کلینیک دامپزشکی روژان
معاینه کره چشم پرندگان زینتی

معاینه کره چشم پرندگان زینتی

در این مقاله همه چیز در خصوص معاینه کره چشم بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

معاینه کره چشم

قرنیه و اتاقک قدامی باید با روشنایی کانونی و نوراندازی معاینه گردند. معاینه قاعده آن‌ها دشوار است زیرا عضله خط دار در عنبیه گشاد شدن مردمک را دشوار نموده و آتروپین و تروپیکامید بی اثر هستند. تکنیک‌هایی که می‌توان به کار برد شامل موارد ذیل هستند:

  • تزریق درون حفره‌ای d-tubocurarine. استعمال موضعی این دارو خیلی خوب عمل نمی‌کند زیرا به اندازه کافی به قرنیه نفوذ نمی‌نماید. بنابراین این دارو را باید مستقیماً به اتاقک قدامی با استفاده از یک سوزن ۲۷-۳۰ درجه تزریق نمود که با ریسک اساسی صدمه به ساختارهای درون چشمی همراه است که منجر به خونریزی اتاقک قدامی، افزایش فشار درون چشمی (IOP)، انتقال فلور ملتحمه با التهاب متوالی مشیمیه شده و با اثرات جانبی و سیستماتیک ناشی از استفاده سوزن بزرگ‌تر همراه است. این تکنیک بهترین کاربرد درمانی را برای پیشگیری از چسبیدگی عقبی قدامی دارد.
  • برمید وکرونیوم موضعی (۴ میلی گرم/ میلی لیتر). وکرونیوم یک curariform مرکب از عامل‌های انسداد عصبی عضلانی غیر قطبی است. این برای گیرنده‌های استیل کولین های نیکوتینی در صفحه انتهای حرکتی رقابت می‌کند. این معمولاً در پنگوئن‌های پا سیاه افریقای جنوبی کار نمی‌کند ولی در طوطی‌های کاکل سفید sulphurcrested و کاکل دار لیمویی و طوطی‌های خاکستری افریقایی و آبی آمازونی مبتلا به اثرات سیستمیک مؤثر بوده است.

و در ادامه نکات:

  • بیهوشی عمومی. به ویژه کتامین و تزریق کیسه هوا. تزریق کیسه هوا با استفاده از یک سوند که در کیسه هوای صدری خلفی قرار داده می‌شود. به کار می‌رود تا بتوان بیهوشی عمومی با استفاده ایزولفرون و اکسیژن (۰.۳ لیتر/کیلوگرم/ دقیقه) را تزریق و حفظ نمود. این تکنیک با رها کردن سر برای معاینه و درمان آن انجام می‌شود. با اینکه گشاد شدن مردمک‌ها در پنگوئن‌ها موفقیت آمیز گزارش شده ولی در کاکاتیل ظاهراً خوب کار نکرده است. زمانی که مردمک گشاد شد، عمق آن را می‌توان با استفاده از پرتو نور (روشن کننده فینوف، Welch Allyn®) و عدسی‌های دوگانه چشم کروی (با قدرت انعکاس ۳۰، ۴۰، ۶۰، ۷۸ و ۹۰ دیوپتر (D)) معاینه کرد. عدسی ۳۰D در پرندگان دارای قطر بزرگ مردمک (جانوران شکاری روزگرد و شبگرد) به کار می‌رود؛ عدسی ۷۸D برای پنگوئن‌ها و طوطی‌های بزرگ و عدسی ۹۰D برای طوطی‌های کوچک‌تر به کار می‌رود. متناوباً معاینه غیر مستقیم یک چشمی را در همه پرندگان و حتی گونه‌های کوچک تر می‌توان انجام داد. شبکیه چشم، فرورفتگی و پکتن را می‌توان به تصویر کشید. همه پرندگان مبتلا به آسیب‌های تروماتیک سر باید مورد معاینه چشم قرار گیرند زیرا وقوع خونریزی شبکیه ای و جدا شدن در این بیماران نسبتاً زیاد است.
نگهداری از پرندگان زینتی(پاکسازی و نظافت)
ادامه مطلب

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص معاینه کره چشم بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب طب پرندگان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱