کلینیک دامپزشکی روژان
ماهی تگزاس

ماهی تگزاس

ماهی تگزاس

این ماهی جزو سیکلیدهای قوی و قلمرو طلب است و به خاطر روحیه جنگجویی که دارد نگهداری ان با سایر ماهیان توصیه نمی‌شود. ماهی تگزاس  نسبت به غذا سختگیر نیست و هر نوع نوع غذایی از زنده گرفته تا غذاهای منجمد را به خوبی می‌خورد. برای نگهداری این ماهی به تانک متوسطی در حدود ۱۲۰ لیتر احتیاج دارید و شرایط زیستی ساده و معمول برای برپایی ان کافی است.

نام علمی:

Herichthys cyanoguttatus

نام رایج:

تگزاس Texas Cichlid

نام‌های دیگر:

Rio Grande cichlid, Rio Grande perch

خانواده:

سیکلیده  Cichlidae

منشاء:

شمال شرق مکزیک، آمریکای مرکزی

اندازه بالغین:

نرها به ۳۰ سانتیمتر و ماده‌ها به ۲۵سانتیمتر می‌رسند.

دمای مناسب نگهداری:

۲۲  الی  ۲۶ درجه

پی اچ:

۶٫۵ تا ۷٫۵

طول عمر:

حدود ۱۵ سال

شناخت:

سیکلید تگزاس بسیار قوی و قلمروطلب است بنابراین نمی‌توان ان را مناسب تانک‌های اجتمایی دانست. ان‌ها دارای رنگ امیزی بسیار زیبایی هستند که به صورت تکثیرهای ژنتیکی در رنگ‌های متفاوت و زیبایی به وجود امده اند که بسیاری از اکواریوم دارها علاقه مند به نگهداری و تکثیر تگزاس ماهیان به صورت حرفه‌ای هستند. در طبیعت این ماهیان تا ۳۰ سانتیمتر در جنس نر و کمی کمتر از این اندازه در جنس ماده رشد می‌کنند که شاید در اکواریوم بسیار کوچک‌تر از ان چیزی شوند که در طبیعت وجود دارند و شاید به ۲۰ سانتیمتر هم نرسند.

نگهداری:

همان طور که در بالا اشاره شد تگزاس‌ها ماهیانی نیستند که مناسب تانک‌های اجتمایی باشند مگر اینکه از همان ابتدا قبل از ورود ان‌ها به تانک سایر ماهیان هم خانواده ان‌ها را خریداری کرده و در یک تانک بزرگ به صورت همزمان رها کنید که اگر چه در اینصورت هم در چند روز اینده شاهد زد و خوردها و حتی دعواهای خونینی در اکواریوم خواهید بود بنابراین بهترین راه، نگهداری ان‌ها در یک تانک بزرگ با دکورهای صخره‌ای به صورت تگ گونه است. بهتر است در تانک ان‌ها از گیاهان طبیعی استفاده نکنید زیرا بعد از مدتی توسط تگزاس‌ها به دلیل جابجایی شن‌ها و گیاهان و صدمه زدن به ان‌ها از بین خواهند رفت. تگزاس‌ها به شرایط ابی ویژه و خاصی احتیاج ندارند و همین که اب ان‌ها کریستاله (تمیز و شفاف) باشد و دمایی بین ۲۲ الی ۲۶ درجه سانتیگراد با پ-هاش خنثی را برایشان فراهم کنید به راحتی و سالیان سال بدون هیچ مشکلی در این اب زندگی خواهند کرد.

شناخت و نگهداری کیلی فیش‌ها
ادامه مطلب

تشخیص جنسیت:

ماده‌ها کوچک‌تر از نرها می‌باشند و دارای رنگی به مراتب روشن‌تر هستند و در هنگام تخمریزی دارای آلت تناسلی U شکل و همچنین لکه‌های مایل به صورتی در روی باله پشتی خود هستند نرها درشت تر و زیباتر و دارای سری برامده (هد یا حباب روی سر) هستند و آلت تناسلی  ان‌ها مخصوصا در فصل تخم ریزی v شکل است.

تغذیه:

ان‌ها گوشتخوارند ولی در اکواریوم لقب همه چیز خوار هم مناسبشان است زیرا همه چیز از غذاهای خشک گرفته تا گوشتی و زنده را می‌خورند، بعضی از غذاهای پولکی و کرم‌های خونی و غذاهای زنده و یا یخ زده را می‌توان به عنوان رژیم غذایی این ماهی در کنار دل گاو در نظر گرفت.

تکثیر:

شرایط تخمریزی مانند ماهی اسکار است و در روی سنگ صاف و یا گودالی تخمریزی می‌کنند که تعداد تخم‌ها به ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ عدد می‌رسد و تخم‌ها بعد از ۳ الی ۵ روز تبدیل به بچه ماهی می‌شوند که بعد از جذب چربی یا زرده زیر شکم باید با آرتمیا تغذیه گردند. ماهی تگزاس را می‌توان با بعضی از گونه‌های دیگر ترکیب کرد و سیچلایدهای رده جدید را بدست آورد. (پروت و فلاور سردسته این نوع تکثیرهای چند گونه‌ای می‌باشند).

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در مورد ماهی تگزاس بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب راهنمای بهداشت، پرورش و نگهداری ماهیان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱