کلینیک دامپزشکی روژان

دلایل پرخوری سگ‌ها


دلایل پرخوری سگ‌ها


اگر شما از یک سگ زیبا در خانه خود نگهداری می‌کنید. یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید و یا یکی از دغدغه‌های ذهنی شما باشد؛ اضافه وزن و چاقی سگ در اثر پرخوری می‌باشد.
به طور کلی سگ‌ها همیشه تمایل به غذا خوردن دارند. و حتی در زمان سیری نیز سعی در دریافت غذا از سمت شما دارند. و اگر غذا در اختیار آنها بگذارید احتمالاً با ولع بسیار آن را تا اتمام خواهند خورد.
در این مقاله به دلایل پرخوری سگ‌ها می‌پردازیم و به طور کلی به این سوال که چرا برخی از سگ‌ها زیاد غذا می‌خورند پاسخ می‌دهیم.

مشکلات پرخوری سگ‌ها

در برخی از نژادهای بزرگ پرخوری و بیش از حد غذا خوردن امری طبیعی می‌باشد. اما در صورتی که می‌بینید اشتهای سگ شما بسیار بیشتر از حد نرمال است و احساس می‌کنید تبدیل به یک سگ سیری ناپذیر شده است؛ بهتر است حتماً به دامپزشک مراجعه نمایید.
چرا که پرخوری سگ‌ها می‌تواند مشکلاتی جدی برای سلامت آنها به وجود بیاورد که از جمله آنها می‌توان به افزایش وزن، بی‌انرژی شدن، تنگی نفس و… اشاره نمود. چنانچه هر یک از علائم گفته شده در بالا را در سگ خود مشاهده کردید فوراً به دامپزشک مراجعه نمایید.

دلایل پرخوری سگ‌ها

استفاده از غذاهای انسانی برای سگ:

یکی از دلایلی که در اکثر اوقات جزو دلایل پرخوری سگ‌ها شمرده می‌شود؛ استفاده از غذاهای انسانی برای سگ می‌باشد.
از آنجا که غذاهای انسانی خوشمزه‌تر و خوش طعم‌تر هستند، باعث می‌شوند که سگ نتواند در مقابل وسوسه غذا خوردن مقاومت کند. و در نتیجه بیش از حد معمول و مورد نیازش غذا بخورد.

پاسخ مثبت شما به درخواست غذای سگ:

دلیل دومی که می‌توانیم جزو دلایل پرخوری سگ‌ها به حساب آوریم پاسخ مثبت صاحبان سگ به درخواست غذا از سوی سگ می‌باشد.
اگر شما عادت دارید که به تمامی درخواست‌های غذای سگتان پاسخ مثبت می‌دهید. و بدتر از آن، از غذای سفره پس از درخواست سگ برای غذا به او می‌دهید باید به شما بگوییم که این کار برای سگ به شکل یک عادت در می‌آید. و در نتیجه باعث پرخوری و اضافه وزن بیش از حد حیوان خواهد شد.

راه‌های جلوگیری از پرخوری در سگ‌ها

رژیم غذایی مناسب:

از آنجا که یکی از مهم‌ترین دلایل پرخوری سگ‌ها رژیم غذایی نامناسب است؛ پس رژیم غذایی مناسب می‌تواند یک راه بسیار عالی برای کنترل پرخوری سگ شما باشد.
اگر شما به سلامتی و طول عمر سگ خود اهمیت می‌دهید، پس هم اکنون باید یک برنامه غذایی مناسب با مشورت دامپزشک و با توجه به شرایط سگ خودتان برای سگ بریزید.
این رژیم باید به گونه‌ای باشد که بتوانید به خوبی آن را ارائه دهید و میزان مواد مغذی که در این رژیم گنجانده شده است باید کاملاً متناسب با نیاز سگ باشد.
برای آنکه بدانید میزان مواد مغذی مورد نیاز سگ به چه میزان است باید به وزن، سن و شرایط سگ توجه کنید. و همچنین اگر سگ شما دچار یک بیماری است حتماً آن را با دامپزشک مطرح نمایید.
اینکه سگ شما در ابتدا کمی بدخلقی و اکراه در اجرای برنامه غذایی جدید نشان دهد، امری طبیعی می‌باشد. اما باید بدانید که سگ به تدریج به این برنامه عادت خواهد نمود.

آسکاریدیوز سگ و گربه
ادامه مطلب

کنترل مداوم وزن سگ:

وزن سگ یکی از مشخصه‌هایی است که نشان می‌دهد آیا سگ شما دچار پرخوری می‌باشد یا خیر.
اگر مشاهده می‌کنید که وزن سگ شما به طور معمول در حال افزایش است. و این افزایش بیش از حد نرمالی است که از یک سگ با این نژاد و این شرایط انتظار داریم باید به احتمال پرخوری در سگ شک کنید.
چاقی و اضافه وزن می‌توانند منجر به بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، دیابت، بیماری‌های کلیوی، بیماری‌های قلبی و سرطان گردند. لذا کنترل وزن و توجه به آن عملکرد بسیار مهم در کنترل پرخوری سگ می‌باشد.

کنترل اشتهای سگ:

جالب است که بدانید شما می‌توانید با برخی از روش‌ها میزان اشتهای سگ خود را کنترل نمایید.
برای این کار باید آموزش ببینید تا بتوانید به خوبی تغذیه و رژیم غذایی سگتان را مدیریت نمایید، و اشتهای آنها را در حالت تعادل نگه دارید.
البته پرخوری همیشه مربوط به شما نمی‌شود و گاهاً پرخوری در سگ‌ها ممکن است نشان از وجود یک مشکل یا بیماری باشد.
اگر افزایش اشتهای ناگهانی در سگ خود مشاهده می‌کنید؛ این اتفاق ممکن است به علت عوارض جانبی داروها، مکمل‌ها و هورمون‌ها افتاده باشد.
پس اگر مطمئن می‌باشید که رژیم غذایی سگتان را به خوبی مدیریت می‌کنید و آن را مطابق چیزی که دامپزشک از شما خواسته است انجام می‌دهید اما باز هم دلایل پرخوری سگتان را متوجه نمی‌شوید باید علت آن را در مشکلات و بیماری‌ها جستجو کنید.

سخن پایانی


به طور کلی سگ‌ها از خوردن غذاهای خوشمزه و نامحدود لذت بسیاری می‌برند و در خوردن آن محدودیت خاصی برای خود قائل نیستند.
لذا اگر نگران اضافه وزن و چاقی سگ خود هستید. این شما می‌باشید که باید رژیم غذایی سگتان را کنترل کنید. و دلایل پرخوری سگ‌ها را بیابید و به طور مستمر با دامپزشک در این زمینه مشورت نمایید.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.