کلینیک دامپزشکی روژان
جفت ­گیری و بارداری خرگوش

جفت ­گیری و بارداری خرگوش (تولید مثل و خنثی­ سازی خرگوش)

در این مقاله همه چیز در خصوص جفت ­گیری و بارداری خرگوش (تولید مثل و خنثی­ سازی خرگوش) بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

جفت ­گیری و بارداری

خرگوش‌ها تخمک­سازهای بدون چرخه oestrus هستند ولی ماده‌ها از لحاظ قدرت پذیرش جنسی متفاوت‌اند و ریتم چرخه­ای دارند. فصل تولید مثل معمولاً از ژانویه تا اکتبر است و با افزایش photoperiod تحریک می‌شود. قدرت کامل پذیرش جنسی هر ۱۸ روز یک­بار اتفاق می‌افتد و از طریق بی­قراری و چانه بزرگ­شده خرگوش مشخص می‌شود.

ماده‌ها بلافاصله پس از نزدیکی (به­ویژه در طول فصل تابستان) باردار می‌شوند. پرورش­دهندگان خرگوش معمولاً ماده‌ها را برای جفت­گیری با خرگوش نر نگهداری می‌کنند (نه اینکه برعکس) زیرا آن‌ها اقلیمی هستند و اگر نرها وارد لانه‌شان شوند، به آن‌ها حمله می‌کنند. گاهی اوقات این دو در قلمرو خنثی وارد می‌شوند. به­طور­کلی، ماده‌ها برای اولین بار تقریباً در ۵ ماهگی جفت­گیری می‌کنند و بالای سه­سالگی باردار نمی‌شوند (ساند فورد، ۱۹۹۶). جفت­گیری ظرف چند دقیقه اتفاق می‌افتد و با جیغ کشیدن هر طرف همراه است و این یک امر عادی است. جفت­گیری ممکن است پس از دو ساعت تکرار شود تا نرخ بارداری افزایش یابد. تلقیح مصنوعی تکنیک شناخته­شده­ای در پرورش خرگوش است. بارداری با لمس شکم تشخیص داده می‌شود.

بهترین زمان بارداری ۱۰ تا ۱۴ روز پس از جفت­گیری و زمانی است که واحدهای fetal به­صورت توده‌های olivesized تشخیص داده می‌شود. Resorption باروری تا ۲۰ روز پس از جماع اتفاق می‌افتد. رشد پستان‌ها در اواخر بارداری اتفاق می‌افتد.

جدول داده‌های بیولوژیکی اولیه برای خرگوش‌ها

تشخیص بارداری:

آبستنی را می‌توان با رادیوگرافی و پس از روز ۱۱ ام تشخیص داد. سونوگرافی بلادرنگ را نیز می‌توان برای تشخیص بارداری استفاده نمود که از روز هشتم به بعد قابل اتکاست (وایفیلانتیس و ساراتسیس، ۱۹۹۹). برخی خرگوش‌های ماده به قدرت پذیرش جنسی در طول بارداری ادامه می‌دهند و با همنشین نر جفت­گیری می‌کنند ولی superfoetation اتفاق نمی‌افتد. ماده خرگوش‌ها بلافاصله پس از زایمان قادر به جفت­گیری‌اند و هم­زمان می‌توانند شیر دهند و باردار شوند. بارداری با پروژسترونی که منحصراً از طریق corpora lutea تخمدان تولید شده، حفظ می‌شود. در غیاب جنین ممکن است بارداری کاذب پس از تخمک­گذاری رخ دهد و از طریق corpora lutea که تقریباً پس از ۱۷ روز تنزل یافته، حفظ شود (فیکیتل و هاسینچزا، ۱۹۹۳).

طرز راه رفتن خرگوش
ادامه مطلب

شرایط نامطلوب زمستان در حیات ­وحش و یا نبود غذا، فعالیت فولیکولار را متوقف می‌کند. بارداری ۳۱ تا ۳۲ روز طول می‌کشد و تعداد زایمان‌ها تقریباً پنج تا­ هشت مورد است. گونه‌های بزرگ‌تر معمولاً زایمان‌های بیشتری دارند (سندفورد، ۱۹۹۶). یک خرگوش ماده قادر است شش زایمان در سال انجام داده و ۴۰ تا ۵۰ بچه به دنیا بیاورد. در اواخر بارداری مشاهده شده است که ماده خرگوش رختخواب را به محل لانه حمل می‌کند. لانه از علوفه خشک، کاه یا سایر مواد لانه­سازی ساخته می­شود؛ کیفیت لانه‌ها با توجه به خرگوش‌های ماده متفاوت بوده و تأثیر بسزایی بر بقاء بچه­خرگوش‌ها دارد.

باداری خرگوش:

خرگوش ماده از لانه منتخب خود در برابر مهاجمان احتمالی دفاع می‌کند (به ویژه اگر باردار باشد یا بچه شیر دهد) و ممکن است نسبت به صاحبان، خرگوش‌ها و سایر حیوانات اهلی به­ صورت تهاجمی برخورد کند. ماده خرگوش موهای ران، غبغب و توده‌های پستان را برای مسیریابی لانه به­ جای می‌گذارد. وی غذای اندکی در این نقطه می‌خورد و باید برای خوردن تحریک شود زیرا در این دوره ریسک toxaemia بارداری وجود دارد. وگرنه doe باید عامل غیر اختلالی را ترک کند.

در این مقاله همه چیز در خصوص جفت ­گیری و بارداری خرگوش (تولید مثل و خنثی­ سازی خرگوش) بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳