کلینیک دامپزشکی روژان
نتایج الکتروفورز پروتئین

تفسیر نتایج الکتروفورز پروتئین در پرندگان

تفسیر نتایج الکتروفورز پروتئین در پرندگان

 

در این مقاله تفسیر نتایج الکتروفورز پروتئین در پرندگان بررسی خواهد شد:

مانند تمام آزمایش‌های تشخیصی، EPH باید در رابطه با سابقه خوب، معاینه بالینی و سایر آزمایشات تشخیصی تفسیر نتایج الکتروفورز پروتئین شود. این یک شاخص بیماری خاص نیست، همانطور که کار قبلی پیشنهاد شد. نسبتاً، باید از آن به عنوان نشان گر عدم توانایی و التهاب استفاده شود. همه بیماری‌ها منجر به تغییراتی در یک EPH نمی‌شوند. به عنوان مثال نئوپلازی به ندرت باعث ایجاد تغییرات می‌شود).

فواصل مرجع بین آزمایشگاه، اغلب به طور قابل توجهی‌ها متفاوت است.

با این حال، یک مجموعه عادی “نرمال”مقادیر در طوطی‌ها شامل:

آلبومین: ۱.۲-۳.۲ گرم در دسی لیتر

گلوبولین های آلفا-۱: ۰.۸ گرم در دسی لیتر

آلفا -۲: ۰.۸ گرم در دسی لیتر

گلوبولین های بتا: ۰.۵۷ گرم در دسی لیتر

گاما گلوبولین ها: ۰.۵۷ گرم در دسی لیتر

تکنیک‌هایی که بطور معمول توسط آزمایشگاه‌ها روی خون پستانداران به کار می‌روند به غلط سطح آلبومین کاهش یافته را گزارش می‌دهند. همان طور که گلوبولین با کم کردن این میزان آلبومین از پروتئین کل محاسبه می‌شود، گزارشی که پزشک معالج دریافت می‌کند نیز نسبت نادرست گلوبولین و A: G را گزارش کرده است.

EPH استاندارد طلایی برای اندازه گیری آلبومین مرغی در نظر گرفته شده است.

بالا رفتن آلبومین

 • آلبومین پلاسما با دهیدراسیون افزایش می‌یابد.

آلبومین کاهش یافته

کاهش سنتز:

 • بیماری کبد.
 • رژیم غذایی ضعیف.

افزایش از دست رفتن:

 • پروتئین‌های از دست رفته انتروپاتی ها و نفروپاتی ها.
 • انگل‌های روده.

افزایش استفاده:

 • بیماری التهابی مزمن.

گلوبولین های بتا بالا

 • التهاب حاد یا عفونت.

آلفا و بتا گلوبولین های بالا

 • عفونت / التهاب حاد.
 • ماده فعال از لحاظ تولید مثل.

گاما گلوبولین های بالا

 • التهاب مزمن یا عفونت.

گلوبولین های بتا و گاما بالا

 • التهاب فعال مزمن.
 • • عفونت حاد در پرنده ای که مبتلا به بیماری مزمن می‌باشد (به عنوان مثال کلامیدیوز).

آلفا، بتا و گاما گلوبولین های بالا، کاهش آلبومین

التهاب یا عفونت شدید، مزمن یا عفونت در پرنده مبتلا به بیماری مزمن و ناتوانی. این یک لگوی غیر معمول است، اگر یک بیماری به اندازه کافی شدید باشد که همه گلوبولین ها را بالا ببرد، پرنده معمولاً قبل از آن کاهش آلبومین می‌میرد.

گاما گلوبولین های بالا؛ کاهش آلبومین

بیماری مزمن و ناتوان کننده.

بیوشیمی کلینیکی

بیوشیمی بالینی شامل اندازه گیری گروه‌های خاص شیمیایی در بدن و تفسیر نتایج به دست آمده در محل تجهیزات تشخیصی در تشخیص سریع بیماران مبتلا به بیماری بحرانی می‌باشد.

اندازه گیری مواد شیمیایی شامل:

 • متابولیت. مواد شیمیایی که به عنوان محصولات نهایی فرآیندهای متابولیکی مختلف درون بدن تولید می‌شوند
 • آنزیم‌های بافتی، که کاتالیزور واکنش‌های شیمیایی در داخل بدن بدون تغییر خودشان هستند
 • الکترولیت‌ها، از جمله سدیم، پتاسیم و کلرید
 • مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر و منیزیم
 • اسیدهای صفراوی، که در کبد از کلسترول تولید می‌شوند و در امولسیون چربی‌های رژیم غذایی استفاده می‌شوند.

سطح این مواد شیمیایی در خون می تواندتحت تأثیر فرآیندهای فیزیولوژیکی یا آسیب شناسی قرار گیرند. تغییرات فیزیولوژیکی می‌تواند ناشی از سن، جنس، نسبت عضله به چربی بدن، وضعیت تغذیه ای، وضعیت تولید مثل و گونه‌ها باشد. با این حال، فرآیندهای آسیب شناختی، از جمله آسیب سلولی یا عملکرد غیر طبیعی یک سیستم اندام (یا سیستم)، اغلب تغییرات قابل توجهی در سطح خون ایجاد می‌کنند.

سه علت عمده زیست شیمی بالینی غیر طبیعی وجود دارد:

 • تنوع طبیعی بین گونه‌ها و افراد.
 • آرتیفکت ها.
 • پاتولوژی.

تنوع طبیعی بین گونه‌ها و افراد

بیش از ۹۰۰۰ گونه پرنده با تفاوت در آناتومی، فیزیولوژی، فرم و عملکرد وجود دارد. بعضی از آن‌ها گوشت خوار هستند، برخی از آن‌ها شهدخوار هستند، برخی از آن‌ها دانه خوار و بعضی از آن‌ها همه چیز خوار هستند. غیر واقعی است که انتظار وجود داشه باشد که که همه آن‌ها با یک طیف نسبتاً باریک از مقادیر بیوشیمیایی مطابقت داشته باشند.

تغییرات دیگر بین افراد گونه‌های مشابه پدید آمده است. این تغییرات به دلیل اختلاف در سن، جنسیت، رژیم غذایی، پرورش و غیره رخ می‌دهد.

به این دلیل برخی از پزشکان ایجاد یک مجموعه از مقادیر طبیعی برای پرندگان در طی معاینات بهداشتی سالیانه را توصیه می‌کنند و سپس این مقادیر اگر پرنده بیمار شود، مقایسه می‌شود.

آرتیفکت ها

هنگام تفسیر نتایج الکتروفورز پروتئین تجزیه و تحلیل بیوشیمی، مراقب باشید تا بین نتایج غیر طبیعی به علت بیماری و نتایج غیر طبیعی به علت فاکتورهای دیگر تفاوت قائل شوید.

ماتروما ایتروژنیک در پرندگان
ادامه مطلب

این عوامل دیگر، که به عنوان آرتیفکت هاگفته می‌شوند، به دلایل مختلفی رخ می‌دهد، از جمله:

 • تغییرات فیزیولوژیکی.
 • درمان قبلی.
 • وضعیت بالینی بیمار.
 • روش جمع آوری.
 • ذخیره و حمل نمونه.

تغییرات فیزیولوژیکی

استرس به دلیل انتقال و رسیدگی به بیمار می‌تواند منجر به ترشح کورتیکواستروئیدهای درون زا شود، که منجر به تغییرات در هموگرام و گلوکزخون می‌شود.

لیپمی، در حالی که گهگاه در بیماری‌های کبد و دستگاه تولید مثل مشاهده می‌شود، می‌تواند به طور طبیعی

در ماده فعال از لحاظ تولید مثل رخ دهد. صرف نظر از علت، لیپمی می‌تواند باعث افزایش غلط اسیدهای صفراوی، پروتئین، کلسیم، فسفر و اسید اوریک شود هم چنین ممکن است آمیلاز را به غلط کاهش دهد.

بنابراین، لیپمی بعد از صرف غذا در پرندگان خانگی شایع نیست، هم چنین روزه کمکی نمی‌کند؛ پزشک باید آزمایشگاه را بررسی کند که نمونه ارسال شده قبل از تفسیر بیوشیمی‌ها لیپومی بوده است.

درمان قبلی

قبل از تفسیر بیوشیمی‌ها، پزشک معالج باید در نظر داشته باشد که درمانی قبلی برای جمع آوری نمونه می‌تواند روی نتایج تأثیر داشته باشد. درمانی که توسط دامپزشک دیگری انجام می‌شود یا تلاش برای تثبیت حالت بیمار می‌تواند اثرات مشخصی داشته باشد. مایعات پارانترال می‌توانند مواد بیوشیمی‌ای را رقیق کنند.

کورتیکواستروئیدهای برون زا به طور قابل توجهی می‌تواند آنزیم آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)، کراتین

کیناز CK) ) و لاکتات دهیدروژناز LDH) ) را بالا ببرد. تزریق عضلانی، به ویژه تحریک کننده داروها، همین کار را می‌کنند

وضعیت بالینی بیمار

تروما، گرسنگی و دهیدراسیون همه می‌توانند اثرات برجسته بر روی مواد بیوشیمی داشته باشند، و نیاز است

در هنگام تفسیر نتایج در نظر گرفته شوند. تروما می‌تواند باعث افزایش در AST و CK و احتمالاً گلوکز شود.

گرسنگی می‌تواند گلوکز را کاهش دهد و اگر کاتابولیسم پروتئین شروع شده باشد می‌تواند AST و CK را بالا ببرد. کمبود آب بدن می‌تواند اسید اوریک را بالا ببرد.

روش جمع آوری

در حالت ایده آل، مجموعه نمونه باید به گونه ای باشد که تأثیر حداقل بر روی بیمار داشته باشد ضمن فراهم کردن یک نمونه عاری از آرتیفکت مناسب برای تجزیه و تحلیل. معمولاً نیاز است سوراخ کردن رگ با حداقل استرس انجام شود.

پزشکان بی تجربه ممکن است بیهوشی گاز را به منظور جمع آوری یک نمونه خوب بدون اینکه پرنده تقلا کند، در نظر بگیرند.

سوراخ کردن رگ باید به بر روی رگ بزرگ (به عنوان مثال ژوگولار) با استفاده از یک سوزن بزرگ انجام شود که به اندازه کافی برای به حداقل رساندن همولیز بزرگ باشد، در حالی که کوچک بودن برای به حداقل رساندن آسیب به دیواره رگ‌های خونی می‌باشد. همولیز می‌تواند باعث افزایش اسیدهای صفراوی، LDH، CK، فسفاتاز قلیایی (ALP،) پتاسیم و فسفر شود. گلوکز و آلبومین ممکن است کاهش یابند. کلسیم ممکن است طبق روش استفاده شده افزایش یا کاهش یابد.

قطع ناخن پا دلسرد کننده است. نه فقط بدلیل آثار ناخواسته دردناک، بلکه آرتیفکت های ریز و آلودگی با اسید اوریک و باکتری ناشی از رهاسازی ممکن است باعث افزایش اسید اوریک و کاهش گلوکز شود، در صورت تأخیر زیاد در آزمایش رشد باکتری‌ها در نمونه رخ می‌دهد.

ذخیره سازی و انتقال نمونه

خون جمع آوری شده برای تجزیه و تحلیل بیوشیمی باید بلافاصله در یک لوله لیتیوم هپارین قرار گیرد. در حالت ایده آل، لوله‌های مینیاتوری که در مطب پزشکی استفاده می‌شوند باید استفاده شوند نمونه باید به آرامی تکان داده شود؛ باید از لخته شدن اجتناب شود، اما همولیز نیز باید باشد. اگر قرار باشد تحلیل در داخل انجام شود، باید سریعاً پردازش شود. اگر احتمال تأخیر وجود دارد، یا نمونه باید به آزمایشگاه خارج از کشور ارسال شود نمونه باید سانتریفیوژ شود و پلاسما برداشت شود. ارسال خون کامل به آزمایشگاه خارج می‌تواند منجر به کاهش گلوکز (با ادامه سوخت و ساز سلولی) و همولیزشود.

لوله‌های EDTA برای تجزیه و تحلیل بیوشیمی مناسب نیستند، اما می‌تواند برای خون شناسی، تجزیه و تحلیل سرب و تعیین فیبرینوژن استفاده شوند.

در این مقاله تفسیر نتایج الکتروفورز پروتئین در پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.