کلینیک دامپزشکی روژان

ویژگی های سگ تبتی

تاریخچه سگ تبتی


خاستگاه سگ ماستیف تبتی منطقه تبت میباشد. در واقع این گونه بسیار قدیمی میباشد و بسیاری از پژوهشگران فعال در این حوزه معتقدند که این گونه یکی از انواع سگ های ماستیف به شمار می رود.

انواع سگ تبتی


در حال حاضر سگ تبتی دارای انواع مختلفی میباشد که بیشتر آنها دارای خاستگاه تبتی هستند، برخی از معروف ترین سگ ها با اصالت تبتی عبارتند از:

ماستیف طبی، این گونه تنها نمونه در کشور ما میباشد.
تریر تبتی
اسپانیل تبتی یا سگ صومعه


ظاهر


این نژاد یک سگ غول پیکر و پشمالو میباشد. به طور کلی این سگ ها جثه بزرگی دارند و از این رو جزو سگ های کاری محسوب میشوند. بدن سگ تبتی پهن و عضلانی میباشد و از قسمت کمر تا دم دارای شیب ملایمی است. چشمان قهوه ای تیره و متوسط این حیوان بسیار نافذ میباشد. دو سمت صورت این نژاد کمی شیبدار است، از این رو چهره او کمی غمگین و ناراحت به نظر می رسد.

سر بزرگ و پوزه این حیوان نسبتاً پهن است و در نمای روبرو حالت چهارگوش دارد. در رابطه با گوش‌ های او نیز باید گفت که گوش ‌های متوسط و مثلثی شکل آن پوشیده از موهای کوتاه و نرم میباشد. و همچنین در نزدیکی سرش قرار گرفته اند. دم این سگ نسبتاً بلند و پر پشت میباشد و همچنین حالت پیچ خوردگی از طرف بالا به سمت سگ دارد. سگ تبتی دارای ۶۶ سانتیمتر قد و ۴۵ الی ۷۲ کیلوگرم وزن است. اما سگ ماستیف ماده در مقایسه با سگ نر وزن و قد کمتری دارد به نحوی که دارای حدود ۶۰ سانتی متر قد و ۳۴ الی ۵۶ کیلوگرم وزن میباشد.

پوشش بدنی


سگ های تبتی پشمالو هستند و پوشش دو لایه پر پشت و بسیار متراکم دارند. به همین دلیل در برابر هوای سرد مقاومت بسیار بالایی از خود نشان میدهند. موهای بدن این نژاد کاملاً ضخیم و پر پشت و بلند میباشد. اگر از یک سگ تبتی نگهداری میکنید خرید برس سگ را فراموش نکنید زیرا که برای نظم دادن به موهای این سگ پشمالو به آن حتما نیاز خواهید یافت.این نژاد سگ از نظر رنگ بندی متنوع میباشد. به نحوی که در رنگ های خاکستری، قهوه‌ای، سیاه و برنز دیده میشود.

طول عمر


مانند همه موجودات زنده طول عمر سگ تبتی نیز مانند هر موجود زنده ای بیش از هر چیزی به شرایط زندگی او و سبک زندگی این حیوان بستگی دارد. هرچه شرایط زندگی برای این نژاد مساعدتر باشد، روی طول عمر آن نیز به همان نسبت افزایش می یابد. اما به طور میانگین سگ های تبتی اگر در شرایط مطلوبی نگهداری گردند بین ۱۰ الی ۱۲ سال طول عمر خواهند داشت.

رفتار

سگ تبتی نوعی سگ باهوش و جسور میباشد که می‌توان آن را به عنوان بهترین سگ نگهبان معرفی نمود. این سگ پشمالو و غول پیکر، خلق و خوی بسیار مهربان و آرامی دارد. به صورتیکه می‌توان از آن به عنوان یک سگ خانوادگی نیز یاد کرد.
همچنین این دسته از سگ ها روحیه ی مستقل و کمی لجبازی دارند. به همین علت اگر به این نوع سگ علاقمند باشید باید انرژی بیشتری را صرف آموزش و تربیت آن نمایید.

سگ تبتی متناسب با قدرت بدنی خود از عزت نفس و هوش بالایی برخوردار میباشد. از این رو انتظار دارد رفتار درست و شایسته‌ ای با او داشته باشید. اگر بتوانید این گونه سگ را به درستی تربیت نمایید مطمئن باشید که او نسبت به شما بسیار وفادار خواهد بود و از اینکه به خواسته های شما احترام بگذارد و از دستورات تان اطاعت کند لذت می برد.

ناگفته نماند که این سگ به طور غریزی نگهبان لایقی میباشد. بنابراین اگر شما به دنبال یک سگ نگهبان ایده آل و قابل اعتماد میباشید؛ اطمینان می دهیم که این نژاد بهترین انتخاب می تواند برای شما باشد. چراکه اگر وظیفه حفاظت از خانواده و مال خود را به این نژاد بسپارید، با جدیت تمام وظیفه محوله را به بهترین نحو انجام خواهد داد.

بیماری های متداول سگ(طاسی، سندرم کوشینگ، کم کاری تیروئید و...)
ادامه مطلب

نگهداری

هرچند که اگر این نژاد به درستی تربیت گردد از بودن در کنار شما و اعضای خانوادتان لذت می برد. اما باید بدانید که نگهداری از این حیوان شرایط خاص خود را دارد. تبتی سگی نیست که شما بتوانید دائم آن را در فضای بسته منزل نگهداری نمایید. بلکه نگهداری از این سگ نیاز به حیاط بزرگ و فضای باز دارد.

حیاط های کوچک و حیاط خلوت برای نگهداری از این سگ بزرگ چندان مناسب نمیباشد. همچنین اگر محل زندگی شما در مناطق گرم میباشد بهتر است از انتخاب این گونه سگ خودداری نمایید. زیرا این حیوان مناسب آب و هوای سرد میباشد و اصلاً تحمل شرایط گرم، شرجی و مرطوب را ندارد.

ویژگی های محل زندگی


محل زندگی سگ تبتی باید مناسب و راحت باشد. این سگ‌ها به دلیل اندازه بزرگ و نیاز به فضایی که مناسب این اندازه باشد، به محیطی با فضای باز و بزرگ نیاز دارند. این نژاد با جثه بزرگ اش، مناسب نگهداری در آپارتمان نیست و نیاز به محیط بزرگ و فضای باز دارد ، همچنین این سگ در اوایل فصل پاییز و بهار دچار ریزش موی شدید خواهد شد که نگهداری از آن را در خانه با مشکلات بسیاری مواجه میکند. سگ های تبتی مناسب آب و هوای سرد میباشند و برای زندگی در مناطق گرمسیر و آب و هوای گرم و شرجی مناسب نیستند.در فصل تابستان ، در حیاط باید سایه بان داشته باشند و آب تازه و خنک همیشه در دسترس این نژاد باشد.

ویژگی‌های محل زندگی مناسب سگ تبتی:

فضای وسیع:

به دلیل اندازه بزرگ این نژاد، باید به آن‌ها فضای وسیعی اختصاص دهید. حداقل برای چرخش و حرکت آزاد آنها، باید فضای اضافی در اطراف خانه و حیاط وجود داشته باشد.


تهویه مناسب:

اطمینان حاصل نمایید که مکان سکونت این نژاد تهویه مناسب و سیستم گرمایش و سرمایش دارد. آنها قادر به تحمل دمای هوای گرم نیستند و باید در دماهای معتدل نگهداری شوند.


بازی و سرگرمی:

برای پرانرژی بودن و رفع خستگی این نژاد، اینکه اسباب بازی مناسب و فعالیت‌های جسمانی ضروری برای این نژاد فراهم نمایید؛ ضروری میباشد. از اسباب بازی های متنوع و افزایش فعالیت بدنی سگ تبتی حتما استفاده نمایید.

تغذیه


برای تغذیه سگ تبتی، باید توجه نمایید که آنها نژادی بزرگ هستند و نیازهای تغذیه‌ای خاصی دارند. بهتر است بدانید که سگ تبتی بر خلاف جثه بزرگی که دارد ، غذای کمی مصرف میکند. به طوری که سگ بزرگ و بالغ تبتی به ۲ تا ۴ پیمانه غذای خشک نیاز دارد.غذای سگ تبتی باید شامل غذای باکیفیت و مقوی باشد.

تغذیه سگ تبتی باید شامل منابع پروتئینی با کیفیت، مانند گوشت قرمز، گوشت مرغ و ماهی، باشد. برای تامین نیازهای ویتامین و مواد معدنی، می‌توانید از سبزیجات و میوه‌هایی مانند بروکلی، هویج و سیب استفاده نمایید. اما باید بدانید که موادی مانند شکلات، پیاز و آووکادو برای سگ‌ها مضر هستند، و بهتر است در رژیم غذایی آنها جایی نداشته باشند. همچنین آب تازه و تمیز همیشه باید در دسترس این نژاد باشد تا از آن میزان مصرف مورد نیاز خود را برآورده کنند.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.