کلینیک دامپزشکی روژان
اقدامات قبل از جراحی

اقدامات قبل و بعد از جراحی عقیم سازی

وظایف صاحب حیوان قبل و بعد از جراحی عقیم سازی چیست؟

اگر به زودی قصد عقیم سازی حیوان خانگی خود را دارید، شاید از خود بپرسید که چه اقدامات قبل و بعد از جراحی عقیم سازی میتوانید انجام دهید تا همه چیز بسیار خوب انجام پذیرد و حیوان خانگی شما دوران نقاهت خوبی را طی کند.

در ادامه به مهم ترین اقدامات قبل و بعد از جراحی عقیم سازی در حیوانات که شما به عنوان صاحب آن میتوانید انجام دهید، خواهیم پرداخت.

قبل از جراحی:

 1. قبل از عقیم سازی باید از سلامت حیوان و کاندید جراحی شدن مطمئن شد، به همین علت قبل از هر جراحی، بررسی‌های لازم می‌بایست توسط دامپزشک انجام می‌پذیرد تا ریسک جراحی به حداقل برسد.
 2. بین ۴ تا ۸ ساعت قبل از جراحی در سگ و گربه بایستی غذا حذف گردد تا در حین جراحی استفراغ نکند ولی آب در اختیار حیوان باشد.
 3. سعی کنید قبل از جراحی اندکی حیوان را راه ببرید تا دفع ادرار و مدفوع داشته باشد.
 4. قبل از معاینه اولیه از حمام بردن حیوان خودداری کنید تا علائم احتمالی برخی بیماری‌ها در حین معاینه و بررسی، محو نشود.
 5. سعی کنید در زمان تعیین شده برای جراحی در مرکز درمانی حضور داشته باشید.
 6. با توجه به رعایت پروتکل‌های استاندارد، تمامی موارد محتمل قبل از جراحی در نظر گرفته می‌شود، پس استرس را از خود دور کنید.
 7. پس از دریافت دوز ابتدایی دارو در بیشتر سگ و گربه‌ها، باز شدن مردمک چشم‌ها، جاری شدن بزاق، سفتی عضلانی، عدم کنترل ادرار و مدفوع، طبیعی است و جای نگرانی نیست.
 8. بسته به شرایط (سن، جنسیت، بیماری زمینه‌ای، داروها و غیره) معمولاً به صورت پلکانی، آرامبخشی و بیهوشی صورت می‌پذیرد و به صورت ناگهانی وارد جراحی نمی‌شود (مگر موراد اورژانس) به همین علت ممکن است یک یا دو دوز آرامبخشی برای حیوان تجویز شود و سپس وارد جراحی اصلی می‌شود.
 9. عمل جراحی عموماً بین ۱۰ دقیقه تا ۱ ساعت ممکن است متغیر باشد.

پس از جراحی:

 1. پس از جراحی، حیوان آرام آرام و بسته به تحمل بدن و نوع جراحی به هوشیاری بر می‌گردد. و معمولاً نیمه هوشیار تا هوشیار به شما تحویل داده می‌شود. (در صورت صلاحدید دامپزشک، شاید نیاز به پانسیون درمانی در موارد خاصی وجود داشته باشد)
 2. هر بافتی که در حین جراحی از بدن خارج شده (مانند بیضه، تخمدان و رحم یا جنین ناقص) در انتهای جراحی، به شما نشان داده می‌شود تا از انجام کامل و صحیح جراحی اطمینان حاصل کنید.
 3. مانند انسانها نیز پس از جراحی ممکن است به علت دریافت داروی بیهوشی، حیوان اندکی گیج و گنگ باشد.
 4. همانطور که به صورت پلکانی به بیهوشی وارد شد، اندک اندک نیز خارج می‌گردد تا خطرات پس از جراحی تا حد ممکن کاهش یابد و جای نگرانی نیست. (علت عدم خروج ناگهانی از بیهوشی این است که حیوان با فشار آوردن به ناحیه جراحی باعث پارگی بخیه و خونریزی نگردد).
 5. در حین به هوش آمدن حیوان، حواستان به حیوان باشد که خود را به اشیای تیز یا محکم نزند و باعث آسیب به خود نشود.
 6. در صورتی که در موارد خاصی، استفراغ مشاهده شد. فقط سر حیوان را به سمت پایین متمایل کنید تا محتویات از دهان خارج شود و وارد مجرای تنفس نگردد. (دهان را بررسی کنید تا ببینید چیزی در دهان باقی نمانده باشد و جلوی تنفس را نگیرد)
 7. الزاماً برای حیوان باید قلاده الیزابت تهیه کنید تا ناحیه جراحی را بعد از هوشیاری، لیس نزند و گاز نگیرد و باعث عفونت ثانویه در ناحیه جراحی نشود. قلاده الیزابت بایستی تا ترمیم زخم بر گردن حیوان بماند. (معمولاً ۳ روز تا دو هفته)
 8. تا زمانی که حیوان کامل نتوانسته است روی دست یا پای خود بایستد از غذا دادن به حیوان خودداری کنید. (در موارد معدودی که هوشیاری زمان زیادی ببرد، نهایتاً مجاز هستید در حد دو یا سه قطره آب قند غلیظ روی زبان حیوان بریزید تا قند خون افت نکند. در موارد بسیار نادر و در صورتی که بیش از ۱۸ ساعت از جراحی گذشته و حیوان به هوشیاری کامل نرسید به دامپزشک اطلاع دهید.)
 9. بخیه‌ها زیرپوست کارگذاری می‌شود که به آن بخیه کازمتیک یا زیبایی گفته می‌شود و گاهی حالتی شبیه S دارد که در گذر زمان به صورت یک خط صاف، محو شده و سفید مشاهده می‌شود. و نیاز به بخیه کشی نیست.
 10. به علت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حین جراحی و استفاده از آنتی بیوتیک های خاص، نیاز به تزریق‌های مکرر آنتی بیوتیک نیست. و پس از جراحی داروی خاصی ندارد و نگهداری و مراقبت اهمیت زیادی دارد.
 11. اندکی ترشحات خونابه‌ای به علت فشار آوردن و زور زدن حیوان از سطح زخم ممکن است مشاهده شود. که تا چند ساعت پس از جراحی مرتفع شده و جای نگرانی نیست. نوعی داروی رنگ دار، روی زخم زده می‌شود تا تلخ شده و سریع‌تر منقبض شود که این رنگ دو تا چهار هفته باقی می‌ماند. و در صورتی که به پوست شما برخورد کرد، می‌توان با الکل معمولی آن را پاک کرد.
 12. جهت حصول اطمینان، یک تا دوهفته پس از جراحی با هماهنگی قبلی، جهت بررسی وضعیت حیوان به دامپزشکی مراجعه کنید.
تغذیه روزانه خرگوش
ادامه مطلب

در این مقاله به مهم ترین اقدامات قبل و بعد از جراحی عقیم سازی در حیوانات، که شما به عنوان صاحب آن میتوانید انجام دهید، پرداخته شد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.