کلینیک دامپزشکی روژان
گربه

بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه

در این مقاله بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه بررسی خواهد شد:

 

بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه:

قبل از اینکه در این مقاله در مورد نژادهای مختلف گربه خانگی در ایران صحبت کنیم؛ اگر شما قصد خریداری و یا به سرپرستی گرفتن یک گربه را دارید، بهتر است؛ قبل از آن که در مورد نژاد این گربه ها و نحوه نگهداری از آنها اطلاعات کسب کنید، ابتدا به انتظارات خود، توانایی‌ها، مدت زمان، شرایط نگهداری و تمامی عواملی که یک گربه در زندگی با شما تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد؛ توجه نمایید.

گربه‌ها به طور معمول حیوانات مستقلی هستند و می‌توانند در صورت تنها بودن در منزل خودشان را سرگرم کنند، اما این حیوانات نیز مانند هر حیوان خانگی دیگری به مراقبت نیاز دارند؛ به طور مثال مرتباً باید مراقب باشید که گربه دچار کمبود آب یا غذا نشود.

پس از خواندن این مقاله احتمالاً با توجه به ویژگی‌های گفته شده و اطلاعاتی که به دست می‌آورید. می‌توانید به درستی تصمیم بگیرید که بهترین حیوان خانگی با توجه به شرایط شما چه نژادی از گربه می‌باشد.

به طور معمول هفت نژاد گربه در ایران جزو نژادهای محبوب برای نگهداری هستند که در این مقاله این نژادها را با یکدیگر بررسی می‌نماییم.

۱. گربه اسکاتیش فولد:

این گربه‌ها با گوش‌های خوابیده و صورت بامزه یکی از محبوب‌ترین نژادهای گربه در ایران و حتی جهان هستند.
این گربه‌ها معمولاً به راحتی با محیط سازگار شده و دارای خلق و خوی آرام می‌باشند.
تجربه صاحبین این گربه‌ها از نگهداری از آنها معمولا تجربه شیرین و لذت بخش است.

اسکاتیش فولد
علاوه بر ظاهر بامزه و ناز این گربه‌ها، این گربه معمولاً صدای بسیار زیبا و لطیفی دارد که می‌تواند برای صاحبش گربه بسیار شیرینی باشد.
اگر به دنبال یک گربه خوش اخلاق، بامزه و شیرین می‌گردید احتمالاً اسکاتیش فولد برای شما انتخاب مناسبی است.

۲.گربه پرشین

گربه پرشین از آن دسته گربه‌هایی است که حتی اگر شما تا به حال با گربه‌ها سر و کار زیادی هم نداشته باشید، احتمالاً حداقل یک بار نام آن را شنیده‌اید؛ و تصور اکثر افراد از گربه خانگی، گربه پرشین است.
این گربه‌ها با موهای بلند و زیبا و اصالت ایرانی یکی از محبوب‌ترین نژادهای گربه در دنیا و ایران هستند.
این گربه از زمان‌های دور یکی از حیوانات خانگی جذاب به شمار می‌آمده است، و حتی در حال حاضر بسیاری از نژادهای محبوب گربه از ترکیب نژادی با گربه پرشین به وجود آمده‌اند.

به طور کلی شخصیت این گربه مهربان، با وقار، آرام است؛ و صورت فلت بامزه و جمع شده‌ای دارد؛ و با چشم‌های گرد و با نمکش جزو گربه‌های بسیار محبوب به شمار می‌رود.

پرشین
البته لازم به ذکر است که اگر شما قصد آموزش حرکات یا رفتار خاصی به گربه را دارید؛ باید بگوییم که این نژاد از بهره هوشی پایین‌تری برخوردار است، و نسبت به سایر نژادهای گربه دیرتر متوجه منظور شما می‌شود.

رنگ و فرم بدن گربه‌های پرشین در طول سال‌ها تغییرات زیادی داشته است اما چیزی که همیشه در این گربه به صورت ثابت مانده است موهای بلند پرپشت و زیبای اوست.

این موها مرتباً نیاز به شانه شدن و رسیدگی دارند تا گره نخورند و همیشه زیبا بمانند.
گربه پرشین خود نیز انواع مختلفی دارد که، هنگام خریداری یک گربه پرشین باید بدانید که آن نوع خاص، به چه مراقبت‌ها و توجهاتی نیازمند است.

۳. گربه چین چیلا:

گربه چین چیلا یک گربه دورگه است که از ترکیب نژادی گربه پرشین و یک نژاد دیگر ایجاد شده است.
ممکن است در نگاه اول متوجه تفاوت گربه چین چیلا و پرشین نشوید؛ اما کارشناسان معتقدند که این دو گربه نژادهای جداگانه و متفاوت هستند.

چین چیلا

گربه چین چیلا شباهت‌های ظاهری و رفتاری بسیاری به گربه پرشین دارد.
اما یکی از تفاوت‌های مهم بین این دو گربه این است که؛ گربه چین چیلا صورت فلت و تخت و جمع شده‌ای مانند گربه پرشین ندارد.
این گربه گربه بسیار آرام و خوش اخلاقیست و با محیط به خوبی سازگار می‌شود، و احتمالاً با همه ارتباط خوبی برقرار می‌کند.

درمان قارچ پوستی گربه
ادامه مطلب

۴. گربه اگزوتیک شورت هیر:

گربه اگزوتیک شورت هیر(مو کوتاه) در سال‌های اخیر تبدیل به محبوب‌ترین گربه در آمریکا شده است و در حال حاضر حتی از گربه پرشین نیز پرطرفدارتر است.
این گربه در واقع ترکیبی از نژاد گربه پرشین و گربه آمریکایی مو کوتاه یا امریکن شورت هیر است.

اگزوتیک شورت هیر
این نژاد، برخلاف گربه پرشین دارای موهای کوتاه و متراکم است. اگر شما عاشق ظاهر گربه پرشین هستید؛ اما حوصله مراقبت و رسیدگی از موهای بلند گربه پرشین را ندارید، گربه اگزوتیک شورت هیر برای شما انتخاب مناسبی است.
این گربه خلق و خوی آرام و شیرین گربه پرشین را دارد. اما گربه وفادارتر و با محبت‌تری است و همه جا در خانه به دنبال شما می‌آید، و شیطنت‌های خاص خود را دارد.

۵. نژاد گربه هیمالین:

از دیگر نژادهای گربه بسیار محبوب و دوست داشتنی در ایران و جهان، نژاد گربه هیمالین یا هیمالیایی است.
این گربه از ترکیب نژاد گربه پرشین و گربه سیامی به وجود آمده است.
این گربه از گربه پرشین موهای بلند و زیبایش را به ارث برده، و از گربه سیامی لکه‌های تیره صورت و بدنش را، که به این گربه زیبایی خاصی بخشیده است.

هیمالین

به طور معمول گربه‌های هیمالین اخلاق خوبی دارند، و باهوش هستند. معمولاً اجتماعی و خوش برخوردند، اما گاهی دمدمی مزاج هم می‌شوند.
فعالیت بیشتر و پر جنب و جوش‌تر بودن نسبت به گربه پرشین، یکی از خصیصه‌هایی است که این گربه از گربه سیامی به ارث برده است.

۶. گربه بریتیش شورت هیر یا مو کوتاه بریتانیایی:

این گربه نیز با ظاهر فوق العاده زیبا و خاصی که دارد یکی از محبوب‌ترین نژادها در ایران و دنیاست.

بریتیش شورت هیر
در طی سال‌ها و در اثر ترکیب نژادهای گربه بریتیش با گربه پرشین، تغییرات مطلوبی در ظاهر این گربه به وجود آمده است؛ و باعث پرموتر و زیباتر شدن این نژاد گشته است.
این گربه به خاطر ظاهر زیبا در تبلیغات تلویزیونی و فیلم‌های بسیاری حضور داشته است.

۷. گربه امریکن شورت هیر:

امریکن شورت هیر یا مو کوتاه آمریکایی از دیگر نژادهای محبوب و پرطرفدار در دنیا است.
از ویژگی‌های این گربه می‌توان به جثه نسبتاً بزرگ، صورت گرد، موهای کوتاه و گوش‌های تقریباً کوتاه اشاره نمود.

امریکن شورت هیر
از ویژگی‌های رفتاری این گربه می‌توان به باهوش بودن و بازیگوشی این گربه اشاره کرد.
این گربه در سراسر دنیا نژادهای متنوعی دارد؛ و اگر قصد خریداری یک گربه امریکن شورت هیر را دارید، بهتر است؛ در مورد نژاد خاصی که قرار است خریداری نمایید به طور کامل تحقیق کنید.

نکته مهم:
این نژاد را اغلب با نژاد موسوم به گربه‌های خیابانی که به اسم گربه خانگی مو کوتاه می‌شناسیم اشتباه می‌گیرند. اما باید بدانید که؛ گربه‌های خیابانی معمولا از ترکیب نژادهای مختلف و متعددی به وجود می‌آیند. به همین دلیل نمی‌توان آنها را در یک دسته نژادی خاص دسته بندی کرد.

اما امریکن شورت هیر یک نژاد خالص است، و تفاوت‌های ظاهری و رفتاری متفاوتی با گربه‌های خیابانی دارد.

 

در این مقاله بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

جهت دریافت درمان و دارو حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال رفتارهای خودسرانه و تبعات ناشی از آن ندارد.