کلینیک دامپزشکی روژان

جایگزین شیر مادر برای گربه


بچه گربه‌ها نیز مانند نوزادان تمامی جانوران دیگر در سنین کودکی نیاز به عشق و مراقبت بسیاری دارند. مخصوصاً اگر در سنین پایین و نوزادی از مادر خود به هر دلیلی جدا شده باشند.
شیر مادر بهترین روش تغذیه برای نوزاد هر موجودی از جمله گربه‌ها می‌باشد. اما در این مقاله به جایگزین شیر مادر برای گربه‌ هایی که به هر دلیلی از مادر خود جدا شده‌اند؛ خواهیم پرداخت.

جایگزین شیر مادر برای گربه

در ابتدا بهترین روش تغذیه بچه گربه‌ها، تغذیه از طریق شیر مادرشان می‌باشد. اما اگر دسترسی به شیر مادر وجود نداشت؛ می‌توانید از جایگزین شیر مادر برای گربه نیز استفاده نمایید.

در ادامه به چند جایگزین شیر مادر برای گربه خواهیم پرداخت:

شیر یک گربه ماده دیگر:

اگر مادر بچه گربه‌ای که از آن نگهداری می‌کنید در حال حاضر در دسترس نیست، می‌توانید از شیر یک گربه مادر دیگر برای تغذیه این بچه گربه استفاده نمایید.
در صورت دسترسی می‌توانید مقداری از شیر را با استفاده از یک شیر دوش جمع آوری کرده و سپس به وسیله شیشه شیر به بچه گربه بدهید.

استفاده از شیر خشک مخصوص بچه گربه‌ها:

به عنوان جایگزین شیر مادر برای گربه می‌توانید از شیر خشک‌های مخصوص بچه گربه‌ها که در بازار موجود می‌باشند؛ نیز استفاده نمایید.
در واقع این غذاها کاملا متناسب با نیازهای تغذیه‌ای بچه گربه‌ها تهیه شده‌اند. و تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و تقویت بچه گربه را دارا می‌باشند.
بهتر است که برای انتخاب مناسب‌ترین شیر خشک برای بچه گربه با دامپزشک در این مورد مشورت نمایید و با معرفی دامپزشک بهترین شیر خشکی که می‌توانید برای بچه گربه تهیه نمایید را پیدا کنید.

آیا می‌توان با شیر گاو بچه گربه را تغذیه نمود؟

ممکن است حال که به مادر بچه گربه دسترسی ندارید تصور کنید که می‌توان از شیر گاو به عنوان جایگزین شیر مادر برای گربه استفاده نمود.
باید بدانید که شیر گاو به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگزین شیر مادر برای گربه باشد. چرا که بچه گربه‌ها، سیستم گوارشی بسیار حساسی دارند و شیر گاو باعث بروز ناراحتی‌های گوارشی بسیاری در آنها خواهد شد.
شیر گاو در واقع اثرات منفی کوتاه مدت و بلند مدتی بر سیستم گوارشی بچه گربه دارد.

درمان کیسه مقعدی گربه
ادامه مطلب

از این مشکلات می‌توان به:

کم آبی بدن
اسهال
کمبودهای تغذیه‌ای
و دیگر مشکلات اشاره نمود.

همچنین شیر گاو بدون لاکتوز نیز برای تغذیه بچه گربه‌ها مناسب نمی‌باشد. و تنها می‌توانید شیر گاو بدون لاکتوز را در تغذیه گربه‌های بالغ استفاده نمایید.

چه لوازمی برای تغذیه بچه گربه با شیر خشک نیاز داریم؟

برای آنکه بتوانید از جایگزین‌های شیر مادر برای بچه گربه استفاده نمایید، به برخی لوازم و تجهیزات نیازمند می‌باشید.
از جمله این لوازم می‌توان به بطری شیر گربه و سرنگ یا قطره چکان اشاره نمود.
به طور معمول بهتر است که از شیشه شیر برای تغذیه بچه گربه استفاده کنید. و شیر دادن از طریق سرنگ را تنها محدود به موارد خاص نمایید.
چرا که استفاده از سرنگ یا قطره چکان باعث می‌شود که شما بر روی ورود مقدار شیر به دهان بچه گربه کنترل نداشته باشید. و این مسئله احتمال خفگی بچه گربه را بالا می‌برد.
پس از خرید شیشه شیر، سرنگ یا قطره چکان نکته بعدی آن است که آنها را در آب جوش استریل نمایید.
به این صورت که یک ظرف را با آب پر کرده و اجازه بدهید که آب به جوش بیاید سپس اجاق را خاموش کنید و لوازم مورد نظر را درون قابلمه قرار دهید و در آن را ببندید.
همچنین باید پیش از هر بار غذا دادن به بچه گربه، کلیه تجهیزات و وسایل غذادهی را شست و شو کرده و در صورت امکان استریل نمایید.

سخن پایانی

شناخت جایگزین شیر مادر برای گربه بسیار پر اهمیت است. زیرا بچه گربه‌ها بدون تغذیه مناسب نه تنها نمی‌توانند رشد کنند بلکه احتمال زنده ماندن آنها نیز بسیار کاهش می‌یابد.
در واقع تا زمانی که بچه گربه بتواند از غذاهای کنسروی یا غذای خشک استفاده نماید، تغذیه او تنها از طریق جایگزین‌های شیر مادر انجام می‌پذیرد لذا شناخت این جایگزین‌ها از اهمیت ویژه‌ای در سلامت و حتی بقای بچه گربه، برخوردار می‌باشد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.