کلینیک دامپزشکی روژان
چرخه estrus خرگوش

چرخه estrus خرگوش (تولید مثل و خنثی ­سازی خرگوش)

در این مقاله همه چیز در خصوص چرخه estrus خرگوش (تولید مثل و خنثی ­سازی خرگوش) بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

چرخه estrus

خرگوش‌ها مشهور به توانایی سریع تولید مثل‌اند. بلوغ در ۴ تا ۹ ماهگی (زمانی که ۷۰ تا ۷۵ درصد وزن بدن خرگوش بالغ ایجاد شود) اتفاق می‌افتد و بلوغ در گونه‌های کوچک‌تر زودتر از گونه‌های بزرگ رخ می‌دهد. خرگوش‌ها همانند گربه و موش خرما، تخمک­گذارهای القایی دارند. با اینکه آن‌ها سیکل oestrus منظمی ندارند ولی قدرت پذیرش متنوع و ریتم چرخه­ای دارند. هورمون تحریک­کننده فولیکول (FSH)، فولیکول‌های تخمدانی را برای رشد و تولید ائوستروژن s را که باعث قدرت پذیرش در ماده‌ها می‌شود، تحریک می‌کند. رشد فولیکول‌ها در موج‌های ۵ تا ۱۰ فولیکول روی هر تخمدان در همان مرحله رشد در هر زمان اتفاق می‌افتد. زمانی که فولیکول‌ها بالغ شدند، تقریباً به مدت ۱۲ تا ۱۴ روز ائوستروژن تولید می‌کنند. اگر تخمک­سازی در این دوره اتفاق نیفتد، فولیکول‌ها با کاهش سطح ائوستروژن و قدرت پذیرش جنسی کاهش می‌یابند.

پس از تقریباً ۴ روز، موج جدیدی از فولیکول‌ها شروع به تولید ائوستروژن نموده و ماده خرگوش مجدداً قدرت جنسی خود را به دست می‌آورد. عواملی که این ریتم چرخه­ای را متأثر می‌سازند تغذیه، نور، دما، تحریک جنسی و تفاوت فردی هستند. به­طورکلی، قدرت پذیرش جنسی ۱۴ تا ۱۶ روز طول می‌کشد و دوره عدم پذیرش ۱ تا ۲ روز است (پاتون، ۱۹۹۴). این کار کمی طولانی­تر از مرحله غالب ائوستروژن است و ماده خرگوش معمولاً هنگامی که vulva قرمز و متورم باشد، قدرت پذیرش جنسی دارد. جفت­گیری تخمک­سازی را تقریباً ۱۰ ساعت پس از نزدیکی تحریک می‌کند (هارکنس، ۱۹۸۷). همچنین تخمک­سازی با نزدیکی خرگوش نر اخته­نشده، تحریک مکانیکی واژن یا سوار شدن توسط ماده دیگر تحریک می‌شود. برخی خرگوش‌ها به قدرت پذیرش جنسی در سراسر بارداری ادامه می‌دهند ولی superfoetation (نگهداری دو بارداری در مراحل مختلف) اتفاق نمی‌افتد.

واکسیناسیون خرگوش(صفر تا صد )
ادامه مطلب

رفتار اجتماعی و تولید مثل

•خرگوش‌های محلی از خرگوش اروپایی، Oryctolagus cuniculus منشأ گرفته‌اند و بسیاری از خصوصیات رفتاری نیاکان وحشی خود را حفظ کرده‌اند.
•خرگوش‌های وحشی در گروه‌های ۶ تا ۸ تایی با سلسله¬مراتب اجتماعی زندگی می‌کنند. خرگوش‌های نر برای تحکم بر ماده‌هایی که از محل لانه‌ها محافظت می‌کنند، مبارزه می‌نمایند.
•خرگوش‌های وحشی در اسارت، به¬ندرت اهلی می‌شوند حتی اگر دست¬پرورده باشند.
•خرگوش‌هایی که تخمک‌های القایی بدون چرخه oestrus دارند. ماده‌ها ریتم cyclic قدرت پذیرش جنسی را از خود نشان می‌دهند.
•آبستنی کاذب نتیجه تخمک¬سازی بدون لقاح است. تخمک¬سازی بدون جفت¬گیری و با نزدیک کردن خرگوش نر، تحریک دستی یا سوار شدن خرگوش ماده دیگر انجام می‌شود.
•ماده‌های شیرده در مجاورت لانه قرار دارند، از آن دفاع می‌کنند و فقط دو بار در روز شیر می‌دهند.

در این مقاله همه چیز در خصوص چرخه estrus خرگوش (تولید مثل و خنثی ­سازی خرگوش) بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳