کلینیک دامپزشکی روژان
لاک پشت

آیا لاک پشت حیوان خانگی مناسبی است؟ | شرایط نگهداری

آیا لاک پشت حیوان خانگی مناسبی است؟ شرایط نگهداری از لاک پشت در خانه چیست؟

 

لاک پشت خانگی

 

امروزه زندگی در مجتمع‌های مسکونی و آپارتمانی که نگهداری سگ و گربه در آن‌ها ممنوع یا مشکل می‌باشد. باعث شده که لاک پشت بعنوان حیوان خانگی که سر و صدائی ندارد جهت سرگرمی کودکان مطرح شود. جالب اینکه این جانور بی آزار می‌تواند تا صد سال یا بیشتر عمر کند. ولی گاهی مرگ آن‌ها خیلی سریع فرا می‌رسد و باید علت جستجو گردد. صدمات ناشی از حمل، گرسنگی و شرایط بد نگهداری آن‌ها در منازل و نامتعادل بودن هوای محیط مهم‌ترین عوامل هستند.

این حیوان برای اینکه به خواب زمستانی فرو رود باید درونش خالی از طعام باشد به همین علت در طبیعت هشت روز قبل از اینکه به آرامش زمستانی برسد خوراکی نمی‌خورد در حالی که در اسارت اکثر بچه‌ها تا آخرین ساعات به بازیچه خود غذا می‌خورانند و حتی برای خواب زمستانی آن‌ها نیز جای مناسبی را تدارک نمی‌بینند آن‌ها از تشک معمولی یا ماسه نرم یا خاک اره، به عنوان بستر استفاده می‌کنند در حالی که هر سه این‌ها برای استراحت حیوان نامناسب است.

لاک پشت برای اینکه خواب آرام و مداومی داشته باشد باید در محلی بخواب رود که گرمای آن بین ۵ تا ۸ درجه سانتیگراد باشد. ممکن است این پرسش مطرح شود که آیا لاک پشت‌هایی که همنشین انسان شده‌اند. می‌توانند از خواب زمستانی خود چشم بپوشند؟ جواب کاملاً منفی است زیرا بر اساس تحقیقات انجام شده تعداد مرگ و میر در لاک پشت‌هایی که به خواب زمستانی فرو نرفته‌اند دو برابر بیشتر است.
برای اینکه این جانور عمر طولانی‌تری داشته باشد در درجه اول باید غذاهای متنوع و غنی از ویتامین در اختیار داشته باشد. کاهو غذای اصلی و بقیه سبزجات غذای جنبی او را تشکیل می‌دهند.

فقدان ویتامین‌ها و کلسیم، غذاهای بسیار سرد یا آلوده به سم که برای مبازه با حشرات و آفات گیاهی بکار می‌روند ناراحتی‌ها و زخم‌هایی در معده حیوان به وجود می‌آورد که اغلب به مرگ حیوان منجر می‌شود. کوران شدید هوا، مرطوب و نمناک بودن بیش از حد محل زندگی و پائین بودن حرارت محیط آن‌ها را به سرعت به بیماری‌های ریوی مبتلا می‌سازد.

اکثر مکان‌هایی که برای نگهداری آن‌ها انتخاب می‌شود تنگ و کوچک هستند در حالی که نباید در چنین جایی زندگی کند و به اسارت خویش آگاه گردد. مکانی به عرض و طول ۴ متر می‌تواند جای مناسبی برای زیست این حیوان باشد در حالی که در اثر ناآگاهی صاحبان در قوطی یا داخل کارتن نگهداری می‌شوند. تأسف آور تر اینکه حتی فروشندگان این حیوان نیز تمایلی به کسب آگاهی و طرق نگهداری لاک پشت از خود نشان نمی‌دهند.

باید گفت که لاک پشت اسباب بازی نیست و اگر انسانی مسئولیت نگهداری این حیوان را در منزل به عهده می‌گیرد می‌بایست قبل از خرید، اطلاعاتی در مورد طرز نگهداری و حفاظت آن در برابر بیماری‌ها و مرگ کسب کند و فقط در این صورت می‌تواند لاک پشت خود را سال‌ها به سلامت برای خود نگهدارد.

اجداد لاک پشت‌ها در دوره‌ای که دایناسورها زندگی کرده‌اند یعنی ۹۰ میلیون سال قبل می‌زیسته‌اند و این حیوانات بخاطر سر سختی و مقاوم بودنشان و نیز سازگاری بسیار بالا در سال‌های طولانی حیات بقاء یافته‌اند.

احتمال داده می‌شود که ماده‌ها هنگامی که به سن ۵۰- ۳۰ سالگی می‌رسند تخم گذاری را شروع می‌کنند ولی این امر به طور دقیق مشخص نشده است. بین هر دو دوره تخم گذاری معمولاً ۲ تا ۴ سال فاصله وجود دارد اما ماده تا سنین ۱۰۰- ۷۰ سالگی قابلیت تولید مثل را دارا است. جالب این است که معمولاً ماده‌ها به همان محلی که به دنیا آمده‌اند برای تخم گذاری باز می‌گردند.

تغذیه روزانه خرگوش
ادامه مطلب

وزن متوسط لاک پشت‌های تخم گذار از ۱۳۶ کیلو تجاوز کرده و متوسط طول آن‌ها یک متر یا بیشتر است آن‌ها در هر دوره تخم گذاری حدود ۱۱۰ تخم می‌گذارند پس از تخم گذاری حدود ۵۵ روز بعد تخم‌ها تبدیل به نوزاد می‌شود.

اصولاً خزندگان از جمله لاک پشت‌ها از تمیزترین حیوانات به شمار می‌آیند. زیرا هیچ گونه بوی نامطبوعی ندارند. لاک پشت‌ها ممکن است بعلت تمایلی که به گیاهان و سبزیجات نشان می‌دهند. گل‌های باغچه و یا گلخانه را از بین ببرند ولی بهر حال توصیه می‌شود. که آن‌ها در فضای آزاد مثل باغچه‌ها نگهداری شوند. ولی غذایشان از منابع دیگری تأمین گردد. رها کردن آن‌ها در باغ این مشکل را دارد که ممکن است در اندک زمانی ناپدید شده یا از سوراخی فرار کند و در هنگام شروع فصل پائیز باید حیوان در مکانی مهار شود چون به خواب زمستانی فرو خواهد رفت و برای این منظور چنانچه قسمتی از باغ یا حیاط سیم کشی و محصور گردد بهتر است گلخانه نیز مکان بسیار مناسبی برای نگهداری این حیوان است.

اگر برای مدتی لاک پشت خود را در منطقه معینی از باغ غذا دهید. حیوان بزودی عادت کرده و هر روز برای گرفتن غذا به همان نقطه مراجعت می‌کند. غذاهای مختلف و متنوعی باید به این حیوان داده شود. از جمله گیاهان و سبزی‌ها مانند کاهو، کرفس، کلم، گوجه فرنگی و غیره در ضمن آب آشامیدنی نیز نباید فراموش گردد.
اگر لاک پشت  به صورت  آزادانه نگهداری شود. یک گودال کوچک به بتواند به راحتی در آن وارد و خارج شود مناسب است. طرز تشخیص لاک پشت نر از ماده براحتی میسر است. ابتدا لاک پشت را  به صورت  وارونه در دست بگیرید و به پوششی که زیر شکم را فرا گرفته نگاه کنید. لاک زیر شکم نر، بیضی شکل و محدب است ولی لاک زیر شکم ماده‌ها پهن می‌باشد.

لاک پشت ماده پس از جفت گیری با دو پای عقبی خود که دارای ناخن‌های قوی هستند. زمین را می‌کند و تخم‌ها را در عمق ۱۲ سانتی متری آن می‌گذارد و با دقت و حوصله فراوان خاک‌ها را سر جای خود ریخته و زمین را مسطح می‌کند. بطوریکه محال است کسی بتواند به وجود آن‌ها پی ببرد.

معمولاً نوزادان از چهار تا هشت هفته بعد سر از تخم در می‌آورند. آن‌ها را باید درون یک محفظه قرار داد. یک فنجان آب نیز در کنار آن‌ها گذاشت. هر روز باید مدتی مقابل نور خورشید قرار بگیرند تا قوی گردند.

 

 

 در این مقاله تمام نکات درباره نگهداری لاک پشت در خانه بررسی شده است.

جهت مطالعه مقالات بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

شاید برایتان جالب باشد:بهترین حیوان خانگی چیست؟

 

 

بهترین کیلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱