کلینیک دامپزشکی روژان

انواع گلدفیش

معرفی انواع گلدفیش

۱.انواع گلدفیش های تک دم ساده

۱.۱گلدفیش معمولی

از شناخته شده ترین انواع گلدفیش میباشد. تا کنون از طریق جفت گیری انتخابی با رنگ نارنجی یا طلایی رنگدانه دار شده است. در میان آن ها تعدادی از واریته های رنگی گلدفیش معمولی مانند سفید ،طلایی و اشکال خالدار وجود دارند . گلدفیش معمولی بدن و باله های مساوی و متناسب شده ای دارد و می تواند تا ۲۳ سانتی متر رشد نماید. اگرچه در صورت نگهداری در اکواریوم یا تنگ خیلی کوچکتر خواهد ماند . گلدفیش معمولی یک چنگال و باله دمی کوتاه دارد . یک ماهی خوب و سالم فلس های متالیکی بر تمام بدنش دارد . ماهی های قرمز ، زرد ، نارنجی ، نقره ای و حتی رنگارنگ معمولند .

Comets1.2 شهابی

این گونه یک گونه نسبتا جدید و شاید آمریکایی میباشد. مشخصه این نژاد دم بسیار بلند و چنگالی شکل آن است به طوری که دم این ماهی ¾ طول بدن این ماهی را تشکیل می دهد . این گونه به رنگ های قرمز، زرد و نارنجی یافت می شوند . تکثیر کننده های ژاپنی از این گونه واریته های زیبایی مانند ساراسا (sarasa comet)تکثیر کرده اند . این گونه باند های سفید و قرمزی شبیه کپور کوی داشته و از بالا خیلی باشکوه بنظر می رسند .
واریته تک دم تانچو ( tunchu) شبیه شهابی میباشد، که البته بدنی نقره ای دارد و نوک باله های آن قرمز رنگ میباشد. همه این گلدفیش ها پر تحمل بوده و مراقبت و پرورش نسبتا آسانی دارند . به هر حال ، به علت رفتار آنها گلدفیش شهابی برای استخر و باغ برکه مناسب ترین گزینه می باشد .

Sarasa comet1.3 ساراسا

گلدفیش ساراسا از دسته ی گلدفیش های تک دم میباشد. ساراسا بومی کشور چین است. اما به خاطر تکثیر گسترده، اکنون در تمامی کشور های جهان یافت می شود. گلدفیش ساراسا ماهی سخت جانی میباشد. این ماهی دارای رنگ قرمز براق با تکه های سفید است.

Shubunkin Goldfish (Calico)1.4 شابونکین یا کالیکو

شابونکین که در لغت به معنی ابریشم زربافت سرخ میباشد، نوعی گلدفیش مقاوم و تک‌دم با فلس‌های صدفی رنگ و نقش‌های موسوم به کالیکو است.

استخوان بندی و ساختمان ظاهری شابونکین بسیار شبیه گلدفیش معمولی است: هردو بدن کشیده‌ و باله‌های متقارن و متناسب دارند.

به خاطر رنگ براق و صدفی فلس‌های این ماهی و نقش‌های روی بدن او آنها را در دسته ماهی‌های کالیکو هم قرار می‌دهند. در سرتاسر بدن این ماهی مخلوطی از رنگ‌ها و نقش‌های سیاه، خاکستری، آبی، قهوه‌ای، بنفش، سرخ و سفید و همچنین لکه‌های رنگی تیره دیده می‌شود که گاهی تا روی باله‌ها امتداد می‌یابد. شابونکین‌های آبی رنگ مرغوب‌ترند. بهترین شابونکین‌های آبی از طریق پیوند دو شابونکین آبی حاصل می‌شوند، اگرچه پیوند ماهی‌های برنزی متالیک با صورتی هم گاهی شابونکین آبی تولید می‌کند، و گاهی هم خاکستری زغالی.

شابونکین‌ها در ۲ دسته‌ی:

  • شابونکین لندن
  • بریستول

قرار می‌گیرند که دسته‌ی دوم باله‌های بلندتر و چنگال مانند دارند.

شابونکین لندن همزمان با شابونکین آمریکایی در دهه ۱۹۲۰ تولید شدند. شابونکین بریستول بعدها با پیوند این دو دسته یعنی شابونکین لندن و آمریکایی به وجود آمد.

آنها با فلس های صدفی خود ، ظاهری شبیه مروارید دارند که ممکن است تا ۲۳ سانتی متر رشد نمایند.

۲.انواع گلدفیش های دو دم ساده

Wakin2.1 واکین

ماهی واکین ( wakin )گلدفیش معمولی ژاپن است، هرچند از چین نشأت گرفته است. واکین شبیه ماهی گلدفیش معمولی میباشد هرچند باله دمی دوبل دارد . همچنین ممکن است این واریته با فلس های صدفی دیده شود . برخی معتقدند گلدفیش دم پروانه ای یا جیکین ( jikin ) به خاطر شکل دمش از واکین پدید آمده است . به هر حال در بررسی از پشت باله دمی آن شکل یک ( X ) مانند دارد .

گلد فیش واکین مشتقات زیادی دارد.طول بدن آن حدود ۱۸ سانتی متر میباشد. فلس های بزرگ و مجزا از یکدیگر از مشخصات بارز گلد فیش واکین سفید و قرمز است.

Jikin2.2 جیکین

جیکین یکی از انواع گلدفیش دم‌پروانه‌ای و یکی از زیباترین انواع نادر گلدفیش تزئینی میباشد. یکی از قشنگ‌ترین دم‌ها را دارد که در پشت به چهار باله کوچک تقسیم میگردد. و از پشت شکلی شبیه حرف X را می‌سازد.

این نوع گلدفیش رشد خوبی دارد، تا ۹ اینچ و بیشتر نیز ممکن است رشد کند، و بنابراین مناسبِ آکواریوم‌های بزرگ و جادار یا حوض و دریاچه میباشد.

جیکین گلدفیشِ جان‌سختی است و در عین حال چون به سختی میتوان آن را پرورش داد، کمیاب است.

بدن جیکین یا گلدفیش دم‌پروانه‌ای شبیه ماهی معمولی میباشد ولی رنگ‌های بدنش از قرمز به سفید تغییر کرده است.

بیماری‌های محیطی ماهیان زینتی
ادامه مطلب

۳.انواع گلدفیش های دو دم با باله پشتی

Fantail3.1 دم چتری

ماهی دم چتری یک ماهی بسیار مناسب برای مبتدیان میباشد. چرا که دم چتری بسیار ماهی مقاومی است. ماهی دم چتری را در آبی نزدیک به نقطه انجماد میتوان نگهداری نمود. این ماهی زیاد بزرگ جثه نیست و به ندرت به اندازه ۱۶ سانتیمتر میرسد.دم چتری مانند هم نوعان خود علاقه زیادی به خوردن تخم های خود دارد.

Veiltail3.2 دم چادری

از نظر ظاهری بسیار شبیه رایکین ها میباشند واغلب با آن اشتباه گرفته میشود. اما در واقعیت دارای تفاوتهای محسوسی نسبت به رایکین ها هستند که از جمله انها میتوان بدن کشیده ولاغرتر دم چادری را نسبت به رایکین نام برد. آنها همانند رایکین نسبت به آب سرد حساس میباشند.

Pearlscale3.3 فلس مرواریدی

ماهی فلس مرواریدی یا همان پرسکال، بدنی تخم مرغی با پولکهای زیبا که به شکل دانه های سفید مروارید دمی زیبا و در گونه های اصیل تر دارای یک تاج زیبا بر روی سر یکی از پر طرفدار ترین گلدفیش ها به حساب می آیند. نسبت به گلدفیشهای دیگر حساسترند ولی در صورت بلوغ در سن ۲ سالگی به اوج زیبایی خود می رسند.

به علت شکل خاص بدن و چاقی زیاد نسبت به انواع دیگر گلدفیش به اون Pearlscale (گلابی شکل) می گویند. که در ایران به خاطر شکل خاص پولکهای بدنش به گلدفیش پولک مرواریدی یا به اختصار گلدفیش مرواریدی معروف شده است. در کشورهای دیگه به خاطر شکل بدنش گاهی به آن Golf Ball Goldfish یا گلدفیش توپ گلفی هم می گویند.

Ryukin3.4 رایکین

منشا این ماهی ژاپن میباشد که در ظاهر شبیه دم چتری است. این ماهی کمی پرخاشگری نسبت به گونه های ضعیفتر از خود دارد. بنابراین باید انها را با ماهی های قویتر ویا تک گونه گلد فیش نگهداری کنید. رایکین معمولا خیلی نمیتواند در اب سرد دوام بیاورد. همچنین نسبت به ماهی قرمز حساس میباشد. مشخصه ای که رایکین را متمایز میسازد باله پشتی آنها است.

Tosakin3.5 توساکین

احتمالا توساکین ماهی توسعه یافته ای از رایکین میباشد . این نژاد به علت باله دمی بلند و به جلو پیچ خورده اش به دم طاووسی مشهور است. توساکین بنظر ظریف تر میباشد و برای تکثیر گونه ای کاملا مشکل محسوب می گردد. جهت تکثیر به دلیل مشکل این ماهی در شنا کردن باید از روش hand stripping یا همان تلقیح با دست باید استفاده نمایید.

Demekin3.6 دمکین

نژادی شبیه ریوکین است اما چشم های تلسکوپی بزرگ و از حدقه بیرون زده ای دارد . این ماهی در رنگ های سیاه و قرمز با فلس های متالیک و یا صدفی دیده می شود .

Moor3.7 مور

مور یا سیاه زنگی ( blackmoor ) واریته دم دستمالی سیاه و فلس متالیک میباشد. ممکن است ظاهر دستمالی مانندش را به مرور از دست بدهد . این نوع گلدفیش را از قرار گرفتن در دماهای پایین به مدت طولانی محافظت نمایید. گلد فیش مور سیاه، گونه ای از گلدفیش های تلسکوپی است که در عین حال چشم هایشان به اندازه تلسکوپی ها برآمدگی ندارد .

با داشتن بدن نسبتا بلند مانند دیگر گلدفیش های عادی گلدفیش مور سیاه یکی از گلد فیش های گرد و تخم مرغی شکل میباشد. بدن تخم مرغی شکل این گلد فیش زیبا دارای دو چشم بزرگ حبابی شکل میباشد، که از هر سوی سر آن بیرون زده است. فلس های متالیک به آنها رنگ مشکی مخملی داده است. توانایی آنها در تحمل از آب های بسیار سرد باعث شده که آنها ماهی های ایده الی برای نگهداری باشند.

۴.Telescope تلسکوپی

۵.Oranda اوراندا

اورانداها که نژاد های دیگر را شامل میشوند. نژاد ردکپ نیز از مشتقات این نژاد میباشد.

۶.Redcap Oranda اوراندای رد کپ

رد کپ به معنای کلاه سرخ میباشد. نامگذاری این نژاد هم به دلیل برامدگی سرخ رنگ روی سر آن است. سایز نهایی این گلد فیش به ۲۰ سانتی متر هم ممکن است برسد.

۷.Yellowcap Oranda اوراندای کلاه زرد

۸.Calico Oranda اوراندای کالیکو

۹.Black Oranda اوراندای سیاه

میانگین عمر انواع گلدفیش ها ۱۰ تا ۱۵ سال میباشد. اگرچه عمرهای ۲۰ سال یا بیشتر نیز در صورت نگهداری مناسب از آنها در اکواریوم و یا استخر ها غیر طبیعی نمیباشد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.