کلینیک دامپزشکی روژان
واکنش‌ها و رفلکس‌ها پرندگان زینتی

واکنش‌ها و رفلکس‌ها پرندگان زینتی

در این مقاله همه چیز در خصوص واکنش‌ها و رفلکس‌ها پرندگان زینتی بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

واکنش‌ها و رفلکس‌ها

 • رفلکس تهدید (ارزیابی اعصاب جمجمه ای II و VII)، چشمک زدن، عقب کشیدن سر یا اقدام تهاجمی منقار با جلو آوردن دست نزدیک چشم‌ها تحریک می‌شوند.
 • واکنش به نور مردمک (ارزیابی اعصاب جمجمه ای II و III). حرکات مردمک پرندگان در واکنش به نور ضعیف است ولی در واکنش به محل سکونت یا کنترل اختیاری سریع است. با اینکه در مورد واکنش به نور مردمک اجماع وجود ندارد (تقاطع کامل اعصاب نوری در کیاسم)، استخوان حدقه طوری نازک است که یک واکنش اغلب در هر چشم و بعد از تاباندن نور به چشم دیگر، تشخیص داده می‌شود.
 • رفلکس قرنیه ای. پلک زدن متقارن به طور نرمال معمولاً زمانی رخ می‌دهد که قرنیه به آرامی با سواب پنبه ای مرطوب لمس می‌گردد. عدم انجام این کار نشان دهنده وجود زخم در اعصاب جمجمه ای V و VII است.
 • رفلکس پلک‌ها و حس مربوط به صورت. پلک زدن متقارن با لمس هر طرف صورت یا گوشه چشم باید صورت بگیرد. عدم انجام این کار حاکی از جراحت در اعصاب جمجمه ای V و VII است.
 • زمانی که سر در موقعیت‌های مختلف حرکت داده می‌شود، باید انحراف‌های متقارن صورت گیرد و چشم‌ها همیشه به به مرکز برگردند. عدم انجام این کار، نشان دهنده جراحت دوگانه در اعصاب جمجمه ای VIII یا جراحت ساقه مغز است (به ویژه در پل دماغی و مغز میانی).
 • سیتولوژی و کشت فلورا ملتحمه چشم باید در موارد ترشحات چشم یا ملتحمه چشم انجام گردد.
 • آزمایش اشک شیرمر همانند سایر گونه‌ها انجام می‌گیرد. در پرندگانی که از لحاظ بالینی نرمال هستند نتیجه ۳-۱۲ میلی متر است ولی این مقدار در گونه‌های مختلف، متفاوت است. بیهوشی موضعی در قرنیه جنبش اشک در امتداد نوار را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.

و در ادامه:

 • آزمایش Red Thread فنل (منطقه سریع- San Mateo) آزمایش جدید موجود برای ارزیابی میزان تولید اشک در حیوانات است. نخ پنبه ای زرد با طول ۷۵ میلی متر با فنل قرمز شاخص pH اشباع می‌شود (فنل سولفونفتالین). یک سر نخ به طول ۳ میلی متر تا شده و در زمان استفاده با یک زاویه درست باز شده و در قوس ملتحمه شکمی قرار می‌گیرد. نخ در این وضعیت به مدت ۱۵ ثانیه باقی می‌ماند و رنگ آن هنگام مرطوب شدن به قرمز تغییر کرده و هنگامی که خارج می‌شود طول این تغییر با میلی مترهای شبیه به تست اشک شیرمر اندازه گیری می‌شود. تست نخ فنل قرمز سریع تر بوده و موجب اشک رفلکسی کمتری نسبت به تست اشک شیرمر می‌شود زیرا تماس تحریک کننده با قرنیه در گونه‌هایی که ارزیابی می‌شوند، به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد. به نظر می‌رسد نتایج نرمال در طیف ۸-۲۳ میلی متر قرار گرفته و هیچ عوارضی از بیهوشی موضعی ایجاد نشده باشد.
 • رنگ آمیزی فلورسنت قرنیه می‌تواند جراحات و پارگی‌های کوچک را تشخیص دهد.
 • Tonopen® برای پرندگان بزرگ‌تر ایده آل است زیرا با قطر حداقلی ۹ میلی متر استفاده می‌شود. خوانش چشم‌ها با قطرهای ۵ میلی متری یا کمتر قرنیه (محدوده باجریگار) قابل اعتماد نیستند مگر این که Tonovet® جدیدتر استفاده شود.
 • سونوگرافی امکان تشخیص تفکیک شبکیه یا تجزیه شدن پل پکتن را می‌دهد.
 • آزمایش‌های پیشرفته تر شامل موارد ذیل هستند:
 • الکترورتینوگرافی؛ ثبت پتانسیل‌های الکتریکی بعد از تحریک نور. این تست اطلاعات بیشتری در مورد بینایی را نمی‌دهد ولی عملکرد شبکیه را ارزیابی می‌نماید.
 • آنژیوگرافی فلوروسئین. مشاهده توزیع فلوروسئین در عروق خونی چشم پس از تزریق درون وریدی که امکان تشخیص خونریزی‌های ظریف پکتن و کوروئید، آتروفی عروق و بیماری شبکیه را می‌دهد.
آناتومی آنالجزی و دردکشی پرندگان زینتی
ادامه مطلب

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص واکنش‌ها و رفلکس‌ها پرندگان زینتی بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب طب پرندگان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱