کلینیک دامپزشکی روژان
 بیماری انگلی کبد پرندگان زینتی

 بیماری انگلی کبد پرندگان زینتی

 بیماری انگلی کبد

پروتوزوآ:

Apicomplexa: کریپتوسپوریدیا ممکن است گاهی اوقات متصل به اپیتلیوم صفراوی یافت شود، باعث تکثیر اپیتلیوم و یک واکنش مونو نوکلئار مزمن خفیف می‌شود.

Atoxoplasma در درجه اول در گنجشک سان ها مخصوصاً قناری گزارش می‌شود. تحت شیزوگونی درکبد، باعث یک واکنش التهابی کلی متشکل از ماکروفاژها، سلول‌های پلاسما و لنفوسیت‌ها می‌شود.

ارگانیسم ممکن است در ماکروفاژها و لنفوسیت‌ها یافت شود. پرندگان آلوده به Sarcocystis و توکسوپلاسما معمولاً میزبان‌های واسطه هستند. آن‌ها واکنش التهابی مشابه به Atoxoplasma ایجاد می‌کنند. مکان یابی ارگانیسم‌ها می‌تواند دشوار باشد.

Haemoprotozoa: Plasmodium (مالاریای مرغی) یک انگل خون گسترده می‌باشد. برخی از گونه‌ها، به ویژه پنگوئن‌ها، حساس تر به نظر می‌رسند. شیزوگونی در سلول‌های رتیکولواندوتلیال بسیاری از اندام‌ها رخ می‌دهد، و با مزوزوئیت هایی همراه می‌باشد که برای آلوده شدن گلبول‌های قرمز آزاد شده‌اند.

کبد مبتلا بزرگ شده و اغلب در فالکون ها خاکستری- سیاه مشاهده می‌شود. فیلتراسیون کبد با ماکروفاژها، سلول‌های پلاسما و لنفوسیت‌ها، با ارگانیسم موجود در برخی از سلول‌های التهابی وجود دارد.

Haemoproteus: معمولاً غیر بیماری زا است، با شیزونت ها گه گاهی در سلول‌های اندوتلیال کبد یافت می‌شوند.

Leukocytozoon: بسیاری از گونه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در اردک و غاز با مرگ و میر گزارش شده است. جایی که آسیب کبدی رخ می معمولاً حاد و شدید است، با خونریزی و نکروز همراه است، اما التهاب حداقل می‌باشد. گامتوسیت ها را می‌توان در اسمیر خون محیطی یافت.

تاژک دارها: Histomonas باعث بیماری معروف به جوش سرسیاه در طیور خانگی خصوصاً مرغابی و بوقلمون‌ها می‌شود. این گرانولوم های زرد- سفید در سراسر پارانشیم کبد ایجاد می‌کند.

ارگانیسم در ضایعات دیده می‌شود، گرچه ممکن است شبیه ماکروفاژها باشد و تشخیص آن‌ها دشوار است.

تاثیر سم زینک بر پرندگان زینتی
ادامه مطلب

تریکوموناس معمولاً انگل دستگاه گوارش است، اما عفونت‌های سنگین می‌توانند به کبد منتقل شوند. ضایعات نکروز با انگل موجود در محیط پیرامونی یافت می‌شوند.

ترماتودها:

Fluk های خانواده Dicrocoelidae ساکن در مجاری صفراوی بسیاری از گونه‌های پرندگان، از جمله طوطی‌ها، Anseriformes،Ramphastidae و موش هستند.

Fluk های سرگردان ممکن است در مجاری صفراوی گشاد شده دیده شوند و شیستوزوم ها را می‌توان در سینوزوئیدهای گشاد شده یافت. آنجا معمولاً حداقل التهاب وجود دارد مگر این که تخم‌های فاسد وجود داشته باشند. Fasciola در emus پاسخ ائوزینوفیل را با حضور با ماکروفاژها و لنفوسیت‌ها تحریک می‌کند. ممکن است گرانولوماس با سلول‌های غول پیکر و فیبروز تشکیل شود.

نماتدها:

لارو نماتد روده می‌تواند در کبد مهاجرت کند و باعث فیبروز گسترده، هیپرپلازی مجرای صفراوی و تراوش سلول‌های التهابی شود.

 

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص بیماری انگلی کبد پرندگان زینتی بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب راهنمای بهداشت، پرورش و نگهداری ماهیان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱