کلینیک دامپزشکی روژان
معاینه آزمایشگاهی مو خرگوش

معاینه آزمایشگاهی مو خرگوش

معاینه آزمایشگاهی مو خرگوش

در این مقاله معاینه آزمایشگاهی مو خرگوش بررسی خواهد شد:

نمونه‌های موی چیده­شده را می‌توان به­ صورت چشمی برای وجود کرم‌های پنیری که با چشم غیر مسلح قابل دیدن هستند، بررسی نمود. کرم‌های Cheyletiella در نور مناسب، در بقایای پوست برس ­شده از خز قابل مشاهده­اند. کرم‌های مجزا پس از چند دقیقه در زیر نور به حرکت در می‌آیند. موردهای تخم و کوتیکول­های مراحل رشد gibbus Leporacarus کرم خز نیز ممکن است در معاینه چشمی موهای برس­ شده دیده شوند. آن‌ها پس از هاشورزنی یا پوست انداختن به استوانه‌های مو چسبیده و در آلودگی‌های سنگین به خز حالت “نمک و فلفل” می‌دهند.

شواهد عینی L. gibbus به­ راحتی در نواحی سفید یا روشن خز (به­ویژه اگر مرطوب باشد) قابل ­مشاهده است. گاهی اوقات شپش‌ها نیز یافت می­شوند. معاینه میکروسکوپی نوارهای استات برای نواحی alopecic پوست برای تشخیص Cheyletiella parasitovorax به کار می‌روند. همه مراحل چرخه حیات C. parasitovorax با این روش قابل­ مشاهده است. برس زدن پوست از لحاظ میکروسکوپی نیز قابل بررسی است. کک‌ها، کک کثیف، C. parasitovorax و L. gibbus نیز با برس زدن پوست در بزرگ­نمایی پایین قابل­ مشاهده هستند. Trichogram برای تشخیص وضعیت‌هایی نیز که منجر به طاسی می‌شوند، مفید است. با این روش نمونه مو از پوست با استفاده از انبرک چیده می‌شود. سپس مو را زیر میکروسکوپ لغزانده تا از موهای سازگار در یک جهت اطمینان حاصل شود.

برای انجام آزمایش از یک قطره روغن معدنی و مالش پوشش قبل از بررسی ساقه‌های مو زیر میکروسکوپ استفاده می‌شود.

انتهای دندانه­ دار، خرد شده و تیز ساقه مو حاکی از آراستگی توسط هم نشین است. تخم‌ها، کوتیکول­ها و یا کرم‌های پنیر بالغ (معمولاً L. gibbus) ممکن است در ساقه‌های مو دیده شوند. وجود هاگ‌های قارچی در ساقه‌های شکسته مو، یک زخم با خصوصیت dermatophytosis است.

عفونت Dermatophyte با توجه به وجود arthrospores، ectothrix و mycelia در ترکیبات هیدروکسی پتاسیم خوراکی تعیین می‌شود. عفونت‌های فاقد نشانه با برس کل بدن به وسیله مسواک استریل شده و incubating برس در ۲۵ درجه سانتیگراد dermasel agar (اکسید) قابل تشخیص است. بخش‌هایی که به مدت ۳ هفته رشد قارچی نشان نمی‌دهند، می‌توانند منفی در نظر گرفته شوند (وانگیل و همکاران، ۲۰۰۰).

حفظ بیهوشی در خرگوش
ادامه مطلب

عفونت‌های Dermatophyte معمولاً ناشی از mentagrophytes Trichophyton هستند که در زیر نور فرابنفش نشان داده نمی‌شوند. عفونت‌های Microsporum سگی که از هاگ‌های سبز سیب ایجاد می‌شوند، در لامپ چوبی fluoresce می‌شوند. ماده مترشحه از زخم‌های پوسته­ای را می‌توان برای وجود کرم‌های پنیر بررسی نمود. با اینکه Psoroptes cuniculi به ­طور نرمال از کانال گوش استنشاق می‌شوند اما می‌توان کرم پنیر را در نواحی دیگر بدن ازجمله چین‌های پوست perineal یافت و در آزمایش میکروسکوپی، ماده مترشحه نواحی آلوده را مشاهده نمود.

خراش‌های پوستی

برای اثبات کرم‌های mange سارکوپتیک از طریق خارش‌های شدید و زخم‌های پوسته­ای مشخص می‌شوند.

میکروسکوپ میدانی تاریک را می‌توان برای بررسی ارگانیسم‌های T. cuniculi در زخم‌های پوسته­ ای سفلیس خرگوش استفاده نمود. این ارگانیسم یک  corkscrewپیچ­مانند متحرک است. زخم‌ها در پیوندهای mucocutaneous مقعد و اندام‌های تناسلی یا بینی، لب‌ها و پلک‌ها یافت می‌شود. زخم با پنبه سالین­ و استریل­ شده پاک می‌شود. سپس سرم زخم روی slide نمایان شده و با cover slip قبل از معاینه پوشانده می‌شود (دیجیکومو و همکاران، ۱۹۸۴). Slide را می‌توان در فضای مرطوب قرار داد. ممکن است تشخیص متمایز زخم‌های ترشحی پوستی در خرگوش‌ها دشوار باشد و لازم باشد معاینه histopathological را برای نمونه‌های بافت انجام داد.

در این مقاله معاینه آزمایشگاهی مو خرگوش بررسی شد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب خرگوش

نویسنده:پروفسور مولی وارگا

مترجم:آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.