در مرغ مینا، در اکثر مواقع به علت برخورد اجسام خارجی با چشم، آسیب دیدگی، خشک شدن بیش از حد و عفونت چشم در مرغ مینا به وجود می‌آید.
این عارضه، ابتدا خود را با قرمز شدن چشم نشان می‌دهد و به تدریج پرنده دیگر قادر نیست پلک‌های خود را تکان بدهد.
در نهایت در شرایط بسیار حاد پلک‌ها باز می‌مانند. و پرنده دیگر توانایی بستن چشم‌های خود را نیز نخواهد داشت.
زخم قرنیه یکی از مواردی است که باید حتماً و فوراً توسط دامپزشک بررسی و درمان گردد. و در صورت عدم درمان به موقع حتی می‌تواند منجر به نابینا شدن مرغ مینا گردد.

عفونت‌های ویروسی در چشم مرغ مینا:

یکی از بیماری‌هایی که معمولاً مرغ مینا بر علیه آن واکسینه میشود، بیماری مارک می‌باشد.
واکسینه شدن بر علیه بیماری مارک از آنجا حائز اهمیت است که این بیماری می‌تواند در ناحیه چشم مرغ مینا، اختلالات جدی را به وجود آورد.
این بیماری باعث مشکلات شدید در عنبیه می‌شود، و در نهایت نابینا شدن مرغ مینا را در پی دارد.
از این جهت واکسینه شدن مرغ مینا بر علیه بیماری مارک پیش از آنکه پرنده به این بیماری مبتلا گردد بسیار حائز اهمیت است. چرا که پس از ابتلا به این بیماری دیگر امکان واکسیناسیون برای بیماری مارک وجود ندارد.

چه عواملی به جز بیماری‌ها، می‌توانند باعث نابینا شدن مرغ مینا گردند؟

به جز موارد گفته شده در بالا، تغذیه نامناسب، حوادث آسیب زا، بیماری‌های متابولیک مانند دیابت، مشکلات التهابی و عفونت‌ها نیز می‌توانند منجر به نابینا شدن مرغ مینا شوند.

مرغ مینای سالم
مرغ مینای سالم

سخن پایانی

اهمیت انجام چکاپ‌های دوره‌ای، واکسیناسیون، تغذیه مناسب و نظافت مرغ مینا زمانی مشخص می‌شود که، بدانیم در صورت انجام ندادن این موارد ممکن است چه اتفاقات ناگواری برای این پرنده زیبا رخ دهد.

همچنین بهترین کار پس از بروز این مشکلات در چشم و هر ناحیه‌ای از بدن آن است که فوراً و در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید، و از خود درمانی و کمک گرفتن از افراد غیر متخصص جدا بپرهیزید. چرا که ممکن است موجب اتفاقات غیر قابل جبرانی مانند نابینا شدن مرغ مینا گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.