کلینیک دامپزشکی روژان
هم نشینی خرگوش ها

هم نشینی خرگوش ها

در این مقاله همه چیز در خصوص هم نشینی خرگوش ها بررسی شده است، با ما همراه باشید :

هم نشینی خرگوش ها

خرگوش‌ها، مخلوقاتی اجتماعی هستند و از مصاحبت و هم­نشینی خصوصاً با خرگوش دیگر، سود می‌برند. جفت Abonded جدایی ­ناپذیر است. آن‌ها برای آراستن یکدیگر زمان صرف می‌کنند و منافع زیادی از آراستن متقابل عایدشان می‌شود، ازجمله کاهش تعداد انگل‌ها در خز و تمیز کردن مکان‌های غیر قابل دسترس مانند صورت و پشت گردن.

گاهی اوقات، یک خرگوش غالب، موهای خز هم­نشین را می‌آراید. لازم است خرگوش‌های خنثی را که کنار هم نگهداری می‌شوند، از جنگ و حاملگی‌های ناخواسته باز داشت. گاهی اوقات، خوک‌های گینه برای هم­نشینی با خرگوش‌ها انتخاب می‌شوند ولی این هم­ نشینی در خرگوش­ها رضایتی مانند همنشینی با خرگوش دیگر را فراهم نمی‌کند.

خوک دریایی:

ریسک اندکی در مورد خوک دریایی در مورد انقباض برنشیزاسپتیکا بوردیتلا (Bordetella bronchiseptica) وجود دارد که در خرگوش‌ها بدون علامت بوده ولی احتمالاً در خوک‌ها موجب ذات­الریه می‌شود. لازم است خوک‌ها خنثی باشند تا از آزار جنسی و قلدری آن‌ها نسبت به خرگوش جلوگیری نمود. برخی خرگوش‌ها البته بر خوک دریایی تحکم می‌کنند و پنهان کردن جعبه‌های کوچک به ­منظور رفتن خوک درون آن و بیرون نگه داشتن خرگوش نیز لازم است.

اگر تحکم شدید باشد، برای رفاه خوک بهتر است تا این جفت را تفکیک نمود. انتخاب زوج خرگوش و خوک نباید انجام شود ولی در جایی که یک زوج پایدار وجود دارد، پیوند مشابهی باید بین دو خرگوش انجام شود و نباید تا زمانی که سلامت خوک به خطر می‌افتد، تفکیک گردند:

ویژگی های خرگوش در هم نشینی:

 • خرگوش‌ها از زندگی جفتی منتفع می‌شوند. این امر دل­زدگی را کاهش و رضایت را افزایش می‌دهد.
 • در حیات­ وحش، خرگوش‌ها گونه‌های اجتماعی با سلسله ­مراتب اجتماعی دارند.
 • هر زوج خرگوشی، پیوند موفقیت­ آمیزی ندارد. جفت­ سازی سازگار احتمالاً منجر به همبستگی می‌شود. لازم است چند مورد از همسران امتحان شوند.
 • جفت­ سازی پیشنهاد شده، ماده خنثی با نر خنثی است ولی سایر جفت­ سازی­ ها نیز بر اساس خرگوش جداگانه امکان­ پذیر هستند.
 • هر دو خرگوش باید قبل از تلاش برای همبستگی، خنثی شوند و در حالت ایده­ آل باید آزمایش E، کانیکالی (cuniculi) انجام شود و حیوانات دارای سرم خون مثبت با جفت دارای سری خون مثبت و منفی‌ها با منفی‌ها زوج شوند.
 • خرگوش‌هایی که قرار است همبسته شوند باید کنار یکدیگر قرار گیرند، به­ طوری ­که یکدیگر را دیده و بو کنند.
 • منطقی است که مواد غذایی را نزدیک نرده‌ها بین دو خرگوش قرار داد زیرا خوردن در بین خرگوش‌ها یک فعالیت اجتماعی است و باید تشویق گردد.
 • یا باید بستر از هر محدوده برداشته شود و هر روز در جای دیگر قرار گیرد تا امکان بو کشیدن جفت بالقوه برای آشنایی فراهم شود و یا اینکه خود خرگوش‌ها باید به محوطه دیگر بروند و قلمروداری کاهش یابد.
 • زمانی که خرگوش‌ها با یکدیگر آشنا شدند، می‌توانند به ­صورت حضوری به هم معرفی شوند. این امر باید در یک محوطه خنثی اتفاق بیفتد. قرار دادن خرگوش‌ها در یک وان حمام توصیه شده است. آغل خرگوش، اتاقک ناآشناییست که فقط به­ خوبی کار می‌کند.
 • آسیب­ رسانی و حمله مستقیم باید جلوگیری شود و خرگوش‌هایی که تهاجمی رفتار می‌کنند، جدا گردند. لازم است که مراقبت انجام گیرد.
 • علائم تهاجم:

 1. نگه داشتن گوش‌ها به سمت عقب
 2. بالا آوردن دم

۳. تنش‌های پایین تنه

 

 • علائم سلطه­گری:

سوار شدن (یا جنسی).

 

 • علائم مثبت:

 1. بی­تفاوتی اولیه
 2. خوابیدن آرام ولی جداگانه
 3. لیسیدن صورت خرگوش دیگر
 4. آراستن متقابل
 5. درازکشیدن کنار هم

ویژگی های خرگوش در هم بستگی:

 • زمانی که خرگوش‌ها با یکدیگر انس گرفتند، صرف زمان با یکدیگر می‌تواند افزایش یابد. ۱۰تا ۱۵ دقیقه در روز شروع خوبی است ولی در چند جلسه کوتاه روزانه می‌تواند افزایش یابد یا جلسات طولانی­ تری بسته به رفتار خرگوش‌ها ایجاد شود.
 • گام بعدی تغذیه خرگوش‌ها با یکدیگر است.
 • زمانی که خرگوش‌ها زمان صرف یکدیگر نموده و با یکدیگر تغذیه کردند، می‌توان اجازه داد از محل خواب یکسان استفاده کنند و به­ طور دائم با هم باشند.
 • برخی کارگران “همبستگی فشار” را مؤثر می‌دانند ولی اگر فرآیند همبستگی خوب باشد، لازم به این کار نیست ولی برای دو خرگوش تنهایی که همبستگی‌شان دشوار باشد، می‌توان با این روش بر موانع همبستگی غلبه نمود. این امر شامل استفاده از شرایط استرس­زاست تا زمانی که خرگوش‌ها با هم انس بگیرند. باید تأیید نمود که این به معنای دستیابی به همبستگی بلندمدت است و در کوتاه­مدت تجربه معکوسی ایجاد می‌گردد.
 • شرایط استرس­زا می‌تواند دربرگیرنده دو خرگوش در یک ماشین سواری، قرار دادن آن‌ها در کریر در بالای ماشین ظرفشویی (که در حال کار است) یا در مجاورت جارو برقی در حال کار باشد. زمانی که خرگوش‌ها به اندازه کافی نزدیک یکدیگر قرار گرفتند، می‌توان آن‌ها را در محوطه خنثی برای ادامه تعامل با همان روش همبستگی عادی قرار داد. درنهایت، خرگوش‌ها می‌توانند در محوطه خنثی بدون ایجاد استرس، تعامل کنند.
بیماری های تناسلی در خرگوش
ادامه مطلب

به یاد داشته باشید که همبستگی فرآیند پیچیده­ای است و بسیاری از مؤسسات خیریه بازگشت به خانه کمک ویژه­ای به حیوانات سازگار می‌کنند.

تفاوت رفتار خرگوش ها:

خرگوش‌ها شخصیت‌های متمایز و تمایلات و بیزاری‌های فردی قوی نسبت به سایر خرگوش‌ها دارند. امکان پیش­بینی دقیق اینکه خرگوش‌های تازه معرفی­ شده سازگاری یا تهاجم فوری با یکدیگر را شکل می‌دهند یا نه، وجود ندارد.

معرفی خرگوش های نر و ماده به هم:

خرگوش‌های خنثی­ شده از جنس مخالف بیشترین احتمال برای همبستگی را دارند ولی امکان نگهداری همان زوج جنس با یکدیگر نیز وجود دارد. جفت خرگوش‌های نر باید اخته شوند و از جنگیدنشان جلوگیری گردد. در حالت ایده ­آل، خرگوش‌ها باید در یک محوطه خنثی با اتاق کافی قرار داده شوند که مکان‌های گریز و پنهان شدن برای عقب­ نشینی داشته باشد.

اگر این امر امکان­پذیر نبود، احتمالاً معرفی خرگوش ماده به خرگوش نر در قلمرو خرگوش ماده موفقیت­ آمیزتر از حالت عکس آن است. زمانی که خرگوش‌ها برای اولین بار به هم معرفی می‌شوند، بسیاری از خرگوش‌ها دوره تعقیب و گریز و کشیدن مو را پشت سر می‌گذرانند ولی درنهایت آرام می‌گیرند. خرگوشی که تمام زندگی‌اش را در یک آغل محبوس بوده، احتمالاً درمی یابد که می‌تواند به اطراف بجهد و نگرانی بیرون رفتن و همنشینی جدید برای وی وجود دارد. برای این خرگوش‌ها آرام و بدون حرکت ماندن به مدت چند روز قبل از اینکه دوباره حبس شوند، عادی نیست و شروع به کاوش می‌کنند. اگر امکانش باشد، دوره مجاورت جداگانه پیشنهاد می‌شود که با آن خرگوش می‌تواند به حضور دیگران و قبل از معرفی به آن­ها عادت کند.

آغل‌های مجاور ولی جدا­شده با شبکه‌های سیمی به خرگوش امکان بو کشیدن باقی خرگوش­هارا می‌دهد، همچنین وی محل خواب را برای رسیدن به خرگوشی که به بویش عادت کرده است، تغییر می‌دهد. دراز کشیدن خرگوش­ها در کنار هم یا در یک طرف شبکه، علامت امیدوار­کننده­ای است. برخی خرگوش‌ها هرگز وابسته نمی‌شوند ولی برخی دیگر به­راحتی همنشین جدید را می‌پذیرند.

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص هم نشینی خرگوش ها بررسی شد.

جهت مطالعه مقالات بیشتر به و وبسایت و پیج ما سر بزنید.