کلینیک دامپزشکی روژان

نژاد سگ روتوایلر

معرفی نژاد سگ روتوایلر


نژاد سگ روتوایلر Rottweiler سگی نگهبان با نژاد آلمانی ‌است. نگهبانی از خصوصیات بارز این سگ میباشد. نژاد سگ روتوایلر سگ مهربانی بشمار میرود و با خانواده و کودکان رفتاری دوستانه دارد اما در مقابل دشمنان و هنگامی که احساس خطر نماید، بسیار خشن و خطرناک برخورد می‌کند.

آن‌ها به طور غریزی نگهبان میباشند. این ویژگی به طور طبیعی در ذات‌شان نهادینه شده است. آن‌ها در گذشته نگهبان، گاری کش، سگ گارد بوده‌اند و با توجه به این که این خصوصیات امروزه کمتر مورد نیاز قرار می‌گیرند، این سگ‌ها در دنیای مدرن امروز، علاوه بر نگهبانی به عنوان سگ پلیس، راه‌یاب، جست‌وجوگر و سگ‌های امدادی برای افراد نابینا یا ناتوان به کار می‌روند.

در همین ابتدا نیاز است بگوییم که نگهداری از نژاد سگ روتوایلر بسیار جذاب اما دشوار می‌باشد. که هر کسی از عهده‌ی انجام آن بر نمی‌آید. بنابراین اگر شیفته‌ی قدرت و زیبایی این سگ میباشید، این مقاله را با دقت بیشتری تا انتها مطالعه نمایید.

خصوصیات ظاهری نژاد سگ روتوایلر Rottweiler

سگ‌های این نژاد از لحاظ ظاهری دارای جثه‌ای متوسط و نسبتا بزرگ میباشند؛ گردنی پهن و قوی با سری بزرگ و پهن به همراه گوش‌های کوچک و آویزان، از اولین خصوصیات ظاهری نژاد سگ روتوایلر میباشند. نژاد سگ روتوایلر همچنین گردن‌کلفت با اندامی ورزیده و عضلانی میباشند که در نگاه اول، پر هیبت جلوه می‌کنند.

پنجه‌ها و عضلات این سگ‌ها بسیار قوی و عضلانی میباشد. آن‌ها دارای آرواره و فک‌های بسیار قوی هستند و فرمول دندانی آن‌ها کامل، یعنی دارای ۴۲ دندان، می‌باشند. این سگ‌ها وقتی توجه‌شان جلب می‌شود یا هوشیار هستند، پیشانی‌شان چین می‌خورد.

روتوایلر، پاهای عقبی کشیده و عضلانی دارد و پاهای او از دست‌هایش قدرتمندتر می‌باشد.

رنگ این نژاد سیاهِ براق با خال‌های خرمایی رنگ می‌باشد.

روتوایلرها بطور معمول سگ‌های بی‌صدایی هستند و خیلی اهل پارس کردن نمیباشند، اما اگر احساس خطر کنند، بسیار تهاجمی و پر صدا عمل مینمایند. تهاجمی بودن این سگ‌ها به حدی میباشد که در برخی کشورها، افرادی که از این نژاد نگهداری می‌کنند الزاما باید تابلویی در جلوی منزل‌شان نصب نمایند تا به دیگران هشدار دهند که از سگ نژاد روتوایلر در منزل نگهداری مینمایند.

قد و وزن نژاد سگ روتوایلر


نژاد سگ روتوایلر دارای جثه‌ای متوسط تا بزرگ میباشد. نرها به طور تقریبی بین ۶۰ تا ۷۰ سانتی‌متر و ماده‌ها قدی تقریبا بین ۵۵ تا ۶۵ سانتی‌متر دارند. وزن نرها بین ۵۰ تا ۶۰ کیلوگرم و وزن ماده‌ها بین ۳۵ تا ۴۸ کیلوگرم متغیر می‌باشد. اگر چه این سگ‌ها خیلی بزرگ نمیباشند اما در گروه سگ‌های بزرگ و سنگین دسته‌بندی می‌شوند. نرها معمولا از ماده‌ها آرام‌ تر میباشند. ماده‌ها کمی پر سر و صداتر و جثه‌ی کوچکتری نسبت به نرها دارند.

سستدهای سگ ­ها و گربه­ ها
ادامه مطلب

پوشش مویی بدن نژاد سگ روتوایلر


سگ‌های روتوایلر تنها یک رنگ دارند و آن مشکی با خال‌های بلوطی، حنایی و یا قهوه‌ای سرخ میباشد. معمولا بالای چشم، روی سینه، اطراف پوزه و دهان و دست و پاهای آن‌ها به رنگ قهوه‌ای می‌باشد و بقیه بدن‌شان را موهای مشکی رنگ پوشانده است.

این سگ‌ها پوشش بدن دولایه‌ای دارند. و موهای آن‌ها کوتاه، صاف، براق و بسیار متراکم میباشد. پوشش مویی زیرین این سگ‌ها تنها در قسمت‌های خاصی از بدن، مانند ران و گردن‌شان، فشرده می‌باشد؛ البته چنانچه محل نگهداری آن‌ها سردسیر باشد، حجم بیشتری از بدن این سگ‌ها با پوشش مویی زیرین پوشانده خواهد شد. در واقع می‌توان گفت حجم موهای زیرین این سگ‌ها متناسب با محل زندگی‌شان و شرایط آب و هوایی متغیر میباشد. پوشش رویی بدن این سگ‌ها چندان بلند نیست اما بسیار متراکم است.

به طور متوسط سالی دو مرتبه، روتی‌ها ریزش موی فصلی را تجربه خواهند نمود. در این زمان، بهتر است موی سگ را به طور مرتب شانه بزنید تا موهای مرده از سطح بدن حیوان خارج شوند و در خانه نریزند.

طول عمر نژاد سگ روتوایلر


این نژاد سگ، عمری در حدود ۸ تا ۱۰ سال دارند که نسبت به بسیاری از سگ‌های نژادهای دیگر، نسبتا کوتاه می‌باشند. البته عمر سگ ارتباط مستقیمی با نوع تغذیه، شرایط نگهداری و ژنتیک او دارد که در سگ‌های مختلف متغیر میباشد. در صورتی که از سگ به درستی نگهداری نمایید و تغذیه او سالم باشد، می‌توانید امیدوار باشید که او را در یک بازه‌ی تقریبی ده ساله همراه خود نگه دارید.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.