کلینیک دامپزشکی روژان
سیچلاید رنگین کمان (افرا)

سیچلاید رنگین کمان (افرا)

سیچلاید رنگین کمان (افرا)

سیچلاید رنگین کمان یا افرا یکی دیگر از گونه‌های خانواده بزرگ سیچلایدهاست که بسیار دوست داشتنی است. در اکواریوم بسیار شاداب و چابک بوده و ماهی کم توقعی است. برای نگهداری این ماهی به شرایط خاص یا سختی نیاز ندارد و همانند اکثر سیچلاید ها ماهی مقاومیست. برای نگهداری سیچلاید رنگین کمان دقت داشته باشید که این ماهی مانند اکثر سیچلاید ها ماهی مهاجمی نیست و نگهداری این ماهی با سایر ماهیان مهاجم دردسر ساز خواهد شد و بهتر است با سیچلاید های هم سایز و ارام نگهداری شود.

نام علمی:

Herotilapia multispinosa

نام‌های رایج:

افرا، سیچلاید رنگین کمان

خانواده:

سیکلیدها (سیچلایدها)

دمای نگهداری:

۲۴ الی ۲۶ درجه سانتیگراد

پ-هاش:

۶٫۵ الی ۷٫۵ (خنثی)

خلق و خو:

نسبتا صلح جو

زیستگاه:

بومی آمریکای شمالی و مرکزی  شامل پاناما و نیکاراگوئه است.

تغذیه:

همه چیز خوار بوده از غذاهای خشک تا غذاهای گوشتی و زنده را می‌توان به این ماهی داد.

شناخت:

سیچلاید رنگین کمان یا افرا یکی از ماهیان زیبای اب شیرین است که نسبت به سایر سیچلایدها  از خلق و خوی ارامتری برخوردار است. این ماهی بومی امریکای شمالی و مرکزی بوده و شرایط نسبتا بد اب را نیز تحمل می‌کند. افرا یکی از ماهیان مقاوم و اما اسیب پذیر اب شیرین محسوب می‌شود که در نگهداری ان باید دقت لازم را داشته باشید. زیبایی رنگ این ماهی زمینه‌ای زرد رنگ است که با تغذیه مناسب زیبایی ان دوچندان خواهد شد. این ماهی رشد نسبتا خوبی داشته و اندازه بالغین به ۱۰ الی ۱۲ سانتیمتر می‌رسد.

نگهداری:

همانطور که در بالا اشاره شد سیچلاید رنگین کمان ماهی سختگیری نبوده و زیاد به شرایط  اب حساس نیست اما همانند سایر موجودات باید حداقل شرایط را برای این ماهی، و برای رشد و زیبایی هر چه بیشتر ماهی شرایط ایدال را فراهم کرد. برای نگهداری از سیچلاید افرا به تانکی حداقل ۱۲۰ لیتری با دمای ۲۴ الی ۲۶ درجه و پ هاش خنثی نیاز دارید البته این ماهی دما و پ هاش بالاتر یا کمی پایین تر را نیز تحمل می‌کند ولی در ان صورت از شرایط ایدال خارج شده‌اید. سیچلاید افرا به دلیل سرزنده و چابک بودن احتیاج به فضای کافی برای گشت و گذار دارد و بهتر است تانک را با دکواراسیون مناسب دکوربندی کنید.

پروکسیموس (سیچلاید زمین خوار)
ادامه مطلب

همانطور که در قسمت شناخت این ماهی ذکر شد سیچلاید رنگین کمان ماهی مقاوم اما اسیب پذیر است یعنی منظور از اسیب پذیر بودن ان شرایط اب یا تغذیه و… نیست گرچه بی دقتی در این امر نیز بی تاثیر نیست اما باید دقت داشته باشید افرا را با چه ماهیانی نگهداری می‌کنید چون بارها دیده شده این ماهی توسط سیچلاید ها قوی تر مورد حمله قرار می‌گیرد و حتی تا مرگ ماهی پیش خواهد رفت بنابراین هم تانکیان این ماهی بسیار مهم هستند و در انتخاب ان‌ها باید دقت داشته باشید و از سیچلاید های هم جثه و صلح طلب استفاده کنید. در رابطه باتغذیه سیچلاید افرا زیاد بحث نمی‌کنیم زیرا این ماهی انواع غذاها را خواهد خورد و اصلا سخت گیر نیست، شما می‌توانید از دل گاو، کرم منجمد، غذاهای خشک و… استفاده کنید و برای خوشرنگ شدن یا رنگ گرفتن ماهی نیز می‌توانید از غذاهای هورمونی و… استفاده کنید.

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص سیچلاید رنگین کمان (افرا) مورد بررسی قرار گرفت.

جهت دریافت اطلاعات رایگان یشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب راهنمای بهداشت، پرورش و نگهداری ماهیان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱