کلینیک دامپزشکی روژان
Tricks to teach your dog

بعضی از حقه‌هائی که بایستی به سگ خود یاد بدهید

در این مقاله همه چیز در خصوص حقه‌هائی که بایستی به سگ خود یاد بدهید بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

بعضی از حقه‌هائی که بایستی به سگ خود یاد بدهید

هنگامی‌که شما به توله سگ با سگ در حال رشد خود اطاعت‌های اساسی را آموخته‌اید این مسئله نسبتاً ساده است که به او حقه‌ها را یاد بدهید، دو دلیل برای این مطلب وجود دارد. شما به سگ خود توجه کامل را یاد داده‌اید و شما او را تحت کنترل خود درآورده‌اید. توله‌ها خیلی سریع‌تر از سگ‌های مسن‌تر آنچه را که به آن‌ها تعلیم می‌دهیم یاد می‌گیرند اما این گفته را نباید از یاد برد که شما می‌توانید به سگ پیر حقه‌های جدید بیاموزید و حقیقتاً به انسان‌ها برمی‌گردد نه به سگ‌ها. هرگاه بتوانید توجه سگتان را به خود جلب کرده و نظرش را به خودتان معطوف سازید آن وقت شما می‌توانید حقه‌های زیادی را بیاموزید. در اطاعت اساسی شما قبلاً سگ خود را آموزش داده‌اید که بنشیند و دراز بکشد بنابراین اجازه بدهید از آنجا شروع کنیم.

 

«روی پاهایت بنشین»:

سگ را مجبور کنیم در گوشه‌ای بنشیند که این محل سعی کنید تا آنجا که ممکن است نزدیک دیوارها باشد. این مسئله از افتادن او به پشت جلوگیری به عمل می‌آورد. حالا به آرامی پاهای قدامی او را در حالی که به او فرمان «بنشین روی پاها» می‌دهید بلندکنید. او از شما خواهد خواست که روی پاهای عقبی خودش بایستد بنابراین لازم خواهد شد که در وضعیت بنشین روی پاها هلش دهید.

این کار را چند مرتبه تکرار کنید تا مطمئن شوید که او این ایده را دارد و روی پاهای خلفی خود خواهد ایستاد. آن وقت دست‌های خود را از او دور نگهدارید و به او فرمان دهید اگر آن وقت اطاعت ننمود دوباره به او کمک کنید بعضی اوقات شما می‌توانید در نشستن روی پاهای خلفی به وسیله آویزان کردن لقمه‌ای از غذا در بالای بینی او او را امیدوار و سپس محروم کنید این کار را فقط به عنوان آخرین ملجا می‌توان مورد استفاده قرار داد. چون شما نمی‌خواهید این ایده را پیدا کند که روی پاهایش بنشیند شما جایزه‌ای دستی به او بدهید که آن جایزه می‌تواند شامل یک تکه گوشت خوشمزه و یا سوسیس باشد. همینطور جایزه سبب می‌شود که به یاد تربیت شدن بیفتد.

وقتی سگ در گوشه‌ای روی پاهایش می‌نشیند بگذارید در آنجا بماند و فرامین را مورد عمل قرار دهد و سپس خیلی او را مورد لطف و محبت خود قرار دهید.

 

بازی گرفتن اشیاء:

سگ را مجبور به نشستن در گوشه یک اطاق با نور خوب نمائید. چند تکه غذای سگ در اختیار داشته باشید. وقتی شما اطمینان حاصل کردید که توجه او را به خود جلب کرده‌اید غذا را در ناحیه صورتش بالا انداخته و بگوئید «بگیر» او هم نخواهد خورد و غذا روی کف اطاق خواهد افتاد. حالا بایستی به سمت جلو یورش برده و قبل از اینکه او این کار را بکند آن را بقاپید. او را در وضعیت نشسته روی پاها قرار داده و به او بگوئید در همین وضعیت بماند. اطمینان حاصل کنید که او مواظب دست‌های شما است غذا را پرتاب کرده و فرمان «بگیر» را تکرار کنید.

ممکن است شما مجبور شوید که این کار را پنج شش مرتبه تکرار کنید. بالاخره او این مطلب را درک خواهد کرد او را مورد لطف خود قرار داده و تمرین را تکرار کنید. وقتی او هر تکه غذا را که شما پرتاب کرده‌اید می‌خورد شما می‌توانید این کار را چندین مرتبه تکرار کنید بدون اینکه خود را خسته کنید.

شما می‌توانید اگر بخواهید همان کار را با توپ کوچکی تکرار کنید. او را در گوشه اطاق قبل از اینکه توپ را پرتاب کنید قرار دهید در غیر این صورت او سعی در دور شدن از شما با آن توپ خواهد کرد. در این مرحله شما فقط از او بخواهید که بازی گرفتن را انجام دهد، در حالی که بخاطر می‌آورید که درس متفاوتی است.

 

بردن اشیاء:

سگ‌هائیکه به طور صحیح آموزش دیده‌اند در بردن اشیاء برای صاحبانشان خیلی افتخار می‌کنند. این مسئله به آرزوی قدیمی آن‌ها در ۲۰۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد که با انسان همیاری و همکاری داشته‌اند. سگ را در گوشه اطاق قرار دهید روزنامه‌ای را لوله کنید و با یک حلقه لاستیکی یا نخ آن را ببندید. در نزدیکی سگ زانو بزنید. دست چپ او را روی فکش قرار دهید و به او فرمان دهید تا آن را ببرد و سپس مجبورش کنید که دهانش را باز کند و این کار را به وسیله فشار دادن به لب‌هایش روی دندان‌ها انجام دهید. وقتی دهانش را باز کردید روزنامه را در دهانش قرار دهید.

او سعی می‌کند که آن را به خارج بیندازد و اما در دهانش نگهدارید در حالی که تکرار می‌کنید که «ببرش» و سپس بگوئید «خوبه» یا «درسته» تا بداند که درس تمام شده است. سپس خیلی به او محبت کنید و این کار را تکرار کنید تا دهانش را باز کند و روزنامه را با فرمان شما بگیرد. این در ابتدا تمرین خوشایندی برای او نیست بنابراین در ابتدای کار این تمرین را زیاد انجام ندهید.

در ادامه؛

وقتی سگ روزنامه را می‌گیرد تا شما به او بگوئید «خوبه» او می‌تواند این موضوع را درک کند شما برای مرحله بعدی آماده هستید. او را در گوشه اطاق قرار دهید و افسارش را به قلاده‌اش محکم کنید. به او دستور بردن بدهید و آن وقت شروع به راه بردن او به سمت جلو نمائید. هرگاه او ممانعت در انداختن روزنامه کند فرمان را با بیشترین حالت آمرانه و صدای دستوری به او بدهید و در همان موقع دست راستتان را برای مجبور کردن او به نگه داشتن روزنامه به کار برید. برای این کار به او خیلی محبت و لطف کنید البته وقتی این کار را درست انجام می‌دهد.

انجام این کار نیاز به فقط یک بار یا دوبار درس دارد که ایده بردن را به او بیاموزید. بعد از آن بگذارید روی پاشنه پا راه برود و او را برای بردن شیئی مورد لطف و محبت قرار دهید. در اینجا خواهید دید که تا چه اندازه به این کار افتخار می‌کند وقتی ابراز غروز در بردن شیئی می‌نماید او را در بردن اشیاء دیگر تشویق کنید.

هرگز و هیچگاه به هنگام انجام این درس‌ها به او اجازه ندهید که اشیاء را قبل از اینکه شما به او بفهمانید که می‌تواند آن را بیندازد، اشیاء را بیندازد. او بایستی همیشه شیئی را مستقیماً در دست شما بگذارد. اگر شما به او اجازه بدهید حتی یک مرتبه با انداختن آن دور شود. شما هرگز نخواهید توانست به او وابسته باشید.

 

رفتن و آوردن چیزی (FETCH):

عملاً هر سگی به توپ یورش می‌برد و بعضی اوقات تقریباً می‌توان گفت که هر سگی آن را برمی‌گرداند. سگ خوب تربیت شده هر چیزی که پرتاب شود به آن یورش می‌برد و مستقیماً آن را به دستان شما برمی‌گرداند.علاوه بر این بایستی در مقابل شما قبل از اینکه با دستان خود آن را به شما تحویل دهد بنشینید. هرگاه شما به سگ خود یاد داده باشید که به طور صحیح توپ را بیاورد. مرحله بعدی خیلی ساده خواهد بود. سگ را گوشه اطاق قرار دهید. در مقابلش زانو بزنید مستقیماً شیئی مورد نظر را به او نشان بدهید اما آن را به او ندهید در عوض آن را چند قدم پرتاب کنید. فرمان رفتن و آوردن شیئی را به او بدهید اگر حرکت نکرد او را به سوی شیئی راهنمائی کنید.

درمان عفونت گوش سگ
ادامه مطلب

سرش را به سمت شیئی به پایین بکشید او را مجبور کنید دهانش را باز کند و سپس کمی گولش بزنید. به وسیله بلند کردن شیئی در دهانش به او کمک کنید و دوباره فرمان رفتن و آوردن شیئی را به او بدهید و کاری کنید که شیئی را به گوشه مورد نظر برگرداند. وقتی ایده شما را فهمید او یورش برده و می‌رود و آن شیئی را می‌آورد و به هنگام آوردن آن خیلی به انجام این کار افتخار می‌کند اما مجدداً خیلی به او محبت کنید و او را مورد لطف خود قرار دهید در حالی که به او آموزش‌های لازم را می‌دهید.

در ادامه؛

شما می‌توانید روشن رفتن و آوردن را به وسیله آموزش سگتان تغییر دهید تا چیزی را پیدا کند و برود و آن را بیاورد مثلاً به وسیله تکرار بشقاب به و برای اینکه آن را ببرد. او یاد خواهد گرفت که آن کلمه چه معنی می‌دهد. تدریجاً شما می‌توانید به او یاد بدهید تا به اطاق دیگری برود و بشقاب خود را پیدا کرده و آن را بیاورد نهایتاً شما قادر خواهید بود که او را برای دمپائی و اشیاء دیگر بفرستید تا فرامین شما را اطاعت کرده و مورد عمل قرار دهد و آنقدر به شما علاقمند می‌شود که اگر شما اشیاء را پنهان کنید و از او بخواهید که آن‌ها را برای شما پیدا کند، سریعاً پیدا می‌کند.

 

غلتیدن:

به سگ خود فرمان دهید که بغلتد این کار را موقعی انجام دهید که روی زمین لم داده است، او نخواهد فهمید بنابراین با دست‌های خود او را بغلتانید. این کار را ۳ تا چهار مرتبه انجام دهید در حالی که دستور «بغلت» را تکرار می‌کنید. سپس پاهای او را بگیرید و او را بغلتانید و مورد محبت قرار دهید حتی اگر شما با زور او را غلتانیده باشید بعضی اوقات اگر خود شما بغلتید در آموزش غلتانیدن سگ به او کمک خواهید کرد.

پریدن

سگتان را با فشار مجبور به راه رفتن روی پاشنه کرده و سپس به سمت شیئی با ارتفاع کم راه بروید خودتان روی آن شیئی بپرید و سگ را به آرامی تکان سریع بدهید به نحوی که او هم از روی آن شیئی بپرد.

در ادامه؛

فرمان «بپر» را مرتباً تکرار کنید. در حالی که اشیاء بلندتری انتخاب می‌کنید تا سگ جهش‌های قابل ملاحظه‌ای بنماید بعد از آن او را به سمت شیئی راهنمائی کنید. که بایستی از روی آن بپرد اما شما به سمت راست او بروید. به نحوی که فقط سگ مجبور به پریدن از روی شیء مورد نظر شود. حال سگ را مجبور به نشستن در کنار مانع نمائید فرمان ایستادن بدهید. و شما به سمت دیگر بروید و به آرامی افسار را بکشید. فرمان «بپر» بدهید و سگ را مجبور کنید به سمت شما بپرد. بعد از اینکه یاد گرفت که با شما برود و به سوی شما بپرد. وقتی در طرف دیگر هستید با افسار و بدون افسار آن وقت آن را در جلوی مانع قرار دهید و شما در یک کنار بایستید.

به او فرمان پریدن بدهید اگر نپرید به سمت او رفته و او را وادار کنید که بپرد اگر او شروع کرد که در کنار شما بایستد. بجای پرش با او اوقات تلخی کنید. و به نحوی که فرمان داده‌اید وادارش کنید که بپرد. شما مجبور خواهید شد که این کار را فقط دو سه مرتبه تکرار کنید قبل از اینکه او با فرمان شما در هر وضعیتی بپرد شما می‌توانید با یاد دادن او برای پریدن از روی یک نفر دوست تفریح کنید. و حتی می‌توانید از دوستانتان استفاده کنید که روی زمین زانو زده‌اند. به او یاد بدهید که روی ۲ یا ۳ نفر در این حالت بپرد نهایتاً ممکن است شما قادر به وادار کردن به پرش روی سگ دوستان شوید.

 

«به آن دست نزن»:

این درس چیزی بیش از حقه بازی است. شما باید به سگ خود یاد بدهید که غذاهای ارائه شده به وسیله افراد غریبه دست نزند. کراراً اتفاق افتاده است که افرادی که دشمن سگ هستند و یا به علتی از سگ ناراحتی دارند. درصدد کشتن سگ به وسیله خورانیدن طعمه‌های سمی برآمده‌اند بنابراین اجرای این تمرین اهمیت زیادی در جلوگیری از این قبیل مسمومیت‌ها دارد. باید کارتان را به وسیله قرار دادن افسار روی سگ شروع کنید. شما به او اجازه بدهید که تکه‌ای غذا را روی کف اطاق مورد بازرسی قرار دهید. سپس همین که خوودش را به آن رساند بگوئید «نه» و او را با زور سریعاً به عقب بکشانید. سگ شما بایستی قبلاً معنی «نه» را خوب بفهمد. او سریعاً این ایده را پیدا خواهد کرد که او نمی‌تواند هر چیزی که شما به آن دست نمی‌زنید دست بزند.

بعد دوستان خود را مجبور کنید که به او غذا بدهند. مجدداً او را با زور به عقب بکشند و فرمان «نه» بدهید. به طور اتفاقی تکه‌ای از غذائی را در محلی قرار داده و این آموزش را تکرار کنید. تا به طور اتوماتیک هر چیزی که به وسیله غریبه‌ها به او داده می‌شود رد کند و از آن برای تغذیه استفاده ننماید.

 

خلاصه:

سگ‌ها دوست دارند که حقه‌بازی کنند اما مثل اطاعت‌های اساسی آموزش حقه و فریب به این مسئله نیاز دارد. که سگ یاد بگیرد که بایستی از فرمان شما اطاعت کند. درس‌های خود را کوتاه کنید نه در عرض ۵ تا ۱۰ دقیقه برای یک حقه ساده در یک زمان. بعد از کار روی یک حقه به سگ خود اجازه بدهید که با انجام حقه دیگر تفریح کند. این کار او را مفتخر و شادمان می‌کند. وقتی سگ شما یک حقه جدید یاد بگیرد این حقه آمادگی را در او بوجود می‌آورد که حقه تازه‌ای یاد بگیرد. وقتی این ایده را پیدا کرد در حقیقت حدودی برای تعداد حقه‌ای که به او یاد می‌دهید وجود خواهد داشت.

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص حقه‌هائی که بایستی به سگ خود یاد بدهید بررسی شده است.

جهت دریات اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب راهنمای آنچه صاحب یک سگ باید بداند است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱