کلینیک دامپزشکی روژان
بیماری دهان و دندان سگ

بیماری های سگ( اعصاب و دهان و دندان)

در این مقاله بیماری های اعصاب و دهان و دندان سگ مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

التهاب لثه و بیماری‌های دندان (Gingivitis and Dental Diseases)

 

بیماری‌های لثه و دندان در اثر عدم رعایت بهداشت دهان به وجود می‌آید. در عین حال ابتلا به این بیماری‌ها در برخی نژادها ارثی است.

این عوارض عبارتنداز:

دردناک بودن دندان، التهاب لثه که به راحتی به دنبال ضربه مختصر دچار خونریزی می‌شود و علاوه بر آن تنفس بد بو بوده ممکن است ترشحات زیادی از دهان حیوان خارج شود. اگر ریشه دندان‌های آسیا مبتلا گردد تورم مشخصی در صورت حیوان ظاهر می‌گردد. بازرسی مرتب دهان و حفظ بهداشت دندان‌ها بسیار با اهمیت است. هر چند وقت یکبار باید جرم گیری دندان‌ها صورت گیرد.

برخی ازبیماری های دهان در ارتباط با مشکلات جدی و بیماری‌های عمومی مثل دیابت و یا بیماری‌های کلیه بروز می‌کند.

 

عفونت چین لب (Lip Fold Infection)

 

این عارضه در سگ‌هایی که پوست دهانشان آویزان باشد بروز می‌کند. در این حالت ذرات غذا و بزاق در آن تجمع می‌یابد. این حالت هنگامی قابل مشاهده است که جراحت‌های دهان عفونی گردد. ممکن است سگ با لیسیدن منطقه عفونی دیگری در سطح بدن عفونت را به دهانش منتقل نماید. به دنبال جاری شدن بزاق زیاد از دهان بوی نامطبوعی نیز به مشام می‌رسد. حیوان به دهانش چنگ زده پوست دور لب‌ها را جدا می‌کند. بنابراین باید چین لب‌ها تمیز نگه داشته شود. مخصوصاً بعد از خوردن غذا با این عمل از بروز بیماری و عفونت جلوگیری خواهد شد.

سوختگی‌ها (Burns)

 

سوختگی در دهان عارضه‌ای عادی است. زیرا سگ‌ها از دهانشان برای بررسی هر چیز تازه‌ای استفاده می‌کنند. سوختگی‌های ملایم خود به خود بهبود می‌یابند. اما سوختگی‌های جدی‌تر مثل خوردن مواد شیمیایی سوزاننده به مراقبت‌های دامپزشکی نیازمند می‌باشند.

 

دستگاه عصبی (The Neurological System)

 

دستگاه عصبی از مغز، نخاع و رشته‌های اعصاب تشکیل شده است. این دستگاه پیام‌های حسی را دریافت کرده آنها را انتقال داده تجزیه و تحلیل می‌کند. به دنبال آن پیام‌های حرکتی برای کنترل عضلات و سایر اندام‌ها صادر می‌شود. عدم تعادل و ضعف و تغییر در تونوسیته عضلات و فلج کل بدن یا قسمتی از آن عمده‌ترین مشکلات عصبی به شمار می‌آیند. سایر موارد شامل تشنج و تغییرات نامعلوم و نامانوس در رفتار و خلق و خوی سگ می‌باشد.

بزرگترین سگ دنیا
ادامه مطلب

 

تشنج (Seizures)

 

این عارضه عمدتاً در اثر بیماری صرع به وجود می‌آید. عوامل ویروسی و باکتریایی و عفونت‌های قارچی از علل دیگر تشنج به شمار می‌آیند. تومورهای مغزی و ضربات وارده به سر نیز از عوامل مؤثر در به وجود آمدن این عارضه می‌باشند. در هنگام بروز تشنج به نظر می‌رسد که سگ هوشیاریش را از دست داده به پهلوی خود افتاده ناله کرده و دست و پا می زند. حیوان بیمار در این حالت مکرراً ادرار و مدفوع خود را دفع می‌کند (برخلاف این موارد هرتغییری در خلق و خوی حیوان می‌تواند جزئی از تشنج به حساب آید).

 

صرع (Epilepsy)

 

صرع در مواردی اتفاق می افتد که انرژی متراکمی در مغز به طور ناگهانی آزاد می‌شود. ظاهراً هیچ دلیلی برای آن نمی‌توان مطرح کرد. ارسال پیام‌های الکتریکی فوق ناگهان متوقف شده و صرع فروکش می‌کند. مشاهده آن برای اولین بار بسیار ناراحت کننده است ولی به ندرت زندگی حیوان را مورد تهدید قرار می‌دهد.

در این مقاله بیماری های اعصاب و دهان و دندان سگ مورد بررسی قرار گرفت.

تذکر مهم: تمامی موارد بالا صرفا جهت اطلاع صاحبین سگ ها جهت پیگیری میباشد؛ بدیهی است درمان و تجویز دارو باید حتما و قطعا توسط دامپزشک انجام گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر به وبسایت و اینستاگرام ما سربزنید.

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

آنچه یک صاحب سگ باید بداند/دکتر احمدرضا اله یار ترکمن و دیگران