کلینیک دامپزشکی روژان
ملاحظات خاص هنگام معاینه خرگوش‌ها

ملاحظات خاص هنگام معاینه خرگوش‌ها

ملاحظات خاص هنگام معاینه خرگوش‌ها

در این مقاله ملاحظات خاص هنگام معاینه خرگوش‌ها بررسی خواهد شد:

درسال (۲۰۱۲)، ۳۷ داروی مجاز برای خرگوش‌ها در انگلستان وجود داشت. این داروها شامل آنتی بیوتیک، چندین endo و ectoparasiticides، ترکیبات مواد ضدعفونی کننده و بیهوش ­کننده بودند. این‌ داروها متشکل از داروهایی در دسته‌های POMVs (تجویز فقط توسط دامپزشک)، NFAVPS ها (دامپزشک حیوان غیر غذا، داروساز، شخص کاملاً واجد شرایط)،  ZFA ها (مواد افزودنی zootechnical) و داروهای موجود در طرح معافیت حیوانات (SAES ها) هستند. هیچ مُسکنی برای درمان هیچ­ چیزی به­ جز بیماری‌های عفونی و توان­بخشی وجود ندارد.

مسلماً، اگر در درمان بالینی به این داروها محدود شویم، قابلیت درمان خرگوش‌ها شدیداً کاهش می‌یابد.

استفاده گسترده از خرگوش‌ها در پژوهش‌های مسمومیت، غنای اطلاعات مربوط به اقدامات دارویی را بر روی بافت خرگوش‌ها در in vivo و in vitro به دنبال دارد. اما در این رابطه، داده‌های مربوط به اثربخشی درمان بیماری بالینی در دسترس نیست. بسیاری از دوزهای سمی (LD50، دوزی است که سبب مرگ ۵۰ درصد از جامعه مورد آزمایش می‌شود). و نیز دوز مؤثر (ED50، دوزی است که در یک داروی خاص، اثر مؤثری در ۵۰ درصد از جامعه مورد آزمایش دارد) محاسبه شده‌اند. و اثرات teratogenic آن‌ها را می‌توان شناخت که البته این موارد اثرات معکوسی ندارند. خرگوش‌های سالم و جوان به­جای خرگوش‌های مسن و بیمار (که برای وجود بیماری اسکن نشده‌اند) برای آزمایش و مطالعه استفاده می‌شوند. همچنین، داروهای به­کاررفته در آزمایش­ها ممکن است با همان روش بالینی قبلی استفاده نشوند.

بنابراین، استفاده بسیاری از داروها در وضعیت بالینی بر اساس تجویز متخصصین صورت می‌گیرد. در حال حاضر، دامپزشکان دسترسی بی­ سابقه­ و نامحدودی به منابع اطلاعاتی دارند. که آن‌ها را در اتخاذ تصمیم ­های آگاهانه در خصوص استفاده از داروها در درمان‌ رهنمود می‌سازد. در حال حاضر، چندین فرمول وجود دارد که یا برای گونه‌های غیر محلی اختصاص داده شده‌اند (کارپنتر، ۲۰۱۲). و یا اطلاعات بیشتری را در مورد استفاده از دارو در گونه‌های غیر محلی ارائه می‌دهند. (پلمب، ۲۰۰۸؛ رامسی، ۲۰۱۱)؛ بنابراین به ­راحتی اطلاعات قابل­ مقایسه ­ای در دسترس دامپزشکان قرار می­گیرد.

متابولیسم کربوهیدرات در خرگوش ها
ادامه مطلب

جستجوی سریع اینترنتی می‌تواند نتایج مفیدی در اختیار قرار دهد اما لازم است تا منابع اطلاعاتی را به­ دقت بررسی نمود. بااین­ حال، همچنان سایت‌های زیادی وجود دارند که مورد بررسی قرار نگرفته‌اند (تالار گفتمان‌های دارندگان حیوان خانگی). و ممکن است اطلاعات مبتنی بر بهترین و بدترین تجربیات، خطرناک باشند.

بسیاری از شرکت‌های دارویی، اطلاعات مربوط به استفاده از داروهای مجاز و متداول به­ کار­رفته برای گونه‌های خانگی خرگوش را نگهداری می­کنند. این اطلاعات ممکن است از آزمایش‌های دارویی یا پایگاه داده مربوط به کاربرد تجویزی توسط سایر متخصصان به دست آمده باشند که دسترسی به آن‌ها ارزشمند است. خرگوش‌ها با روش‌های زیادی از سایر گونه‌ها متمایز می‌شوند و ممکن است برخی ابعاد فیزیولوژی آن‌ها واکنششان به دارو را متأثر سازد.

در این مقاله ملاحظات خاص هنگام معاینه خرگوش‌ها بررسی شد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب خرگوش

نویسنده:پروفسور مولی وارگا

مترجم:آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.