کلینیک دامپزشکی روژان
مسئولیت‌های صاحب سگ

مسئولیت‌های صاحب سگ

در ابن مقاله همه چیز در خصوص مسئولیت‌های صاحب سگ بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

مسئولیت‌های صاحب سگ

هر کسی که صاحب سگ است بایستی در این فکر باشد که او رفاه یک حیوان زنده را در دست گرفته است و در حقیقت مسئولیت او تأمین رفاه حیوان است. این موضوع مطلب کوچکی نیست چون صرف نظر از شادی‌های سگ این مسئله مطرح می‌شود که اخلاق و سیرت خوب و صحیح و رفتار انسان دوستانه از وظایف صاحب سگ است. از این قرار صاحب سگ وظیفه دارد که سگ را بخوبی تغذیه نموده و از آن مواظبت نماید. علاوه بر این صاحب سگ بایستی رفتارهای صحیح را به سگ خود بیاموزد. اگر صاحب سگ این کار را نکند در این صورت مشکلاتی برای همسایه‌اش بوجود خواهد آورد که در نتیجه هم سگ و هم صاحب آن دچار زحمت و ناراحتی خواهند شد.

وقتی شما به عنوان صاحب سگ، سگی در اختیارتان قرار می‌گیرد بایستی به این نکته توجه نمایید که سگ شما اجازه ندارد که همسایه‌ها را با ولگردی خود به عنوان سگ ولگرد اذیت و آزار نماید. سگ شما اجازه ندارد آنقدر پارس کند که سروصدای او همسایه‌ها را ناراحت کند. سگ شما اجازه ندارد که مثلاً پست را ناراحت کرده و برنجاند و یا به افرادی که در آمد و شد هستند یورش ببرد و مثلاً رفتگرها و قرائت کنندگان کنتورهای آب و برق را آزار دهد.

در ادامه؛

در این کتاب شما راه‌های کنترل سگ خود را فرا گرفته و عادات زشت و بد او را تصحیح خواهید کرد.اینجا لازم است تذکر داده شود که کنترل صحیح سگ و پیشگیری و درمان عادات بد او از مسئولیت‌های شما است و همین کارها باعث می‌شود که به عنوان یک همسایه خوب به شما احترام بگذارند. هر صاحب سگ بایستی قوانین مهم سگ‌داری را یاد بگیرد و برای این منظور با دامپزشک و یا فرد مطلع بحث و گفتگو نماید. اگر شما در شهری بزرگ مثل تهران و یا شهرهای کوچکتری زندگی می‌نمایید حتماً با دامپزشکان مطلع و متخصص شهر خود در این مورد مذاکره نموده و توصیه‌های آن‌ها را در مورد مسائل رفتاری و پیشگیری از بیماری‌ها را مدنظر قرار دهید و به آن‌ها عمل نمایید و این مسئله شما را با مسئولیت‌های خودتان در این رابطه آشنا خواهد کرد.

در بیشتر کشورهای دنیا برای سگ شناسنامه توسط دامپزشک صادر می‌شود و مشخصات سگ و تاریخ‌های مایه کوبی‌ها در این شناسنامه بهداشتی ثبت می‌شود و درمان‌های انجام شده در آن منعکس می‌گردد. این کار این فایده را دارد که اگر سگ گم شود زودتر پیدا می‌شود. آویختن قلاده با شماره مخصوص و با ذکر مشخصات سگ و حتی آدرس صاحب آن یکی از بهترین راه‌های پیدا کردن سگ گمشده است. برای این منظور سگ بایستی قلاده داشته باشد و این پلاک روی قلاده در ناحیه گردن نصب می‌شود.

افراد خانواده و بچه‌ها نیز مسئولیت‌هایی در این رابطه دارند.

و بایستی طرز رسیدگی به سگ را به خوبی فرا گیرند. و با او مأنوس شوند تا بدین ترتیب در غیاب صاحب اصلی سگ بتوانند از عهده مسئولیت‌های پدر و مادر خود در این رابطه برآیند. صاحب سگ در ارتباط با صدماتی که سگ وارد می‌آورد مسئولیت دارند. و قبل از تهیه سگ، فردی که به سگ علاقه دارد بایستی در اندیشه این قبیل مسئولیت‌ها نیز باشد و مواظبت صحیحی از سگ به عمل آورد.

و ادامه نکات؛

اگر سگ شما در یک فارم به سر می‌برد در این صورت بایستی او را با حیوانات فارم مأنوس نمایید. و مرتباً او را نزد آن‌ها برده و دوستی آن‌ها را مستحکم‌تر سازید. بایستی سگ را به گونه‌ای با حیوانات دوست نمایید. که هیچگاه به آن‌ها یورش نبرد و با حیوانات فارم‌های همسایه شما نیز کاری نداشته باشد. این کار زیاد مشکل نیست کافی است سگ را با خودتان نزد مرغ‌ها و یا حیوانات دیگر ببرید. و اگر در این حالت بخواهد به آن‌ها حمله ببرد شما بایستی قلاده او را کشیده و به او نهیب بزنید «نه» و همین کار برای تربیت او در این مورد کافی است. و چند بار که این عمل را انجام دادید سگ می‌فهمد که نباید به این حیوانات حمله ببرد.

مسمومیت ناشی از نمک طعام در حیوانات
ادامه مطلب

شما مسئول هستید که سگ خود را سالم نگهدارید نه تنها برای سلامتی سگ خودتان بلکه حفظ سلامتی سگ‌های دیگر. اگر شما سگ خود را در سلامتی کامل نگهدارید از گسترش بیماری‌ها به سگ‌های دیگر نیز جلوگیری به عمل می‌آورید. و وقتی شما سگ خود را در خانه خود نگه می‌دارید باعث می‌شود که با سگ‌های دیگری که احتمالاً ممکن است بیمار باشند تماس پیدا نکند. و در سلامتی کامل باقی بماند.

توجه داشته باشید که در حدود ۴۱۰ عامل مشترک بین انسان و حیوانات وجود دارد. که در حدود ۱۵۰ عامل مشترک بین سگ و انسان وجود دارد. و با انجام واکسیناسیون‌ها و تجویز به موقع داروهای ضد انگلی سهم مهمی در کنترل این قبیل بیماری‌ها خواهید داشت. که در تأمین سلامت خانواده و بهداشت عمومی نیز خیلی مؤثر خواهد بود.

 

ذیلاً کارهایی که صاحبان سگ‌ها بایستی انجام دهند و یا از انجام آن‌ها خودداری کنند ذکر می‌شود:

کارهایی که صاحبان سگ‌ها بایستی انجام دهند:

۱) سگ خود را به گونه‌ای آموزش دهید که از شما اطاعت کند و رفتار خوبی داشته باشد.

۲) به سگ خود افسار بسته و با خود راه ببرید و در صورت لزوم آن را تحت کنترل خود درآورید.

۳) به او آموزش دهید که در حیاط منزل خودتان و یا در فارم بماند.

۴) به سگ خود آموزش دهید که در غیاب شما در خانه‌اش (Kennel) و در جعبه مخصوصش بماند.

۵) به سگ خود آموزش دهید کهدر حالی که افسار او شل است به آرامی راه برود.

کارهایی که نباید انجام دهید:

۱) نگذارید سگ شما به همسایه‌ها یورش ببرد و آن‌ها را اذیت کند.

۲) نگذارید سگ شما به طور مرتب پارس کند.

۳) نگذارید سگ شما به بوته‌زارها یا چمن همسایه شما شبیخون بزند و یا باغچه همسایه شما را تخریب کند.

۴) نگذارید سگ شما به ماشین‌ها و دوچرخه‌ها یورش ببرد.

۵) نگذارید سگ شما به پستچی، کاسب‌های دوره‌گرد و یا رفتگرها و یا افراد دیگری که در آمد و شد هستند یورش ببرد و به آن‌ها بپرد.

۶) نگذارید سگ شما به افراد مختلف در حال عبور در حالی که افسارش در دستتان است یورش برده و به آن‌ها بپرد.

۷) نگذارید سگ شما در ساعاتی که همراهش نیستید زوزه کشیده و فریاد نماید.

 

 

 

 

 

در ابن مقاله همه چیز در خصوص مسئولیت‌های صاحب سگ بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب آنچه صاحب یک سگ باید بداند است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱