کلینیک دامپزشکی روژان
پوسته پوسته شدن نوک عروس هلندی

دلایل پوسته پوسته شدن نوک عروس هلندی

دلایل پوسته پوسته شدن نوک عروس هلندی و پیشگیری از آن چیست؟


گونه هایی از پرندگان مستعد پوسته پوسته شدن روی منقار خود هستند، و این موضوع الزاما غیر طبیعی نمیباشد. اما چرا منقار پرندگانی مانند عروس هلندی پوسته پوسته می‌شود؟
در این مقاله قصد داریم تا به بررسی دلایل پوسته پوسته شدن نوک عروس هلندی و منقار پرندگان دیگر بپردازیم.

منقار پرندگان مانند یک ابزار برای پرنده عمل میکند. پرندگان از منقار خود به روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند و منقار به آنها این امکان را می‌دهد تا هرچیزی را که میخواهند بگیرند، دانه‌ها و مغزها را بشکنند، مواد مورد نیاز برای لانه‌سازی را خرد کنند یا ورودی لانه را بزرگ­تر کنند. پرندگان از منقار خود حتی برای بالا رفتن نیز استفاده می کنند.

بنابراین کاملا و مشخص است که منقار سالم چقدر برای یک پرنده مهم است! این نه تنها بخشی از بدن آنهاست، بلکه حتی میتوان گفت مهم ترین ابزار برای انجام کارهای روزمره آنها میباشد. گونه‌های مختلف پرندگان از نظر منقار با محیط خود سازگار شده‌اند و منقارهایی با اندازه‌ها و شکل‌های مختلف بسته به کاربردهای مختلفی که از منقار انتظار دارند، به‌وجود آمدند. به همین علت است که در طبیعت، منقارهای مختلفی را می‌بینید.

یکی از اصلی ترین عوامل در نحوه شکل‌گیری شکل منقار، این است که تغذیه پرنده به چه صورت میباشد. بطور مثال دارکوب‌ها از منقار خود برای ایجاد سوراخ در درختان استفاده می‌کنند تا حشرات را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود پیدا کنند. منقار آنها به دلیل نوع کاربردش، تیز و بلند است.

جنس منقار پرندگان:


منقار از کراتین ساخته شده است. کراتین ماده‌­ای است که ناخن را تشکیل می­‌دهد. درست شبیه ناخن، منقار پرنده در طول زندگی پرنده به رشد ادامه می دهد و فرسوده میگردد. کراتین گاهی اوقات پوسته پوسته میگردد که بخشی طبیعی از پوست اندازی لایه های بیرونی کراتین میباشد. این پوست اندازی و پوسته پوسته شدن، اجازه می دهد تا کراتین جدید با از بین رفتن کراتین قدیمی جایگزین گردد. گاهی اوقات با ادامه این روند، پوسته پوسته شدن منقار را مشاهده خواهید نمود.

در طبیعت، فعالیت‌های روزانه و تغذیه عادی پرنده باعث می‌شود که منقار آن‌ها در حین رشد تا اندازه‌ ی قابل کنترلی ساییده شود.

کلینیک دامپزشکی پرندگان
ادامه مطلب

منقار پرندگان در طبیعت، خیلی بلند نمی‌شود و رشد بیش از حد ندارد. پرندگان معمولاً با جویدن اسباب‌بازی‌هایی با بافت‌های سفت، منقار خود را می­‌تراشند. اگر پرنده شما آن را بپذیرد، کف دریا (یک سنگ مخصوص) برای این وضعیت خوب عمل خواهد کرد. همچنین، این بازی کردن با اسباب‌بازی‌ها نیز به حالت دادن منقار و همچنین بالا رفتن از قفس با استفاده از منقار برای تراشیدن منقار کمک خواهد نمود.

یکی از دلایل پوسته پوسته شدن منقار عروس هلندی، کمبود ویتامین A میباشد. مشکلی که به آسانی می‌توان با اطمینان از اینکه حیوان خانگی شما از انواع غذاهای تازه و مفید، پلت های مکمل با کیفیت بالا استفاده میکند، آن را برطرف نمود. یک رژیم غذایی سالم راه پیشگیری بسیار خوبی برای اطمینان از سالم ماندن منقار پرنده شما میباشد.

با این حال، گاها، ممکن است لکه‌های پوسته پوسته و یا خطوط “رشد” روی منقار پرنده مشاهده نمایید. مانند ناخن انسان، منقار پرنده در طول زندگی پرنده، بطور مداوم به رشد خود ادامه میدهد. و رشد جدید می‌تواند باعث شود که منقار رگه دار یا راه راه به نظر برسد.

پیشگیری از پوسته پوسته شدن نوک عروس هلندی:


برای کمک به پیشگیری از بروز مشکل در منقار پرنده خود، به پرنده اسباب‌بازی‌های زیادی برای جویدن یا کف دریا بدهید تا منقارشان را ساییده و کوتاه کنند. این کار کمک زیادی به سالم نگه داشتن منقار پرنده شما خواهد نمود که به نوبه خود پرنده شما را خوشحال و شاداب تر می کند!

سخن پایانی

اگر مشاهده می‌کنید که منقار پرنده شما به طور غیر طبیعی در حال رشد میباشد- اگر شیارهای غیر طبیعی وجود دارد یا اگر قطعات منقار واقعاً پوسته پوسته بنظر میرسند- بهترین کار این است که پرنده را برای چکاپ و دریافت درمان مناسب نزد دامپزشک ببرید.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.