کلینیک دامپزشکی روژان
خرگوش سفید چشم قرمز 1

خرگوش سفید چشم قرمز

خرگوش سفید چشم قرمز

اولین چیزی که در برخورد با خرگوش‌های سفید چشم قرمز جلب توجه می‌کند، پوشش سفید یک دست و نرم و چشم‌های قرمز رنگ در میان پوشش سفید یک دست است.
رنگ سفید زیبا و چشم‌های قرمز خیره کننده در این خرگوش‌ها به خاطر یک جهش ژنتیکی به وجود آمده است؛ که به آن اصطلاحاً آلبینیسم می‌گویند.
آلبینیسم، در اصطلاح علمی به موجوداتی گفته می‌شود که پوست و یا موی بدنشان رنگدانه ندارند و به همین خاطر موهای خرگوش‌های آلبینو به صورت سفید یک دست و چشم‌هایشان به رنگ قرمز دیده می‌شود.

خرگوش سفید چشم قرمز، که نام دیگر آن نیوزلند وایت میباشد، بعنوان خرگوش آزمایشگاهی نیز شناخته میشود.

این خرگوش ها از نظر رژیم غذایی، تغذیه و دیگر مسائل مربوط به نگهداری، به جز حساسیت چشم ها نسبت به نورخورشید و چند نکته ی ریز دیگر، کاملا مشابه خرگوش های متداول هستند.

پس لازم است که در ساعاتی که نور خورشید در بیشترین حالت تابش است، این حیوانات را از منزل خارج نکنید و اگر قفس آنها در حیاط یا بالکن است در این ساعت از روز قفس را بپوشانید تا نور خورشید چشم‌های خرگوش را اذیت نکند.
خرگوش‌های آلبینو از نظر سلامتی مشکل خاصی ندارند. و بیش از دیگر خرگوش‌ها مستعد بیماری نیستند و در صورت مراقبت و تغذیه صحیح می‌توانند عمر طبیعی یک خرگوش را داشته باشند.

تغذیه خرگوش سفید چشم قرمز

به طور کلی تغذیه خرگوش‌ها برای حفظ سلامتی و طول عمرشان بسیار حائز اهمیت است.
خرگوش‌های چشم قرمز، نیز مانند سایر خرگوش‌ها از این قاعده مستثنی نیستند و به علت جثه کوچکی که دارند لازم است مراقبت‌های زیادی برای آنها انجام شود.

خصوصاً که این خرگوش‌ها در صورت مریض شدن علائم بیماری خاصی نشان نمی‌دهند و نمی‌توانید سریعاً متوجه مشکل در این خرگوش‌ها شوید. پس بهتر است که با داشتن تغذیه صحیح و تقویت سیستم ایمنی این خرگوش‌ها از بروز بیماری و مشکل در سلامتی خرگوش پیشگیری کنید.
بهتر است وعده‌های غذایی خرگوش در تعداد بالاتر و میزان کمتر در هر وعده باشد. چرا که سرعت هضم خرگوش‌ها پایین است و این مسئله باعث انباشت غذا و اختلالات گوارشی در خرگوش‌ها می‌شود.

پس در هر وعده میزان غذای کمی را به خرگوش بدهید و پس از آن فرصت کافی برای هضم غذایی که خورده است را به خرگوش بدهید با این کار خرگوش شما از مشکلات گوارشی تا حد زیادی مصون خواهد بود.

همانطور که احتمالاً می‌دانید؛ خرگوش‌ها جانورانی گیاهخوار و جونده هستند و از خوردن سبزیجات میوه‌ها و دانه‌ها لذت می‌برند.

چه غذایی برای خرگوش سفید چشم قرمز مناسب است؟

خرگوش‌ها عاشق جویدن هستند و گاهاً ممکن است چیزهایی را بجوند و یا بخورند که مواد غذایی نیستند و برای سلامتی آنها مضر است.

پس باید مراقب باشید که خرگوش شما چه چیزهایی را در دسترس دارد و روزانه چه چیزهایی را می‌خورد. چرا که ممکن است خرگوش از روی کنجکاوی چیزی را بجود و بخورد که برای سلامتی‌اش مضر است و باعث بیماریش می‌شود.
جدای از این مسئله، حتی مواد غذایی که به خرگوش می‌دهید باید به خوبی شسته و ضدعفونی شوند. چرا که ممکن است آفت کش‌ها، سموم کشاورزی و یا انگل‌هایی که گاهاً روی سطح مواد غذایی هستند باعث بیماری در خرگوش‌ها و مسمومیت و مرگ خرگوش شوند.
بخش اعظم غذای خرگوش شما حدوداً ۸۰ تا ۹۰ درصد باید از علوفه خشک و یونجه باشد.
علوفه خشک و یونجه درصد فیبر بسیار بالایی دارد و می‌تواند سلامت دستگاه گوارش خرگوش را تا حد زیادی تامین کند.
از دیگر مواد غذایی که می‌توانید برای تغذیه خرگوش از آنها استفاده کنید میوه‌ها هستند، میوه‌هایی که برای حضور در رژیم غذایی خرگوش مناسبند شامل توت فرنگی، گلابی، خربزه، سیب بدون دانه، آناناس و … میباشند.
همچنین می‌توان در کنار علوفه خشک و یونجه از سبزیجات به خصوص سبزیجات برگ تیره استفاده کرد؛ از جمله سبزیجاتی که خرگوش احتمالاً از خوردن آنها لذت می‌برد می‌توان به هویج، خیار، کرفس، شبدر، گشنیز، برگ‌های شلغم، ترب، تربچه، کدو حلوایی، کلم بروکلی و علف‌های تازه ای که دامپزشک برای خوردن آنها منعی برای خرگوش شما ایجاد نکرده است می‌شود.

مواد غذایی مضر برای خرگوش‌های سفید چشم قرمز:

نمی‌توانید از مواد غذایی که خودتان در منزل به طور معمول استفاده می‌کنید برای تغذیه خرگوش استفاده کنید چرا که دستگاه گوارش انسان و عملکرد آن، بسیار با خرگوش متفاوت است و مواد غذایی که گاهاً برای انسان مفید هستند و یا حداقل مشکلی ایجاد نمی‌کنند می‌توانند برای خرگوش خطر آفرین و باعث بیماری شوند.

به طور مثال خرگوش‌ها نباید سیر، پیاز و تره فرنگی بخورند. استفاده از این مواد غذایی باعث کم خونی شدید در خرگوش‌ها شده و حتی جان حیوان را به خطر می‌اندازد.
از دیگر ممنوعات غذایی برای خرگوش‌ها قارچ است.

نحوه نگهداری خرگوش در حیاط
ادامه مطلب

توصیه می‌گردد که از قارچ در رژیم غذایی خرگوش استفاده نکنید چرا که طبق تحقیقات قارچ در بدن خرگوش می‌تواند باعث تولید و رشد تومورهای سرطانی گردد.

از هسته زردآلو، هلو و آلو برای خرگوش‌ها استفاده نکنید این هسته‌ها در بدن خرگوش سیانور تولید می‌کنند و بسیار برای خرگوش سمی هستند از مصرف این غذاها توسط خرگوش جلوگیری کنید و هرگز این دانه‌ها را در دسترس خرگوش قرار ندهید.

از تنقلات مصرفی‌تان مانند: آبنبات، شکلات، کیک، نوشیدنی‌های صنعتی و یا حتی میوه‌هایی مانند موز و یا هر میوه شیرینی به مقدار زیاد در رژیم غذایی خرگوش استفاده نکنید این مواد دارای قند بسیار بالایی هستند و می‌توانند باعث آسیب به کلیه و دیواره روده به طور چشمگیر شوند.

بهتر است که شکرهای مصنوعی و مواد غذایی فرآوری شده و سوپرمارکتی به طور کامل از رژیم غذایی خرگوش حذف شوند.
هرگز حتی به مقادیر بسیار کم نیز به خرگوش ماکارونی، نان، کلوچه، بیسکویت، چیپس و کره بادام زمینی ندهید زیرا که باعث مشکلات شدید گوارشی و بیماری در خرگوش‌ها خواهد شد.
اگر در منزل گیاهان زینتی نگهداری می‌کنید باید مراقب باشید که خرگوش شما از این گیاهان نخورد، چرا که برخی از آنها باعث ایجاد مشکلات شدید گوارشی و حتی مرگ در خرگوش‌ها می‌شود.

خطرناک‌ترین گیاهان زینتی که باعث مرگ در خرگوش‌ها می‌شود گیاه دیفن باخیا است که سم درون برگ‌هایش حتی برای انسان نیز خطرناک است.

 

نگهداری صحیح از خرگوش سفید چشم قرمز:

اولین مسئله در نگهداری از خرگوش‌های چشم قرمز محل مناسب نگهداری از آنهاست.
محلی که برای نگهداری از خرگوش چشم قرمز انتخاب می‌کنید، باید به گونه‌ای باشد که دور از وسایلی که قابل جویدن برای خرگوش هستند مانند مواد غذایی مبلمان وسایل خانه و دیگر اشیای قابل جویدن برای خرگوش باشد.
همچنین خرگوش‌های چشم قرمز را هرگز در حیاط به حال خودشان رها نکنید، چرا که این خرگوش‌ها بسیار به حفر زمین علاقه دارند و ممکن است از باغچه خانه شما به باغچه همسایه تونل بزنند!
به علت حساسیت چشم‌های خرگوش چشم قرمز این خرگوش را در حیاط و در زیر نور مستقیم آفتاب نگهداری نکنید. و اگر مجبور به انجام این کار هستید در ساعاتی که تابش نور خورشید به صورت مستقیم و در بیشترین حالت است روی قفس خرگوش را بپوشانید تا نور خورشید چشمان خرگوش را اذیت نکند.

قفس خرگوش باید دارای اندازه و ارتفاع مناسبی باشد. ارتفاع مناسب برای هر خرگوش به گونه‌ای است که خرگوش بتواند روی پاهای خودش بایستد. و در آن احساس راحتی کرده و بتواند تحرک داشته باشد.

البته باید بدانید که خرگوش در طول روز چند مرتبه باید از قفس خارج شده و در محیط آزاد به بازی بپردازد.

ادرار خرگوش بوی نامطبوعی دارد پس لازم است که شما قفس خرگوش را به طور مرتب تمیز کنید. و بهتر از کف آن را با کاه، پوشال، پتو و یا پارچه نرم بپوشانید و برای نظافت قفس فقط بستر آن را تعویض کنید.
قفس خرگوش را در کنار پنجره و یا در جایی که هوای آن خیلی سرد یا خیلی گرم است قرار ندهید. همچنین مطمئن شوید که قفس در معرض نور مستقیم آفتاب و یا در صورت بارش باران در زیر باران قرار ندارد.
در روزهای بسیار گرم سال، بهتر است قفس خرگوش را به داخل خانه بیاورید. تا کمی خنک شود چرا که خرگوش‌ها خیلی سریع دچار گرمازدگی می‌شوند. اگر قفس را به طور کلی در داخل خانه نگهداری می‌کنید باید مراقب باشید که فاصله کافی از وسایل گرمایشی و سرمایشی داشته باشد.

سخن پایانی

خرگوش‌های سفید چشم قرمز از نظر ظاهری بسیار زیبا و جذاب هستند و از نظر سلامتی و طول عمر تفاوت چندانی با دیگر خرگوش‌ها ندارند.

و در صورت مراقبت صحیح می‌توانند طول عمر طبیعی یک خرگوش چشم قرمز که در حدود ۷ تا ۱۰ سال است را داشته باشند.
لازم به ذکر است که نگهداری از هر حیوان خانگی بدون مشورت و چک کردن توسط دامپزشک کار بسیار اشتباهی است. و شما از هر حیوانی که در خانه نگهداری می‌کنید باید در فواصل منظم به دامپزشک مراجعه کرده. و حیوان را چکاپ کنید و واکسیناسیون و مراقبت‌های لازم را برای حیوان خانگی انجام دهید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد