کلینیک دامپزشکی روژان

آموزش مسواک زدن دندان‌های سگ

آموزش مسواک زدن دندان‌های سگ


به طور کلی هر موجود زنده‌ای که دندان دارد و در طول روز غذا می‌خورد به نظافت دهان و دندان نیازمند است.
سگ‌ها نیز مانند هر موجود زنده دیگری غذا می‌خورند. و ممکن است غذا در میان دندان‌هایشان گیر کند و باعث ایجاد بیماری‌های مختلف دهانی یا بوی بد دهان گردد.
در این مقاله به آموزش مسواک زدن دندان‌های سگ خواهیم پرداخت و به سوال چگونه دندان‌های سگم را مسواک بزنم؟ و چه چیزهایی را به عنوان مسواک می‌توان برای سگ‌ها استفاده نمود؟ را پاسخ خواهیم داد.

چرا مسواک زدن دندان‌های سگ مهم است؟

حدوداً دو سوم سگ‌های بالای ۳ سال به بیماری پریودنتال یا التهاب لثه مبتلا می‌باشند
این بیماری در واقع به خاطر پلاک‌های روی دندان شروع می‌شود و می‌تواند تا حفره‌های استخوانی دندان را درگیر نماید.
و اگر بیماری‌های لثه و پوسیدگی‌های دندان سگ را درمان ننمایید؛ به احتمال زیاد مجبور به انجام آخرین راه یعنی کشیدن دندان هستید.
ساده‌ترین راهکار برای جلوگیری از این مسئله مسواک زدن دندان‌های سگ می‌باشد.

دندان‌های سگم را هر چند وقت یکبار مسواک بزنم؟

به طور کلی و در وضعیت سلامت کامل و تغذیه مناسب و شرایط ایده‌آل، روزی دو بار مسواک زدن برای سگ مناسب است.
شاید تصور کنید که این تعداد مسواک زدن زیاد و زمانبر است. اما در واقع زمانی که مسواک زدن برای سگ به صورت یک عادت درآید سگ شما از مسواک زدن لذت خواهد برد.

بهتر است آموزش مسواک زدن دندان‌های سگ را از زمان تولگی شروع کنید. چرا که آموزش مسواک زدن دندان‌های سگ به توله‌ها بسیار آسان‌تر از سگ‌های مسن می‌باشد.
لذا بهترین کار این است که از زمان تولگی وسایل و لوازم مسواک زدن را برای توله سگ تهیه نمایید. و دندان‌هایش را به طور مرتب مسواک بزنید
تا از زمان بچگی با مسواک زدن آشنا گردد.

مقدمات مسواک زدن سگ

برای آنکه بتوانید به سگتان به طور صحیح مسواک زدن را آموزش دهید؛ بهتر است در ابتدا از تشویقی‌ها استفاده کنید.
به طور کلی تشویقی‌ها یکی از بهترین راه‌ها برای یاد دادن هر کار جدیدی به سگ می‌باشد. و در واقع تشویق و تمجید از سگ باعث می‌شود که سگ از این کار لذت ببرد.

روش صحیح مسواک زدن دندان‌های سگ

  1. زمان و مکانی را انتخاب کنید که برای سگ نشانگر آرامش باشد. و در آن محیط تنش و استرس وجود نداشته باشد.
  2. اگر سگ شما هنوز توله است می‌توانید او را در بغل خود بگیرید به طوری که سر سگ به سمت شما باشد. و اگر سگتان بزرگ جثه است باید او را روی صندلی بنشانید.
  3. برای شروع تمیز کردن دندان سگ یک پارچه نرم را روی سطح خارجی دندان‌های سگ بکشید و مراقب باشید که این پارچه را تنها روی سطوح خارجی دندان‌ها بمالید.
  4. زمانی که احساس کردید سگ شما با تمیز کردن دندان‌هایش احساس راحتی می‌کند و از این کار ترس و استرسی ندارد اجازه دهید تا کمی از خمیر دندان سگ را بچشد.
  5. نکته: به هیچ عنوان از خمیر دندان‌های انسانی برای سگ استفاده نکنید.
  6. حال که متوجه شدید سگ شما طعم خمیر دندان را دوست دارد مقداری کمی خمیر دندان را روی پارچه بمالید و آن را روی دندان‌های سگ بکشید.
  7. زمانی که سگ به ترکیب پارچه و خمیر دندان عادت کرد. زمان آن فرا رسیده که از مسواک برای دندان‌های سگ استفاده نمایید.
Diphylobothrium
ادامه مطلب

انواع مسواک مناسب سگ

امروزه مسواک‌هایی مخصوص با نام مسواک سگ در بازار وجود دارند که می‌توانند در امر مسواک زدن دندان‌های سگ بسیار مفید باشند.
به عنوان مثال برخی از این مسواک‌ها دسته‌های زاویه‌دار دارند و یا برخی مسواک انگشتی هستند.

متداول‌ترین انواع مسواک سگ موجود در بازار عبارتند از:

مسواک لیفی

از مسواک‌های لیفی به طور معمول برای سگ‌های کوچک یا سگ‌های بزرگی که نمی‌پذیرند چیزی مانند مسواک وارد دهانشان شود استفاده می‌شود.

مسواک جویدنی

اگر با وجود انجام تمامی مراحل بالا باز هم سگ شما در برابر مسواک زدن مقاومت می‌کند. مسواک جویدنی یک راهکار بسیار مناسب برای این مسئله است.
مسواک‌های جویدنی مانند یک اسباب بازی در اختیار سگ قرار می‌گیرند و سگ در واقع نمی‌داند اسباب بازی که در حال جویدن و بازی کردن با آن است یک نوع مسواک می‌باشد.

مسواک انگشتی

این نوع مسواک بیشتر برای توله سگ‌ها استفاده می‌شود. زیرا بافت نرم‌تری دارد و نحوه استفاده از آن آسان‌تر می‌باشد.

سخن پایانی

در واقع آموزش مسواک زدن دندان‌های سگ چندان کار سختی نمی‌باشد. و همانطور که مشاهده کردید در یک مقاله کوتاه می‌توان آن را به طور کامل توضیح داد. اما چیزی که نیازمند صبر حوصله و تلاش است عادت دادن سگ به استفاده از مسواک و انجام مسواک به طور روزانه و متداول است.
اما استفاده از مسواک به صورت روزانه و مداوم یکی از مواردی است که برای تضمین سلامت سگ بسیار مهم بوده لذا باید به آن توجه ویژه داشته باشید.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.