کلینیک دامپزشکی روژان
بیماری کزاز سگ و گربه

بیماری کزاز سگ و گربه

بیماری کزاز سگ و گربه

بیماری کزاز یکی دیگر از بیماری‌های عفونی و مشترک بین انسان و دام است و به وسیله میکروبی بی‌هوازی به نام Clostridium Tetani حادث می‌شود.

میکروب این بیماری در خاک و مدفوع انسان و حیوانات بخصوص اسب وجود دارد و از لحاظ اینکه قادر است با تولید هاگ مدت‌ها در برابر شرایط مختلف جوی و طبیعی مقاومت نماید خطرناک بوده و از لحاظ واگیری آن به انسان حائز اهمیت است.

خوشبختانه این بیماری در سگ کمتر و در گربه فقط در موارد نادر ممکن است اتفاق افتد.

نشانی‌های بیماری

بیماری در اثر آلودگی جراحت با خاک در بدن حادث می‌شود. کزاز در سگ برخلاف دام‌های بزرگ ناحیه بخصوصی از بدن را فرا می‌گیرد. مثلاً ممکن است اندام حرکتی قدامی مبتلا به بیماری شود ولی در اندام حرکتی خلفی نشانی‌های کزاز مشاهده نشود و یا برعکس.

یکی از مهم‌‌ترین نشانی‌های بیماری سلب قدرت حرکت و رفتن و برگشتن در دام است.

در این صورت فکین حالت انقباضی پیدا می‌کنند اما برخلاف حیوانات بزرگ که انقباض فکین به طور کامل به چشم می‌خورد. در اینجا انقباض فکین ناقص بوده و ممکن است فک فوقانی و یا تحتانی منقبض شود.

باید توجه داشت که در هر صورت ناحیه مبتلا کاملاً سفت و دردناک می‌شود و قدرت حرکات اعضاء و نواحی مبتلا از دام سلب می‌گردد. و همین امر باعث مرگ دام می‌شود زیرا به علت سفت و سخت شددن عضلات قادر به خوردن مواد غذایی و یا انجام حرکات ارادی نبوده. و در نتیجه بعد از چند روز مرگ حیوان فرا می‌رسد. در گربه نشانی‌های بیماری مثل سگ بوده و فقط در موارد خیلی نادر ممکن است این بیماری در گربه حادث شود.

شیر برای بچه گربه
ادامه مطلب

 

پیشگیری و درمان

به منظور پیشگیری از بیماری لازم است از آلودگی جراحات بدن با خاک جلوگیری شود. و در ضدعفونی وسایل جراحی به هنگام عملیات جراحی کمال دقت را بنمایند. هرگاه زخم بدن با خاک آلوده شود و بیم انتقال بیماری کزاز برود و در این صورت تزریق ۱۵۰۰ واحد Antitoxinکزاز لازم است و بایستی فوراً نسبتبه تزریق آن اقدام نمود.

به منظور ایجاد ایمنیت بادوام در دام استفاده از Toxoidکزاز به میزان ۲ تا cc3 از طریق داخل عضلانی برای ۲ بار به فاصله ۳ هفته توصیه شده است. در مراحل اولیه بیماری استفاده از ترکیبات باربیتوریک و داروهای آرام‌بخش همراه با تزریق ۵۰۰ تا ۷۰۰ واحد Antitoxinکزاز خیلی مؤثر است. بالاخره کمک به دام در غذا خوردن با بالا گرفتن مواد غذائی و آب موردنیاز دام و مواظبت‌های بهداشتی در درمان بیماری بسیرا مؤثر خواهد بود.

در این مقاله بیماری کزاز سگ و گربه بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد