کلینیک دامپزشکی روژان
Dutch bride filling

اختلالات گوش پرندگان زینتی

در این مقاله همه چیز در خصوص اختلالات گوش پرندگان زینتی بررسی شده است ، با ما همراه باشید :

 

درد گوش بیرونی:

اتیولوژی:

درد گوش بیرونی یک اختلال غیر شایع است. این ممکن است ناشی از عفونت باکتریایی (Escherichia coli، Staphylococcus aureus،Pasteurella multocida، Proteus mirabilis، Pseudomonas aeruginosa، Klebsiella oxytoca، Enterococcus spp.) یا قارچی) Candida spp.، Microsporum gallinae) یا مایکوباکتریوم یا هجوم انگل‌های بندپایانی (Cnemidocoptes) باشد. این ممکن است به صورت گسترش بیماری پوستی عمومی یا ناشی از نئوپلازی یا تروما باشد.

 

ارائه بالینی:

پرندگان مبتلا معمولاً با حرکت دادن سر، خمیازه، آتاکسی و کج کردن سر این مورد را بروز می‌دهند. معاینه دقیق تر می‌تواند ترشحات گوش (خونابه، چشم یا خونریزی) را نشان دهد . ممکن است ماده caseated در کانال گوش وجود داشته باشد. ورم و التهاب پوست، ریزش پرهای گوش و پوست رفتگی خودسرانه اغلب مشاهده شده‌اند. ممکن است hyperkeratosis کانال گوش و اطراف پوست ایجاد گردد. در برخی موارد مزمن، کانال گوش ممکن است تا حدی تنگ شود که بسته گردد.

 

تشخیص:

تشخیص بر اساس علائم بالینی، سیتولوژی و کشت انجام می‌شود. کانال باریک گوش، به تصویر کشیدن هرچیز بزرگ‌تر از ۱.۹ میلی متر با آندوسکوپی را دشوار و تا حدی غیر ممکن می‌کند. در مواردی که واکنش به درمان با شکست مواجه گردد، ممکن است بافت برداری برای ارزیابی بهتر فرآیند بیماری مورد نیاز باشد.

 

مدیریت:

آنتی بیوتیک های سیستمیک و موضعی همان گونه که نشان داده شده توسط کشت، خورانده می‌شوند. میلوکسیکام و NSAID دیگری در صورتی که گوش دردناک و ملتهب به نظر برسد مورد استفاده قرار می‌گیرد. شستشوی دقیق با سالین می‌تواند به از بین بردن مواد مترشحه کمک کند. اگر این مورد ناموفق بود، جراحی بافت برداری با curette حلقوی مورد نیاز است.

نئوپلازی غده ارووپیژیال در پرندگان
ادامه مطلب

 

علت شناسی:

دردهای گوش میانی و داخلی غیر متداول هستند. آن‌ها در نتیجه ایجاد ناهنجاری در برخی قناری‌ها مشاهده شده‌اند. سایر علل شامل گسترش درد گوش بیرونی یا سینوزیت؛ عفونت PMV-3 (به ویژه در Neophema spp استرالیایی، قناری‌ها و فنچ ها)، پوکسو ویروس، آسیب ناشی از جراحی به دلیل درمان با آنتی بیوتیک های آمینو گلیکوزید (جنتامیسین) و نئوپلازی هستند.

 

ارائه بالینی:

علائم شامل کجی سر، “ستاره نگری،” گردن کجی و اختلالات vestibular (از دست دادن حس مالکیت) است.

 

تشخیص:

تشخیص بر اساس علائم بالینی، سرولوژی یا انزوای ویروس (از نمونه‌های بافت) انجام می‌شود. در پرندگان بزرگ تر سی تی اسکن و ام ار آی برای تأیید تشخیص مطلوب است.

 

مدیریت:

درمان ضد التهاب و ضد میکروبی می‌تواند ارزشمند باشد هرچند که پیش بینی قطعی نیست. در موارد گوش درد میانی میرینگوتومی که با قطع کانال گوش همراه است می‌تواند امکان آبیاری آرام و از بین بردن چرک ایجاد شده در گوش میانی را بدهد. پوست اطراف سوراخ بیرونی برش داده شده و کالبد شکافی دقیقی برای تحرک و شکاف کانال گوش بیرونی انجام می‌شود. باید مراقب ناحیه پشتی میانی که گوش بیرونی به گوش داخلی و دستگاه vestibular وصل می‌شود، بود. عوارض این جراحی شامل عود درد، زه کشی دستگاه‌ها و فلج صورت است.

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص اختلالات گوش پرندگان زینتی بررسی شد.

جهت مطالعه مقالات بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

بهترین کیلینیک دامپزشکی تهران کجاست ؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱