کلینیک دامپزشکی روژان
پرچم سوئد

همه چیز درباره قوانین حمل و نقل حیوانات سوئد – بررسی صفر تا صد

آیا در مورد قوانین حمل و نقل حیوانات سوئد چیزی می دانید؟؟

اخطار: کمیسیون اتحادیه اروپا، بریتانیا را به عنوان کشور سوم فهرست شده در قسمت ۲ طبقه بندی کرده است. اگر قصد دارید از بریتانیا به سوئد سفر کنید، آزمون تیتر مورد نیاز نخواهد بود. با این حال، پاسپورت حیوانات خانگی انگلستان پذیرفته نخواهد شد. گواهی سلامت دیگری مورد نیاز خواهد بود. مرحله ۵ را ببینید.

 

تا زمانی که شرایط زیر رعایت شود، در هنگام ورود به سوئد هیچ قرنطینه‌ای برای حیوان خانگی شما اعمال نخواهد شد. مگر در مواردی که خلاف آن ذکر شده باشد، مقررات زیر در مورد سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌های خانگی از جمله سگ‌ها و گربه‌های خدماتی و حمایت عاطفی اعمال می‌شود. صاحبان سایر حیوانات خانگی به بند ۱۱ مراجعه کنند.

تصویر پرچم سوئد

۱.ریزتراشه حیوانات خانگی (میکروچیپ):

اولین قدم برای آماده کردن سگ، گربه یا موش خرما برای ورود به سوئد این است که حیوان خانگی خود را با میکروتراشه ۱۵ رقمی مطابق با ISO 11784/11785 ریزتراشه کنید.

اگر حیوان خانگی شما در حال حاضر ریزتراشه‌ای دارد که مطابق با ISO 11784/11785 نیست، در این صورت شما ۳ انتخاب دارید:

شما می‌توانید اسکنر میکروچیپ خود را بیاورید.

 

می‌توانید با مقامات پست بازرسی مرزی که در آنجا وارد اتحادیه اروپا می‌شوید تماس بگیرید و بپرسید که آیا آنها اسکنرهایی دارند که می‌توانند تراشه حیوان خانگی شما را بخوانند یا خیر.

 

اگر ریزتراشه فعلی حیوان خانگی شما هنوز قابل خواندن باشد، دامپزشک شما می‌تواند تراشه سازگار را کاشت کند. تعداد و تاریخ کاشت هر دو ریزتراشه باید در گواهی بهداشت اتحادیه اروپا ثبت شود (مرحله شماره ۵ را ببینید).

 

تتو تا زمانی که قبل از ۳ جولای ۲۰۱۱ زده شده باشد، به وضوح قابل مشاهده باشد و حیوان خانگی شما پس از اعمال خالکوبی برای هاری واکسینه شده باشد، یک شکل قابل قبول شناسایی است.

 

 

۲. قوانین حمل و نقل حیوانات سوئد – واکسیناسیون:

واکسن هاری حیوانات خانگی

 

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها باید مدرکی دال بر واکسیناسیون فعلی هاری داشته باشند که پس از کاشت ریزتراشه برای ورود به سوئد انجام شده است.

اولین واکسیناسیون هاری پس از کاشت ریزتراشه، واکسن اولیه نامیده می‌شود و باید واکسن یک ساله باشد مگر اینکه مشخصات سازنده اجازه استفاده از آن را به عنوان واکسن اولیه بدهد. اگر واکسیناسیون قبلی هاری حیوان خانگی شما قبل از واکسیناسیون مجدد منقضی شده باشد، واکسیناسیون بعدی به واکسیناسیون اولیه تبدیل می‌شود.

 

تمام واکسیناسیونی که بعد از واکسیناسیون اولیه انجام می‌شود واکسن تقویتی (بوستر) نامیده می‌شود.

اگر حیوان خانگی شما از یک کشور عاری از هاری یا کشور کنترل شده با هاری وارد سوئد می‌شود، واکسیناسیون اولیه هاری باید زودتر از ۲۱ روز قبل از ورود به سوئد انجام شود.

هیچ دوره انتظاری پس از واکسیناسیون تقویت کننده وجود ندارد تا زمانی که:

واکسیناسیون قبلی پس از کاشت ریزتراشه انجام شده باشد

واکسیناسیون تقویتی قبل از انقضای واکسیناسیون قبلی انجام شده باشد.

 

سوئد واکسیناسیون ۳ ساله هاری را برای سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌ها گرامی می‌دارد. با این حال، آن را فقط باید به عنوان یک تقویت کننده، نه به عنوان واکسیناسیون اولیه تجویز کرد. در این مورد می‌توانید با دامپزشک خود صحبت کنید.

 

هنگامی که حیوان خانگی شما وارد سوئد شد، برای چکاپ های بعدی به یک دوره انتظار ۲۱ روزه نیازی نیست، مشروط بر اینکه واکسن‌های تقویت کننده هاری به روز نگه داشته شوند و سایر شرایط ورود برآورده شوند.

 

اگر حیوان خانگی شما از کشوری با هاری بالا وارد سوئد می‌شود، باید حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی قبل از دریافت آزمایش تیتر هاری صبر کند (مرحله شماره ۳ را ببینید).

 

 

۳. قوانین حمل و نقل حیوانات سوئد – تست تیتر هاری:

اگر حیوان خانگی شما از کشوری با هاری بالا وارد سوئد می‌شود، حیوان خانگی شما باید میکروچیپ شود، سپس برای هاری واکسینه شود (به ترتیب). پس از انتظار حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی، باید یک آزمایش تیتر هاری (FAVN) انجام شود. (از دامپزشک خود بخواهید ریزتراشه حیوان خانگی شما را قبل از آزمایش تیتر اسکن کند.)

 

نمونه‌ها باید در آزمایشگاه‌های تأیید شده پردازش شوند. با فرض اینکه نتایج آزمایش در محدوده قابل قبولی باشد، حیوان خانگی شما می‌تواند زودتر از ۳ ماه تقویمی پس از تاریخ خون گیری وارد سوئد شود و از قرنطینه اجتناب کند. این مرحله الزامی نیست مگر اینکه از کشوری که مبتلا به هاری شدید وارد سوئد شوید.

 

۴.درمان ضد انگل‌های داخلی و خارجی:

در هنگام ورود به سوئد از هر کشوری نیازی به درمان کرم نواری نیست. اما به دلیل در دسترس بودن این محصولات در کشور، اکیداً توصیه می‌شود.

 

۵. قوانین حمل و نقل حیوانات سوئد – گواهی سلامت حیوان خانگی:

نوع گواهی سلامت مورد نیاز برای حیوان خانگی شما بستگی به این دارد که حمل و نقل حیوان خانگی شما همراه مسافر باشد یا شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت باشد. از بین دو گزینه زیر انتخاب کنید.

حمل و نقل غیرتجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر می‌کند و حمل و نقل شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت نمی‌شود.

 

حمل و نقل غیرتجاری به سوئد از کشوری خارج از اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. اگر از کشوری که مبتلا به هاری شدید وارد سوئد می‌شوید، مرحله ۳ نیز اعمال می‌شود.

 

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا برای سوئد را ظرف ۱۰ روز پیش از سفر تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده سفر می‌کند، دامپزشک باید توسط USDA معتبر باشد و گواهی سلامت باید توسط دفتر وزارت کشاورزی ایالات متحده تأیید شود، مگر اینکه گواهی توسط افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 تکمیل شود.

 

CFIA باید فرم‌های صادر شده توسط دامپزشک کانادایی را تأیید کند.

اگر از کشور دیگری به سوئد سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط آژانس دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شوند.

 

این فرم برای حمل و نقل ۵ یا کمتر سگ، گربه یا لاگومورف مناسب است. این فرم برای ۴ ماه سفر در داخل اتحادیه اروپا مناسب است تا زمانی که واکسیناسیون هاری مستند روی آن منقضی نشده باشد.

 

سفر غیر تجاری به سوئد از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. مرحله ۳ اعمال نمی‌شود.

از دامپزشک خود بخواهید پاسپورت اتحادیه اروپا برای حیوان خانگی خود را به روز کند. گواهی سلامت اتحادیه اروپا برای حیوانات خانگی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به سوئد سفر می‌کنند لازم نیست، مگر اینکه در هر زمانی پس از دریافت ریزتراشه حیوان خانگی شما، توسط دامپزشکی خارج از اتحادیه اروپا یک واکسن تقویت کننده هاری تجویز شود.

 

مهم نیست از چه کشوری وارد سوئد می‌شوید، شما یا نماینده شما باید اعلامیه حمل و نقل غیرتجاری را امضا کنید مبنی بر اینکه حمل و نقل حیوان خانگی شما شامل فروش یا انتقال مالکیت حیوان خانگی شما نمی‌شود.

 

حمل و نقل تجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر نمی‌کند یا هدف از حمل و نقل شامل فروش یا انتقال مالکیت است یا بیش از ۵ سگ، گربه یا موش خرما با یا بدون صاحب آنها سفر می‌کنند.

 

حمل و نقل تجاری به سوئد از یک کشور عاری از هاری یا تحت کنترل در خارج از اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. مرحله ۳ اعمال نمی‌شود.

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا را ظرف ۴۸ ساعت پیش از سفر تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده سفر می‌کند، دامپزشک باید توسط USDA برای تأیید توسط USDA ایالتی معتبر باشد، مگر اینکه گواهی توسط یک افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 که توسط ارتش یا دولت مرکزی استخدام شده است تکمیل شود.

CFIA باید فرم‌های صادر شده توسط دامپزشک کانادایی را تأیید کند.

 

اگر از کشور دیگری به سوئد سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط آژانس دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شوند.

این فرم برای حمل و نقل ۵ یا کمتر سگ، گربه یا لاگومورف مناسب است. این فرم برای ۴ ماه سفر در داخل اتحادیه اروپا مناسب است تا زمانی که واکسیناسیون هاری مستند روی آن منقضی نشده باشد.

قوانین حمل و نقل حیوانات بوسنی و هرزگوین
ادامه مطلب

حیوان خانگی شما هنگام ورود از طریق جاده باید از طریق یک پست بازرسی مرزی (BIP) در فرودگاه‌های گوتبورگ-لندوتتر یا استکهلم-آرلاندا یا ایستگاه گمرکی وارد شود. ۲۴ ساعت قبل از ورود باید اطلاع رسانی شود.

همه سگ‌ها باید علیه دیستمپر واکسینه شوند.

 

حمل و نقل تجاری به سوئد از کشورهای مبتلا به هاری خارج از اتحادیه اروپا:

سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها فقط می‌توانند از این کشورهای آلوده به هاری وارد سوئد شوند. حیوانات خانگی باید با تمام قوانین بالا مطابقت داشته باشند و همچنین طبق مرحله ۳ بالا آزمایش تیتر داشته باشند.

 

حمل و نقل تجاری به سوئد از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود.

اگر حیوان خانگی شما بدون همراه از یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا به سوئد سفر می‌کند، باید از محل دارای مجوز که در اداره کشاورزی سوئد ثبت شده است سفر کند. دامپزشک شما باید پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی را برای حیوان خانگی شما تهیه و به روز کند. حمل و نقل حیوان خانگی شما باید همراه با گواهی سلامت Intratrade باشد که ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود تکمیل شده و به سیستم TRACES وارد شده است.

حیوان خانگی شما می‌تواند از طریق تمام گذرگاه‌های مرزی وارد سوئد شود، اما هنگام عبور از مرز باید به گمرک اطلاع داده شود.

 

 

۶.صادرات بیش از ۵ سگ یا گربه:

اگر با ۶ یا بیشتر گربه، سگ یا موش خرما سفر می‌کنید، به منظور حمل و نقل آنها بر اساس مقررات غیرتجاری، باید ۶ ماه یا بیشتر سن داشته باشند و در یک مسابقه، نمایش یا رویداد ورزشی شرکت کنند یا برای آنها آموزش ببینند. اگر اینطور نیست، حیوانات خانگی شما باید شرایط حمل و نقل تجاری را داشته باشند. (مرحله شماره ۵ را ببینید)

 

 

۷. قوانین حمل و نقل حیوانات سوئد – ورود به سوئد از مالزی و استرالیا:

اگر حیوان خانگی شما از شبه جزیره مالزی وارد سوئد می‌شود، شرایط زیر باید رعایت شود:

  1. حیوان خانگی شما حداقل در ۶۰ روز گذشته قبل از صادرات هیچ تماسی با خوک نداشته است.
  2. حیوان خانگی شما در ۶۰ روز گذشته در جایی زندگی نکرده است که موارد بیماری نیپا در آن تأیید شده باشد.
  3. حیوان خانگی شما با آزمایش ELISA و تعیین IgG که در آزمایشگاهی که برای آزمایش ویروس‌های بیماری نیپا در ۱۰ روز پس از صادرات تأیید شده، با نتیجه منفی آزمایش شده باشد.

 

گربه‌ها فقط می‌توانند از استرالیا وارد سوئد شوند به شرطی که در مناطقی زندگی نکرده باشند که موارد ابتلا به بیماری هندرا در ۶۰ روز گذشته تأیید شده است.

 

 

۸.ورود هوایی:

مگر اینکه با یا در عرض ۵ روز پیش از ورود حیوان خانگی خود از کشورهای زیر (آندورا، سوئیس، جزایر فارو، جبل الطارق، گرینلند، کرواسی، ایسلند، لیختن اشتاین، موناکو، نروژ، سن مارینو یا شهر واتیکان)، حیوان خانگی شما باید وارد شود. سوئد از طریق هوا در فرودگاه‌های Göteborg-Landvetter یا Stockholm-Arlanda.

حیوانات خانگی باید مستقیماً وارد سوئد شوند یا از طریق یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ترانزیت کنند. اگر حیوان خانگی شما از کشوری با هاری بالا عبور می‌کند، یک اعلامیه حمل و نقل لازم است مبنی بر اینکه حیوان خانگی شما هیچ تماسی با حیوانات ناقل هاری نداشته و در هواپیما یا فرودگاه امن باقی مانده است.

همه سگ‌ها و گربه‌های اهلی هنگام معاینه در بند ورودی باید فاقد شواهدی مبنی بر بیماری قابل انتقال به انسان باشند. اگر حیوان خانگی شما از سلامت ظاهری خوبی برخوردار نیست، ممکن است با هزینه شما نیاز به معاینه بیشتر توسط دامپزشک مجاز باشد.

 

 

۹. قوانین حمل و نقل حیوانات سوئد – واردات توله سگ یا بچه گربه:

توله سگ‌ها، بچه گربه‌ها و بچه‌های واکسینه نشده مجاز به ورود به سوئد از هیچ کشور یا کشور عضو اتحادیه اروپا نیستند، به جز نروژ. در این مورد، توله سگ یا بچه گربه باید میکروچیپ شده و پاسپورت حیوان خانگی صادر شده در نروژ داشته باشد.

برای همه کشورهای دیگر، واکسن هاری نباید قبل از ۱۲ هفتگی و فقط پس از کاشت ریزتراشه انجام شود. کوچک‌ترین سنی که یک توله سگ یا بچه گربه می‌تواند وارد سوئد شود ۳ ماه و ۲۲ روز است مگر اینکه در نروژ متولد و بزرگ شده باشد. در این مورد، توله سگ یا بچه گربه باید میکروچیپ شده و پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی داشته باشد.

 

 

۱۰.نژادهای ممنوعه:

نژادهای زیر اجازه ورود به سوئد را ندارند: ولف داگ چکسلواکی، ولف داگ سارلوس

 

 

۱۱.صادرات حیوانات خانگی:

تمام سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌هایی که از سوئد خارج می‌شوند باید میکروچیپ شوند، واکسن هاری (به ترتیب) واکسینه شوند و ۲۱ روز قبل از ترک سوئد منتظر بمانند. اگر قصد دارید حیوان خانگی خود را به سفری به کشوری با هاری ببرید، دامپزشک شما باید قبل از ترک سوئد، در صورت تمایل به بازگشت، آزمایش تیتر هاری انجام دهد. مجوزهای صادراتی ممکن است برای حمل و نقل بدون همراه مورد نیاز باشد.

 

 

۱۲.دیگر حیوانات:

خرگوش، لاک پشت و حیوانات دیگر

پرندگان (غیر طیور)، خرگوش، جوندگان (موش، موش صحرایی، خوکچه هندی، همستر طلایی، چینچیلا و ژربیل)، دوزیستان و ماهیان زینتی ممکن است به تعداد کمتر از ۵ نفر با صاحبان خود برای مقاصد غیرتجاری وارد سوئد شوند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله آندورا، جزایر فارو، گرینلند، ایسلند، لیختن اشتاین، موناکو، نروژ، سن مارینو، سوئیس و ایالت واتیکان. آن‌ها باید در اسارت به دنیا آمده و بزرگ شده باشند. همه حیوانات تحت بازرسی هستند و باید سالم باشند. خرگوش‌ها در صورت ورود به سوئد از یک کشور غیر اتحادیه اروپا یا کشوری که در بالا ذکر نشده است به مجوز واردات نیاز دارند.

 

حیوانات خانگی فوق می‌توانند از کشورهای تحت کنترل هاری تحت مقررات غیرتجاری در صورتی که تعداد آنها کمتر از ۵ نفر باشد و با همراهی صاحب یا نماینده قانونی آنها وارد شوند. خرگوش‌ها و پرندگان باید دارای مجوز واردات باشند که حداقل ۳۰ روز قبل از ورود باید اعمال شود.

 

پرندگان:

پرندگان همچنین باید ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود توسط یک دامپزشک دارای مجوز بازرسی شوند و یا در یک مرکز تأیید شده دولتی در کانادا، شیلی، مقدونیه، مونته نگرو، نیوزیلند، صربستان، یا سنت پیرات میگلون یا دیگر هاری تحت قرنطینه قرار گیرند. کشور یا از طریق کشوری با امکانات قرنطینه تأیید شده وارد اتحادیه اروپا شوید. (سوئد، بلژیک، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، مالت، هلند، لهستان، پرتغال، اسپانیا یا بریتانیا). آزمایشات باید در طول دوره قرنطینه انجام شود.

 

خرگوش‌ها، پرندگان، جوندگان و خزندگان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به جز آندورا، جزایر فارو، ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ یا سوئیس، فقط می‌توانند از طریق پست‌های بازرسی مرزی در استکهلم-آرلاندا یا گوتبورگ-لاندوتتر به سوئد آورده شوند.

شما باید حداقل ۴۸ ساعت قبل از ورود حیوان خانگی خود به گمرک اطلاع دهید و حداقل یک روز کاری قبل از ورود حیوان خانگی خود با دامپزشک بازرسی مرز محلی تماس بگیرید.

 

اگر حیوان خانگی شما از طریق زمینی از مرز عبور کند، باید به گمرک و دامپزشک بازرسی مرزی گزارش دهید. برای بازرسی حیوان خانگی شما هزینه‌ای دریافت می‌شود.

مالکان مسئول بررسی الزامات CITES هستند. (مرحله ۱۱ را ببینید)

 

 

۱۳.CITES:

نماد CITES: لاک پشت در حال انقراض

 

اگر حیوان خانگی شما سگ، گربه یا موش خرما نیست، و به خصوص اگر لاک پشت یا طوطی است، باید بررسی کنید که تحت کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های جانوران و گیاهان وحشی در معرض خطر انقراض (CITES) محافظت نشده باشد. در این صورت باید برای مجوزهای اضافی درخواست دهید. بیش از ۱۸۰ کشور در آن شرکت می‌کنند و مقررات CITES را اجرا می‌کنند.

 

 

تذکر مهم: اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده و مترجم، بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

 

در این مقاله صفر تا صد قوانین حمل و نقل حیوانات سوئد بررسی شد.

حهت مطالعه مقالات رایگان بیشتر به پیج و وبسایت ما سر بزنید.

 

 

بهترین کیلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱