کلینیک دامپزشکی روژان
پنومونی در گربه‌ ها

پنومونی در گربه‌ ها

پنومونی در گربه‌ ها

پنومونی گربه‌ها یک بیماری عفونی ویروسی است که بر اثر ابتلاء به آن دام پس از مدتی ضعیف و ناتوان می‌گردد و از مشخصات آن عطسه و سرفه و خارج شدن ترشحات بلغمی و چرکین از چشم‌ها و بینی می‌باشد.

نقش بیماری زائی

ویروس بیماری پنومونی گربه‌ها از دسته ویروس‌های پسیناکوز لنفوگرانولوما می‌باشد و از گربه‌های بیمار پس از مدت‌ها از ملتحمه چشم و مجاری تنفسی ویروس بیماری جدا شده است.

در قطرات کوچکی که بر اثر عطسه از بینی دام خارج می‌شود ویروس بیماری وجود دارد و به واسطه انتشار در هوا گربه‌های حساس در اثر استنشاق هوای آلوده بیمار می‌شوند.

جراحات بیماری

در مرحله اول بیماری نسج ملتحمه چشم ملتهب می‌شود و در همان موقع التهاب مشابهی در مخاط بینی حیوان حادث می‌شود و در مراحل بعدی به علت تحت تاثیر واقع شدن مخاطات مجاری تنفسی عکس‌العمل آن‌ها به صورت عطسه و سرفه توجه دامپزشک را به خود جلب می‌کند. حنجره و نای گربه‌های بیمار سرخ می‌شود و در همین موقع ممکن است مقداری مخاط تیره رنگ مشاهده شود.

پنومونی با رنگ صورتی مایل به خاکستری لوب‌های قدامی و قطعه دیافراگمائی ریه مشخص می‌شود. طحال کمی بزرگ می‌شود ولی در ارگان‌های دیگر تغییری حادث نمی‌شود.

هرگاه گسترشی از نواحی آلوده تهیه نموده و با گیسما رنگ‌آمیزی کنیم اجسام اولیه را در سیتوپلاسم سلول‌های یک هسته‌ای مشاهده خواهیم کرد.

نشانی‌های بیماری

اولین علامتی که توجه دامپزشک را به خود معطوف می‌سازد افزایش درجه حرارت بدن است که با ترس از نور و عطسه همراه می‌باشد.

شدت بیماری ۶ تا ۱۰ روز پس از حدوث آن است که با نشانی‌های افزایش ترشحات چشمی همراه است بعد از یک روز تورم نسوج ملتحمه چشم و خروج ترشحات چرکین و بلغمی از چشم قابل ملاحظه است. در این موقع عطسه‌های پی‌ در پی بخصوص در موقعی که گربه در دست صاحبش یا دامپزشک قرار گرفته باشد توجه را جلب می‌کند.

از نشانی‌های مهم بیماری سرفه است که در بیشتر موارد پنومونی شدیدی به دنبال دارد و برای تشخیص پنومونی لازم است از ریه رادیوگرافی شود. این نشانی‌ها در مدت یکی دو هفته حادث می‌گردد و کاهش وزن دام قابل ملاحظه است و پس از یک ماه ممکن است دام وزن اولیه خود را به دست آورد و برای این منظور باید مواظبت‌های بهداشتی و اقدامات درمانی به موقع توسط دامپزشک معالج صورت گیرد.

درمان خانگی خارش پوست سگ
ادامه مطلب

تشخیص بیماری

عطسه و تب و احساس کلی بیماری که بی‌اشتهائی با بی‌تابی و ضعف همراه است از نشانی‌های مشخص بیماری است. و در صورتی‌که دام در بیمارستان دامپزشکی تحت نظر باشد و مواظبت‌ها و مراقبت‌های بهداشتی در مورد آن اعمال شود به خوبی درمان می‌گردد.

امروزه در بیمارستان‌های دامپزشکی، دامپزشکان آلمانی به منظور تشخیص بیماری از شیوه جدیدی که خود مبتکر آن هستند استفاده می‌کنند. بدین منظور از ترشحات چشم و بینی گربه‌های بیمار برداشت نموده و از طریق داخل بینی آن‌ها را به بدن موش‌های سفید وارد می‌کنند. و عکس‌العمل حاصل را مطالعه می‌کنند. در این صورت پیشرفت بیماری و ایجاد پنومونی در موش‌ها و مشاهده اجسام اولیه به طریق Macchiavelloدر سیتوپلاسم سلول‌های آزرده بیماری را به خوبی تشخیص می‌دهند.

پیشگیری و درمان بیماری

تزریق ویروس واکسن زنده با منشاأ تخم مرغ از طریق زیر جلدی در آمریکا معمول است. اخیراً به طریقه کشت سلول ویروس‌های اضافی از گربه‌های بیمار جدا شده است. استرپتومایسین در تقلیل ویروس‌های مولد بیماری مؤثر است.

Chlortetracyclineو Oxytetracyclineو Chloramphenicolدر از بین بردن نشانی‌های بیماری مؤثر است بالاخره استفاده از قطره چشمی ۱۵% Isoptocetamidبه منظور درمان التهابات چشمی نافع می‌باشد.

در این مقاله پنومونی در گربه‌ ها بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد