کلینیک دامپزشکی روژان
پروکسیموس

پروکسیموس (سیچلاید زمین خوار)

پروکسیموس (سیچلاید زمین خوار)

پروکسیموس که با نام رایج سیچلاید زمین خوار شناخته می‌شود یکی از ماهیان صلح جو و زیبای اب شیرین است که در خانواده بزرگ سیچلاید ها (سیچلاید امریکای جنوبی) جای گرفته است. به کار بردن کلمه ارام و صلح جو در مورد سیچلاید ها کمی سخت به نظر می‌رسد اما در مورد پروکسیموس می‌توان با خیالی اسوده و با اطمینان این کلمات را به کار برد حتی ان‌ها را می‌توان با گیاه خوارانی مانند انجل، دالر، گورامی و… نیز نگهداری کرد. خوشبختانه این ماهی در کشور یافت می‌شود و علاقه مندان می‌توانند از ان‌ها نگهداری کنند.

نام علمی:

Geophagus proximus

نام رایج:

سیچلاید زمین خوار (سیکلید زمین خوار)

خانواده:

سیچلایدها (سیکلیده)

زیستگاه:

امریکای جنوبی (رودخانه امازون در پرو و برزیل)

دمای مناسب نگهداری:

۲۴ الی ۲۶ درجه سانتیگراد

پ-هاش:

۶٫۵ الی ۷

سختی:

۵ الی ۱۰ درجه dh

سایز:

نر و ماده ۲۵ سانتی متر

شناخت:

این ماهی در مناطق وسیعی از امریکای جنوبی پراکنده شده‌اند، می‌توان رودخانه امازون در پرو و برزیل را زیستگاه اصلی این ماهی دانست. ان‌ها صلح جو و ارام هستند و در جوانی و قبل از تکثیر زندگی گروهی را ترجیح می‌دهند. ان‌ها در هنگام بلوغ از گروه جدا شده و روند تکثیر را انجام می‌دهند. منطقه زیستی این گونه بیشتر کف و میانه اب است و اب های ارام را ترجیح می‌دهند. ان‌ها می‌توانند به طور میانگین ۲۵ سانتیمتر رشد کنند که این سایز طبق تحقیقات اینجانب در نر و ماده یکسان است.

نگهداری:

نگهداری این گونه با وجود صلح جو بودنشان راحت به نظر می‌رسد ولی بهتر است بدانیم نگهداری این گونه به چند اصل ساده وابسته است که در صورت عدم رعایت مطمئنا به مشکل بر خواهید خورد. در ابتدا باید یاداور شوم که کیفیت اب از مهم‌ترین اصل برای نگهداری ان‌ها و هم تانکیان ان‌ها است زیرا این ماهیان خود می‌توانند باعث بر هم زدن کیفیت اب شوند، استفاده از یک فیلتر بیولوژیکی و سیفون کردن هفتگی می‌تواند خیال شما را از هر لحاظ راحت کند.

ان‌ها به بستری نرم همچون بستر ماسه‌ای نیاز داشته و تانک نیمه روشن تا تاریک را می‌پسندند. بنابراین نورپردازی که در اکواریوم ها بسیار رایج است را طوری در نظر بگیرید که مناطق سایه دار ایجاد شود. استفاده از گیاهان طبیعی کف توصیه نمی‌شود مگر انواع رو ابی که به ایجاد سایه نیز کمک می‌کند زیرا انواع بزرگ با جابجایی شن‌ها یا بر هم زدن ماسه‌ها می‌توانند به گیاهانی که در کف کاشته شده‌اند اسیب برسانند.

نگهداری کنار ماهی های دیگر:

نگهداری ان‌ها کنار ماهیان گیاه خوار میسر است.اما توجه داشته باشید که صلح جو بودن ان‌ها بدان معنی نیست که ان‌ها را با هر گونه‌ای می‌توان نگهداری کرد. مطمئنا انواع ماهیان کوچک و صلح جو از گزند زمین خوارها در امان نخواهند بود، همچنین به دلیل کف زی بودن این ماهی حضور برخی ماهیان صلح جو کف را نیز تحمل نخواهند کرد. همچنین نمی‌توان از شیطنت یا وسواس ان‌ها به نوع خاصی از ماهیان هم تانکی چشم پوشی کرد ولی می‌توان تا حدودی گفت که این گونه از سیچلایدها نسبت به سایر سیچلایدهای هم رده در دسته صلح جوها هستند و به طور رایج و معمول با انواع صلح جویان هم جثه رابطه خوبی داشته و به هم اسیبی نمی‌رسانند. بهتر است ان‌ها را به صورت گروهی نگهداری کنید.

سیچلاید بوتیکافری (زندانی)
ادامه مطلب

با وجود اینکه این حالت به ندرت اتفاق می‌افتد ولی در صورت نگهداری دو یا حتی سه تای ان‌ها همیشه همه چیز ارام به نظر نمی‌رسد و می‌توانند با هم درگیر شده و قوی تر ضعیف تر را از بین ببرد (این حالت در اکواریوم های کوچک و بدون دکور می‌تواند رخ دهد و در اکواریوم های بزرگ و دکور دار مشکلی نیست)

 تغذیه:

می‌توان ان‌ها را همه چیز خوار نامید. هر غذایی که به کف می‌رود مناسب حالشان است. خشک تا گوشتی و حتی زنده مانند ارتمیا یا لارو ماهیان را می‌پسندند. ان‌ها بیشتر در کف و میانه‌ها تغذیه می‌کنند و کمتر به سطح اکواریوم مخصوصا اکواریوم هایی که ارتفاع بالایی دارند میایند. ان‌ها از ته مانده غذا بین شن‌ها هم تغذیه می‌کنند ولی نباید از ان‌ها به این عنوان نگهداری شود و باید از رژیم مجزا برای تغذیه و رشد ان‌ها استفاده شود.

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص پروکسیموس (سیچلاید زمین خوار) مورد بررسی قرار گرفت.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب راهنمای بهداشت، پرورش و نگهداری ماهیان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱