کلینیک دامپزشکی روژان

همه چیز درباره ماهی چشم تلسکوپی


همه چیز درباره ماهی چشم تلسکوپی


ماهی چشم تلسکوپی گونه‌ای از ماهی‌های آب شیرین می‌باشد که می‌توانند در اکثر مواقع آب شور را نیز تحمل کنند.
ماهی‌ قرمز چشم تلسکوپی دارای چشم‌های بیرون زده بزرگی هستند که از سر ماهی خارج شده‌اند.
گلد فیش‌های تلسکوپی جوان سیاه یا قهوه‌ای رنگ هستند. و تنها زمانی که به بلوغ کامل می‌رسند به رنگ قرمز سفید یا نارنجی در می‌آیند.
علت رنگ تیره ماهی‌های جوان‌تر این است که بتوانند در برابر شکارچیان بالقوه استتار کنند و از خودشان محافظت نمایند.
گلد فیش‌های تلسکوپی برای ماهی داران مبتدی و آکواریوم دارانی که به دنبال ماهی‌هایی کم دردسر می‌باشند مناسبند.

اطلاعات کلی درباره ماهی چشم تلسکوپی

به طور کلی از نظر سطح سختی مراقبت، این ماهی‌ها در سطح مراقبت آسان دسته‌بندی می‌شوند. در اکثر مواقع خلق و خویی آرام دارند و ترکیب رنگی از قرمز، نارنجی، سیاه تا قهوه‌ای و سفید را دارا می‌باشند.
طول عمر آنها از ۶ سال تا ۲۵ سال می‌رسد. و اندازه آنها در حدود ۴ تا ۱۰ اینچ می‌باشد.
این ماهی‌های همه چیز خوار به خانواده ماهی‌های کپور تعلق دارند. و مخزنی که برای نگهداری از این ماهی در نظر می‌گیرید باید حداقل ۲۰ گالن باشد.
مخزنی که در آن ماهی چشم تلسکوپی را نگهداری می‌کنید باید حاوی آب شیرین، گیاهان و محل‌هایی غار مانند برای بازی این ماهی باشد.
البته طول عمر این ماهی‌ها را پارامترهای بسیاری مانند آب، تنظیمات مخزن لوازم جانبی، انتخاب همتایان و گیاهان آکواریومی تعیین می‌کنند. اما به طور کل گفته می‌شود که امید به زندگی این ماهی‌ها بیش از ۲۰ سال است.

ظاهر گلد فیش تلسکوپی

ماهی‌های چشم تلسکوپی دارای الگوهای مختلفی هستند و رنگ آنها از نارنجی، قرمز، سیاه تا سفید و قهوه‌ای بر اساس سن ممکن است باشد‌.
به طور معمول این ماهی‌ها به جای آنکه یک الگوی یکنواخت را به نمایش بگذارند؛ لکه‌های رنگی در اطراف بدن خودشان دارند.
ماهی‌های نر در این گونه ماهی‌ها از ماهی‌های ماده کوچکتر هستند و طول آنها به ۵ اینچ می‌رسد.
گلد فیش تلسکوپی نر دارای بدنی نازک و یک دریچه مقعر باریک می‌باشد که باعث می‌گردد نسبت به ماهی‌های ماده ساده‌تر به نظر برسند.
ماهی چشم تلسکوپی ماده نیز دارای بدن گرد است. و در کنار ماهی نر تنومندتر به نظر می‌رسد. در واقع طول ماده‌ها حدوداً ۸ اینچ می‌باشد.
در هنگام بلوغ جنسی و در زمان بیماری و سلامت ضعیف این ماهی‌ها تغییر ظاهر می‌دهند. بر اساس اینکه این تغییر ظاهر به چه علت اتفاق افتاده باشد؛ ممکن است ماهی رنگش را تغییر دهد یا توده‌ها، سوراخ‌ها یا جوش‌هایی را روی سطح بدنش ایجاد کند.

رفتار ماهی چشم تلسکوپی

در واقع گلد فیش تلسکوپی یک ماهی اجتماعی می‌باشد. که باقیمانده غذای مخزن را از بین می‌برد. این ماهی‌ها ماهی‌هایی صلح جو هستند و برای نگهداری در کنار دیگر ماهی‌ها به طور معمول مناسبند.
ماهی چشم تلسکوپی رفتاری دوستانه دارد و تمایلات قلمروی و تهاجمی ندارد.
اگر مشاهده می‌کنید که ماهی شما به تازگی به اطراف مخزن می‌چرخد یا با گیاهان و لوازم درون مخزن برخورد می‌کند می‌تواند نشان دهنده تغییر عادات، در اثر بیماری، استرس یا ناراحتی باشد.
گلدفیش‌ها به طور معمول در سراسر مخزن شنا می‌کنند و به ندرت در یک مکان شناور می‌شوند یا در انتهای مخزن ساکن می‌مانند.
اگر می‌بینید که ماهی، خود را در میان گیاهان و لوازم جانبی پنهان کرده است. احتمالاً این رفتار به علت احساس خطر بروز یافته است.
گلد فیش تلسکوپی در طول روز فعال است و در شب‌ها استراحت می‌کنند.
ماهی‌های در حال استراحت ثابت هستند و در نزدیکی انتهای مخزن شناور می‌باشند.

غذای ماهی قرمز(بهینه‌سازی رژیم تغذیه)
ادامه مطلب

مراقبت از گلد فیش تلسکوپی

در واقع مراقبت از این ماهی‌ها کاری نسبتاً آسان است. این ماهی‌ها به آب آرام یا کندی مشابه زیستگاه طبیعی خودشان نیاز دارند. و از وجود گیاهان زنده و تزیینات در محل زندگی‌شان لذت می‌برند.
رژیم غذایی این ماهی بهتر است شامل ترکیبی از غذای زنده تازه، غذای منجمد و تکه‌های غذای ماهی باشد.
باید در یک برنامه منظم به این ماهی غذا بدهید و مراقب مصرف غذا به اندازه کافی توسط این ماهی باشید.
همچنین علاوه بر مراقبت از تغذیه ماهی باید به طور مداوم تغییرات فیزیکی ماهی را زیر نظر داشته باشید. و در صورت مشاهده هرگونه تغییر در رفتار یا بیماری و عفونت فوراً به دامپزشک مراجعه نمایید.
در واقع ماهی چشم تلسکوپی مستعد ابتلا به بیماری‌های رایج آکواریومی می‌باشد. اما با تعویض منظم آب آکواریوم و رعایت بهداشت می‌توانید از بروز این مشکلات تا حد زیادی جلوگیری نمایید.

تغذیه گلد فیش تلسکوپی


در محیط طبیعی ماهی‌ها برای یافتن مواد گیاهی، حشرات و سخت پوستان کوچک تلاش می‌کنند و در آکواریوم خانگی نیز باید غذایی متعادل و متشکل از غذای زنده و تکه‌های ماهی به این نژاد از ماهی بدهید.
کرم‌های خونی و لاروهای زنده یا یخ زده به طور کلی منابع بسیار مناسبی از پروتئین برای ماهی چشم تلسکوپی هستند.
برای آنکه ماهی چشم تلسکوپی قوی و سالم بماند باید دو بار در هفته از پروتئین مناسب تغذیه شود.
همچنین این ماهی باید به صورت روزانه از گرانول‌های غذایی ماهی و تکه‌های ماهی تغذیه نماید.
البته تغذیه بیش از حد ممکن است باعث بیماری‌های جدی در این ماهی گردد لذا باید به میزان کافی به ماهی غذا بدهید تا در یک دقیقه مصرف نماید.
تغذیه ماهی بیش از یک دقیقه باعث می‌شود که گلد فیش تلسکوپی بیش از نیازش غذا بخورد و در نهایت مبتلا به یبوست و سایر مشکلات سلامتی گردد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.