کلینیک دامپزشکی روژان
رادیوگرافی آبسه در خرگوش

رادیوگرافی آبسه در خرگوش

رادیوگرافی آبسه در خرگوش

در این مقاله رادیوگرافی آبسه در خرگوش بررسی خواهد شد:

از رادیوگرافی می‌توان برای تعیین علت اصلی آبسه در خرگوش‌ها و درک میزان تخریب استخوان در وضعیت osteomyelitis  استفاده نمود. رادیوگرافی برای هر آبسه­ شامل استخوان، مانند آبسه‌های صورت یا آبسه‌های مفصل‌ و اعضاء بدن تجویز شده است. آبسه‌های Periapical ممکن است به­ صورت یک موجودیت محلی یا بخشی از فرآیند بیماری بسیار جدی که کل جمجمه را متأثر می‌سازد، درآیند.

معمولاً تشکیل آبسه مرحله پایانی بیماری اکتسابی دندان در خرگوش‌هاست.

رادیوگرافی‌های گرفته­ شده پشتی و عرضی از جمجمه برای بررسی وضعیت عمومی دندان‌ها و استخوان مجاور و انجام پیش­ بینی، ضروری هستند. اگر آبسه موضعی شده باشد، احتمال شناسایی دندان عفونی شده از طریق رادیوگرافی‌های جمجمه وجود دارد.

معمولاً ریشه‌های مبتلا طویل و بدشکل می‌شوند یا ممکن است ناحیه radiolucency اطراف ریشه مشاهده شود.

نماهای درون دهانی فیلم دندان برای بررسی تغییرات رخ­داده مربوط به عفونت ریشه خاصی از دندان مفید هستند. فشار دادن حفره و تزریق تدریجی ماده مخالف می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد میزان آبسه یک حفره ارائه دهد.

رادیوگرافی برای ارزیابی آبسه‌های مفاصل‌ یا استخوان‌های بزرگ ضروری است. اگر تخریب استخوان گسترده­ای اتفاق افتاده باشد یا چند عضو درگیر شده باشند، تشخیص ضعیف است و کشتن از روی ترحم و بر اساس وضعیت رفاهی باید لحاظ شود. اگر مفصل مجزایی درگیر باشد، می‌توان از قطع عضو استفاده کرد که فشار روی اعضاء دیگر را افزایش می‌دهد و می‌تواند منجر به pododermatitis های زخمی شود.

باکتری شناسی

هر کجا که امکانش وجود داشت باید از swabs جهت باکتری­ شناسی و حساسیت استفاده نمود. با اینکه اعتقاد بر این است که P. multocida  پاتوژنی در آبسه‌های خرگوش است ولی همیشه این­چنین نیست.Staphylococcus aureus معمولاً یافت شده و ممکن است سایر باکتری‌ها ازجمله شبه باکتری‌ها،  Pseudomonas ها و Proteus ها جدا شوند (هیلیر، ۱۹۹۷). Swabbing دیواره درونی کپسول حفره آبسه یا ترجیحاً بخش جامد intraoperatively، احتمال استریل نسبت به محتویات چرکین swabbing دارد.

بیماری‌های رحم در خرگوش
ادامه مطلب

در این مقاله رادیوگرافی آبسه در خرگوش بررسی شد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب خرگوش

نویسنده:پروفسور مولی وارگا

مترجم:آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.