کلینیک دامپزشکی روژان

غذای طوطی سانان چیست؟

در این مقاله بطور کامل به غذای طوطی سانان پرداخته خواهد شد:

 

بعد از سگ گربه و خرگوش، طوطی‌ها بیشترین طرفدار را در میان صاحبان حیوانات خانگی دارند.
علت این موضوع احتمالاً ظاهر زیبا رنگارنگ و جذاب طوطی‌ها و هوش بسیار زیاد آنهاست.
طوطی‌ها، معمولاً مراقبت سخت و پیچیده‌ای نیاز ندارند اما مانند هر حیوان دیگری نیاز به رژیم غذایی و محیط سالم برای رشد و سلامتشان دارند.

وجود مواد غذایی مختلف در رژیم غذایی طوطی‌ها باعث سلامت بیشتر آنها خواهد شد. اما طوطی‌ها نیز مانند دیگر جانوران و جانداران برخی ممنوعیت‌های غذایی را دارا می‌باشند.

سوء تغذیه و تغذیه ناسالم در طوطی‌ها می‌تواند علائمی مانند:

بی‌حالی و کشیدن پرها و غیره را به همراه داشته باشد. در موارد حاد حتی می‌تواند باعث ایجاد اختلال‌های شناختی و نارسایی اندام‌ها نیز گردد.

معمولا دانه‌ها و آجیل‌ها به عنوان غذای اصلی طوطی‌ها معرفی می‌شوند؛ اما باید توجه داشت که طوطی‌ها برای سلامت ماندن نیاز به سبزیجات میوه‌ها و غلات نیز دارند تا یک رژیم غذایی متعادل و عالی جهت رشد و سلامت و تولید مثل داشته باشند.
منظور از دانه‌ها جو دوسر، ارزن، گندم سیاه و غیره می‌باشد.
باید توجه داشت که آجیل‌ها دارای چربی بسیاری هستند و باید به شکل متعادل و کم در رژیم غذایی طوطی وجود داشته باشند.

سه ویتامین بسیار مهم در رژیم غذایی طوطی‌ها:

 

ویتامین A:

ویتامین آ برای سلامت بینایی شنوایی رشد و ترمیم بافت‌ها و استخوان‌ها در طوطی‌ها بسیار مهم است.
کمبود ویتامین آ در طوطی‌ها خودش را به صورت پرهای پژمرده و پوسته شده و در موارد شدیدتر می‌تواند باعث عدم تولید مخاط در مجاری بینی گلو چشم و ایجاد اشکال در تنفس پرنده گردد.

ویتامین B:

ویتامین‌های گروه ب مخصوصاً ویتامین ب۶ ب۹ و ب ۱۲ در رژیم غذایی طوطی به عنوان یکی از موارد ضروری نیاز است.
این ویتامین در زمان جفت‌گیری پرنده بسیار مورد نیاز است؛ و برای جلوگیری و مقابله با استرس به پرنده کمک می‌کند.

ویتامین D:

کمبود ویتامین دی میتواند در پرندگان خود را به شکل پوسته نرم تخم، منقار نرم و بزرگ شده، زانوهای خمیده پرهای شکننده و تشنج خود را نشان دهد.
جالب است بدانید طوطی‌ها نیز مانند انسان‌ها قادرند ویتامین دی را از طریق نور خورشید دریافت نمایند.

کلسیم:

در کنار ویتامین دی کلسیم نیز در ساختار استخوان‌ها منقارها و بافت همبند پرندگان اهمیت بسیاری را دارد؛ همچنین وجود کلسیم بر روی خلق و خوی طوطی نیز تاثیر گذار است.

پروتئین:

پروتئین‌ها برای رشد ماهیچه‌ها و بافت‌ها اهمیت بسیاری دارند. کمبود پروتئین در پرندگان خودش را به شکل نقص و ناتوانی در پرواز نشان می‌دهد.

آجیل‌ها و دانه‌ها:

تمامی موارد گفته شده در بالا از جمله ویتامین‌ها، کلسیم و پروتئین در آجیل‌ها( گردو، فندق، پسته و…) و دانه‌ها(ارزن، کتان، تخمه،…) یافت می‌شوند. از آجیل‌ها و دانه‌ها به عنوان غذای اصلی پرندگان یاد می‌شود. اما باید به این مسئله توجه داشت که در کنار خواص بسیار این موارد آجیل‌ها و دانه‌ها دارای چربی بسیار بالایی هستند و نباید در استفاده از آنها به هیچ عنوان زیاده‌روی نمود. زیرا میتواند باعث مشکلات گوارشی جدی در پرنده گردد.

سبزیجات و میوه‌ها:

در رژیم غذایی طوطی می‌توان از سبزیجاتی مانند فلفل دلمه‌ای، هویج، اسفناج، کدو سبز، گوجه فرنگی، چغندر، مارچوبه، کلم بروکلی، سیب زمینی شیرین و غیره استفاده نمود.
برای استفاده از میوه‌ها در رژیم غذایی طوطی بهتر است از میوه‌های ارگانیک و پخته شده استفاده نمایید. قبل از پختن میوه‌ها آنها را به خوبی شستشو دهید. هلو، سیب، انبه، موز، گیلاس، زردآلو، شلیل، گلابی و … از جمله میوه‌هایی هستند که برای تغذیه طوطی‌ها توصیه به استفاده می‌شوند.

مایکوباکتریوم پرندگان زینتی
ادامه مطلب

غلات و حبوبات:

از موارد دیگری که باید در غذای طوطی به آن توجه کرد استفاده از غلات است. برنج قهوه‌ای، کینوا و جو از جمله غلات‌هایی هستند که برای غذا دادن به طوطی‌ها بسیار پرکاربرد و جذاب هستند.

میتوان هم چنین از نخود، ماش، عدس لوبیا(همه باید حداقل ۴۸ ساعت خیسانده شوند.)سپس پخته شود.
نکته: حتی اگر از جوانه های حبوبات استفاده مینمایید، حتما به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه آنها را بجوشانید.

خوراکی‌های ممنوعه برای طوطی سانان:

آووکادو، ریواس، الکل، شکلات یا کاکائو هسته‌های میوه‌ها غذاهای فاقد چربی غذاهای شور و یا بسیار شیرین جزو موارد ممنوعه در رژیم غذایی طوطی سانان می‌باشند.

هرگز غذاهای خانگی که در آنها از روغن، ادویه و نمک استفاده شده است را در رژیم غذایی پرنده قرار ندهید.
نکته جالبی که وجود دارد این است که طوطی‌ها نیز معمولاً مانند انسان‌ها به خوراکی‌های مضر علاقه نشان می‌دهند.
به عنوان یک صاحب متعهد هرگز خوراکی‌های حاوی قند و شکر مصنوعی مثل بستنی، شکلات، پولکی، نوشابه، شربت و خوراکی‌های پر ادویه و نمک و روغن را به پرنده ندهید.

 

هرم غذایی طوطی سانان براساس سندرز ۲۰۱۸:

هرم غذایی طوطی سانان

 

بر اساس این هرم سبزیجات با برگ تیره باید ۱۵ تا ۲۰ درصد رژیم غذایی یک طوطی سان را تشکیل دهد. پس از آن سبزیجات با ۱۰ تا ۱۵ درصد رژیم غذایی در رده دوم این هرم قرار می‌گیرند.

دانه‌های خشک و مخلوط و میوه‌های تازه نیز همگی ۱۰ تا ۱۵ درصد رژیم غذایی بر اساس این هرم را شامل می‌شوند که این موارد شامل روغن دانه‌ها، میوه نخل، آجیل‌ها، ارزن، جوانه‌های مجاز بذرها و دانه‌ها و میوه‌های تازه شامل میوه‌های گفته شده در بالا و انواع توت‌ها به جز توت سفید می‌باشد.

بر اساس این هرم و همینطور که در عکس مشاهده می‌فرمایید در قسمت بعدی فیبرها و مواد مغذی و پروتئین‌های حیوانی ۵ تا ۱۰ درصد هرم را به خود اختصاص داده‌اند.

در ادامه هرم غذایی طوطی سانان:

حبوبات و غلات دانه‌ها و تخم مرغ آب پز گوشت طیور و گوساله پخته شده و میل ورم‌ها در این دسته قرار می‌گیرند.
مکمل‌ها جایگاه ویژه‌ای در رژیم غذایی طوطی سانان دارند و صاحبین طوطی‌ها باید به آنها توجه ویژه داشته باشند؛ در این هرم مکمل‌های طبیعی مانند EFAها پودر برخی گیاهان دارویی پروبیوتیک‌ها و آنزیم‌های مخصوص در حدود ۲ تا ۴ درصد هرم را تشکیل می‌دهند.
بر اساس این هرم برخی غذاها دارای محدودیت مصرف هستند و نهایتاً باید صفر تا دو درصد رژیم یک طوطی سان را تشکیل دهند.
این مواد غذایی شامل: انگور، سیب زمینی، برخی از نان‌ها پاستا و ماکارونی مخصوص می‌باشند.

و نهایتاً در قله هرم غذایی طوطی سانان مواد غذایی ممنوعه آورده شده که علاوه بر موارد گفته شده در بالا شامل مواد غذایی که دامپزشک ممنوع کرده و غذای انسان‌ها و دیگر حیوانات نیز می‌شود.

 

تمامی موارد بالا بصورت کلی بیان شده اند و رژیم غذایی پرنده ی شما باید بسته به شرایط پرنده، تعیین گردد.

 

در این مقاله بطور کامل به غذای طوطی سانان پرداخته شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

تمامی موارد بالا صرفا جهت  اطلاع صاحبین پرندگان میباشد؛ بدیهی است که سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال رفتارهای خود سرانه ندارد.