کلینیک دامپزشکی روژان
پیشگیری از هاری

پیشگیری از هاری

پیشگیری از هاری

از آنجائیکه بیماری هاری در درجه اول در سگ‌ها حادث می‌شود و بعد انسان به آن مبتلا می‌شود لذا پیشگیری هاری در سگ‌ها هم از لحاظ بهداشت انسانی و هم از نقطه نظیر بیماری‌های دامی حائز اهمیت است. چون دوره پیشرفت هاری در بدن سگ ۱۲ تا ۱۶ روز طول می‌کشد از این رو ممکن است سگی به ظاهر سالم باشد ولی بزاق او حاوی ویروس هاری باشد.

در اینجا لازم است چگونگی پیشگیری از بیماری هاری در سگ‌ها و گربه‌ها مورد بررسی قرار گیرد. واکسنی که برای سگ‌ها و گربه‌ها مصرف می‌شود منشأش جنین جوجه است و به نام واکسن مرغی معروف است و ایمنیت آن در حدود ۵/۲ – ۳ سال است برای سگ و گربه تزریق مقدار cc2 از طریق داخل عضلانی (عضله ران) صورت می‌گیرد و گربه‌ها را در سن ۶ ماهگی یا بیشتر و سگ‌ها را در سن ۵/۲ – ۴ ماهگی یا زیادتر بر ضد بیماری هاری تلقیح می‌کنند و سگ‌هائی که در سن ۴ ماهگی واکسن زده شده‌اند بایستی در سن ۶ ماهگی دوباره آن‌ها را تلقیح کنند. واکسیناسیون سگ‌ها و گربه‌ها هر ۶ ماه یک بار توصیه می‌شود.

و در ادامه:

مبارزه با هاری در سگ‌ها با اصولی که در اینجا مورد بررسی قرار می‌گیرد عملی و مؤثر می‌باشد و به منظور مبارزه با این بیماری نباید یک ناحیه بخصوص را در نظر گرفت بلکه مبارزه را باید در سرتاسر کشور عمومیت داد. برای اینکار بایستی قوانینی تنظیم و مؤکداً اجرا نمود که به موجب آن وارد کردن سگ‌ها به داخل کشور و معدوم کردن سگ‌های ولگرد و مایه کوبی سگ‌های گله و صاحب‌دار و دفع بهداشتی زباله در اطراف شهرها و از بین بردن وحوش که مخازن ویروس هستند تحت کنترل شدید و مراقبت‌های بهداشتی قرار گیرد.

در این رابطه از بین بردن سگ‌های ولگرد با توجه به این مسئله که دوران آبستنی در سگ ۶۵ روز است و هر سگ ماده ۵ -۶ توله به دنیا می‌آورد. و هر توله ماده بعد از ۶ ماه می‌تواند آبستن شود از اهمیت زیادی برخوردار است. اقدامات دیگری که در پیشگیری از بیماری باید انجام شود عبارتست از مجبور کردن صاحبان دام به استعمال پوزه‌بند در سگ‌ها جلوگیری از ورود سگ‌های مشکوک به کشور و اعمال شدید مقررات قرنطینه و تلقیح واکسن ضدهاری در سگ‌ها و دادن پروانه تلقیح به صاحبان دام ضمناً اجرای دستورات زیر برای جلوگیری از بیماری هاری توصیه می‌شود.

نکات پیشگیری:

  1. سگ‌های خود را بر علیه بیماری تلقیح نمائید و تاریخ تزریق واکسن را نیز به خاطر سپرده در موقع لازم تجدید مایه کوبی نمائید. گربه‌ها را نیز بر علیه بیماری تلقیح نمائید.
  2. به سگ‌های خود پوزه‌بند بزنید تا بدینوسیله به دیگران حمله نکنند و به آن‌ها آسیب نرسانند.
  3. سگ‌های ولگرد را باید از بین برد و در این مورد شهرداری باید با مردم همکاری کند.
  4. سگ‌های خود را به اختیار بچه‌هائی که کمتر از ۶ سال دارند نگذارید.
  5. از دویدن و بازی کردن بچه‌ها با سگی که خشمگین باشد جلوگیری کنید.
  6. به کودکان خود یاد بدهید که به سگ‌ها آزار نرسانند.
  7. غذای سگ را از جلوی او برندارید و در هنگام غذا خوردن به او نزدیک نشوید.
  8. در دعوای بین سگ‌ها دخالت نکنید.
  9. از دست دان به خفاش‌ها جلوگیری به عمل آورید.
  10. به محض مشاهده سگی خشمگین و یا در مواقعی که به هاری مظنون شدید فوراً به دامپزشک مراجعه کنید. و خودتان در صورتی‌که به وسیله حیوانی گزیده شدید به بخش درمان ضد هاری انستیتو پاستور در تهران و در شهرستان‌ها به واحدهای مبارزه با هاری در شبکه‌های بهداری مراجعه نمائید. تا با انجام واکسیناسیون ضد هاری به موقع نسبت به درمان ضد هاری اقدام نمائید.
بیماری های چشم سگ
ادامه مطلب

از آنجائی که سگ بعد از هار شدن به زودی می‌میرد. بهترین راه دانستن اینکه سگی که شخصی را گزیده است هار بوده و یا نبوده آن است. که سگ را مدت ۱۴ روز در جائی تحت نظر نگاه دارند. اگر در این مدت سگ مرد درمان ضد هاری را در نزد مجروح ادامه دهند. و اگر سگ هار نبود شخص محتاج به ادامه درمان ضد هاری نیست.

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص پیشگیری از هاری بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب آنچه صاحب یک سگ باید بداند است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱