کلینیک دامپزشکی روژان
جراحی برای کشیدن دندان پیشین خرگوش

تکنیک جراحی برای کشیدن دندان پیشین خرگوش

در این مقاله همه چیز در خصوص جراحی برای کشیدن دندان پیشین خرگوش بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

تکنیک جراحی برای کشیدن دندان پیشین

رباط periodontal در اطراف دندان‌های پیشین با استفاده از بالاآور یا سوزن بزرگ زیرپوستی پاره می‌شود (۱۶ تا ۱۸ گرم). بالابر به­ویژه برای این هدف ساخته شده است (بالابر کراسلی، ابزار دامپزشکی شفلید).

بالابر با احتیاط و ملایمت وارد فضای لثوی می‌شود تا فیبرهای رباط لثوی را پاره کند. خونریزی داخلی رباط به تخریب بافت لثه و افتادن دندان‌ها کمک می‌کند؛ بنابراین لثه اطراف هر دندان اثر کمی در آن واحد خواهد داشت و امکان خونریزی alveolar را می‌دهد. قرار دادن بالابر در هر نقطه به مدت طولانی (۳۰ ثانیه یا بیشتر) و با ملایمت، فشار را در آن لحظه افزایش داده و بیشترین احتمال موفقیت را دارد. زمانی که دندان لق شد، به­آرامی روی حفره حرکت می‌کند تا زمانی که با ملایمت در امتداد خط دندان و با استفاده از انبرک کنده شود. مهم است که در این رویه عجله نشود و تلاشی برای پیچاندن دندان یا شکستن آن صورت نگیرد (نباید به­زور دندان را کشید).

گاهی اوقات، دندان‌های لق ­شده به دلیل بی­دقتی شکسته می‌شوند. اگر این اتفاق روی دهد، امکان کندن بخشی از دندان با استفاده از انبر ریشه وجود دارد یا اینکه ریشه در جای خود باقی می‌ماند و بعداً اگر رشد مجدد داشت، کنده می‌شود. این‌ها اغلب peg teeth اند که شکسته‌اند و برخی نویسندگان اظهار داشته‌اند که برای کندن این دندان در ابتدا باید تلاش کرد تا کمک فیزیکی دندان‌های پیشین اولیه همچنان وجود داشته باشد. این روش می‌تواند فریبنده باشد زیرا گاهی اوقات دندان‌ها می‌شکنند. معمولاً ریشه‌های peg teeth موقعیت­یابی شده و به­راحتی کنده می‌شوند. تکه‌های شکسته ­شده ریشه دندان‌ها همیشه رشد نمی‌کنند.

خرگوش چی میخوره؟
ادامه مطلب

و در ادامه:

دندان کشیده ­شده باید برای اطمینان از کامل بودن و اینکه بافت پالپ نیز به همراه دندان کنده شده است، بررسی شود. رشد مجدد یا به علت شکستن دندان در خلال کشیدن اتفاق می‌افتد که در این صورت ریشه زایشی باقی می‌ماند یا به علت اینکه دندان طوری کنده شده که بافت پالپ در حفره باقی مانده است. اگر دندان بدون بافت حفره پالپ کنده شود، می‌توان از سوزن زیرپوستی کج برای تراشیدن حفره و تخریب بافت پالپ استفاده نمود.

متناوباً باید با وارد نمودن ملایم و فشار به دندان پیشین لق­ شده درون حفره و چرخش آن به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه، بافت نرم apical را خرد و تخریب نمود و از رشد مجدد جلوگیری کرد (استینکمپ و کراسلی، ۱۹۹۹). با وجود این احتیاط‌ها، لازم است به صاحبان خرگوش‌ها از ریسک اندک رشد مجدد آگاهی داد. معمولاً کندن مجدد دندان رشد کرده در زمان بعدی ساده است. هیچ­کدام از تکه­های ریشه مجدداً رشد کرده نباید در جای خودش باقی بماند مگر اینکه مشکلاتی به وجود بیاید.

در این مقاله همه چیز در خصوص جراحی برای کشیدن دندان پیشین خرگوش بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳