کلینیک دامپزشکی روژان
مارگزیدگی در سگ ها

مارگزیدگی در سگ ها

مارگزیدگی در سگ ها

 

در این مقاله مارگزیدگی در سگ ها بررسی خواهد شد:

مارهای مختلف واقعی‌های خطرناک ممکن است سگ‌های خانگی و شکاری را گزیده و باعث از بین رفتن آن‌ها شوند.

خصوصیات مارهای سمی:

مارهای سمی، مار زنگوله‌دار واقعی خصوصیات سر و دمشان در بالا مشخص شده و مارهای بی‌آزار خصوصیات سر و دمشان در پایین نشان داده شده است.

بعضی از افعی‌های خطرناک زهر خود را به وسیله نیش خویش وارد بدن شکار خود می‌نمایند. در حالی که عده‌ای از مارها هستند که به وسیله نیش زهر خود را وارد نمی‌کنند بلکه از طریق جوش بدن شکارخود را مسموم می‌کنند.
میزان خطر ناشی از مارگزیدگی برحسب نوع مار و میزان زهر تزریق شده وزن بدن دام گزیده شده موضع گزش و میزان مسمومیت ناشی از زهر تغییر می‌کند. و حتی مشاهده شده است که میزان سمیت زهر دو مار از یک نوع متغیر بوده است. در بیشتر مواقع در موقع گزش حساسیتی پدید می‌آید که سپس درد و ناراحتی را در دام سبب می‌شود که این کیفیت ممکن است به آهستگی و یا به طور سریع صورت گیرد.

در هر صورت گزش مار باعث عوارضی از قبیل:

 1. تهوع
 2. شوک
 3. فلج
 4. ادم
 5. سیانوزه شدن اعضاء
 6. اختلال در حس بینائی

می‌شود.

میزان اریتروسیت‌های خون کاهش یافته و نکروزه نسوج بدن را سبب می‌شود و ممکن است یکی از نشانی‌ها و یا کلیه علائم یکجا ظاهر شود.
سگ‌ها نسبت به زهر مارها ایمنی از خود نشان نمی‌دهند و میزان ناراحتی حاصل از گزش مارها در آن‌ها کمتر است.
بسیاری از سگ‌های شکاری با ارزش در اثر گزش افعی‌ها و مارهای خطرناک جنگل‌ها و بیشه‌ها از بین رفته‌اند و بعضی از دامپزشکان در حدود ۲۰ مورد گزش مار در سگ را گزارش داده‌اند که صاحبان سگ‌ها به درمانگاه‌های دامپزشکان مزبور مراجعه نموده‌اند.
۳ نوع از چهار نوع مارهای سمی در آمریکا Pit Vipersخوانده می‌شوند زیرا این قبیل مارها دارای Pit(حفره) هستند که در زیر و جلو چشم قرار گرفته است. مارهای Rattler,Maccasin,Copperheadاین ارگان حسی را دارا می‌باشند.

اگزمای سگ و گربه
ادامه مطلب

علامت‌های کلی مارگزیدگی عبارتند از:

 1. تهوع
 2. استفراغ
 3. سرگیجه
 4. خون دماغ (EPISTAXIS)
 5. خون شاشی و وجود خون در ادرار (HEMATORIA)
 6. مدفوع سیاه آلوده به خون یا رنگدانه‌های خون
 7. استفراغ سیاه (MELENA)
 8. تشنج و متعاقب آن کما
 9.  مرگ حیوان

و در صورتی که حیوان تا ۴ ساعت بعد از گزش درمان نشود در این صورت پیشگوئی وخیم است و احتمال مرگ حیوان زیاد خواهد بود.
در بعضی موارد گزش مار به قدری خطرناک است که هنوز سگ به درمانگاه نرسیده مرده است از این رو لازم است به محض مشاهده کوچکترین علامتی که دال بر وجود عارضه باشد فوراً به دکتر دامپزشک مراجعه شود.
درمان
به منظور درمان مارگزیدگی قبل از هر چیز لازم است سگ بیمار در کمال آسایش و راحتی قرار گیرد موهای اطراف محل نیش مار بایستی تراشیده شود. هرگاه محل گزش روی یکی از اندام‌های قدامی یا خلفی باشد در این صورت لازم است به وسیله شریان بند ۵ سانتی‌متر بالای موضع گزش را به خوبی بسته ولی بایستی توجه داشت که نباید آنقدر محکم بسته شود که جریان خون را قطع نماید. سپس با توجه به وضع حیوان در صورت لزوم درمان علاقتی را نیز به عمل آوریم.
پس از انجام درمان‌های مقدماتی با تجویز سرم ضد مارگزیدگی (Antivenin) نسبت به درمان بیماری اقدام می‌نمائیم.

در این مقاله مارگزیدگی در سگ ها بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.