کلینیک دامپزشکی روژان

مفهوم مرغدانی محصور

در این مقاله مفهوم مرغدانی محصور بررسی خواهد شد:

مفهوم مرغدانی محصور

مفهوم اساسی مربوط به حفظ بهداشت و سلامت مجموعه کشاورزی، با نام مفهوم مرغدانی محصور شناخته می‌شود. این یک سیستم اصول مدیریتی است که توسط پرورش دهندگان باید رعایت شود تا مرغدانی ها در وضعیت عاری از بیماری بمانند. پایه و اساس این اصول، ایجاد دسته ای عاری از بیماری و سپس حفظ آن به طریقی است که باعث پیشگیری از بروز و انتشار بیماری گردد.

گام اول برای استقرار دسته، فراهم کردن بهداشت و سلامت است. این کار معمولاً از طریق بازرسی مرغدانی توسط دامپزشک مرغداری انجام می‌شود.

این سرکشی و بازبینی بعداً مورد بحث قرار می‌گیرد که بر دو حوزه کلیدی تمرکز دارد:

۱) زیرساخت و مدیریت مرغداری و

۲) پرندگان، سن، سلامت و بهداشت و بهره وری.

زمانی که دامپزشک تأیید کرد که مرغداری عاری از بیماری است برای نگهداری آن می‌تواند گام‌های زیر را طی کند:

  1. مرغداری باید از لحاظ جغرافیایی به پنج قسمت تقسیم شود: انبار غذا، پرورش پرندگان، کودکی و نوجوانی، ایزوله و قرنطینه.

مرغدانی محصور

 نموداری که مفهوم مرغداری محصور را شرح می‌دهد و نشان داده که گردش پرنده بین پنج منطقه جغرافیایی مجزا است.

تنها راهی که پرنده وارد می‌شود، حوزه قرنطینه است. قرنطینه منطقه ایزوله (که برای پرندگان بیمار در مجموعه استفاده می‌شود) نیست. قرنطینه برای پرندگانی است که اخیراً خریداری شده‌اند یا پرندگانی که از نمایش بر می‌گردند و آن‌هایی که برای تولید مثل قرض گرفته می‌شوند و آن‌هایی که سایر سفرها به جهان خارج می‌روند. در دوره ۳۰ تا ۴۵ روزه قرنطینه، همه پرندگان باید آزمایش‌های تشخیصی را بگذرانند. بسته به منابع پرورش دهندگان و مشکلات بیماری قبلی، این آزمایش‌ها می‌توانند به سادگی یک مشاهده تصادفی یا به پیچیدگی PCR، آزمایش‌های خون یا کشت میکروب باشند.

تکنیک بیهوشی در جراحی پرندگان
ادامه مطلب

قفس مرغدانی

 آرایش‌های مناسب قفس در اتاق قرنطینه

  1. پس از طی شدن قرنطینه، پرنده ممکن است وارد گله تولید مثل با هدف نهایی تولید فرزند شود. فرزندان در منطقه کودکی و نوجوانی قرار می‌گیرند و در نهایت به عنوان دارایی تولید مثل فروخته یا نگهداری می‌شوند.
  2. گاهی اوقات بیماری حتی در مرغدانی محصور نیز شیوع می‌یابد. در این شرایط، پرندگان آلوده در ایزوله قرار گرفته می‌شوند تا احیا شده و آزمایش‌های تشخیصی در قرنطینه را بگذرانند. پرندگان منزوی شده نباید با پرندگان قرنطینه در یک مکان قرار بگیرند.

  3. ورود کلیه منابع (آب و غذا)، افراد و تجهیزات به مرغدانی باید عاری از بیماری باشد. کسی که عمل تغذیه را انجام می‌دهد باید لباس محافظ بپوشد که این لباس نباید خارج از محوطه پوشیده شود. غذا باید در محوطه تمیز و جداگانه بهداشتی و ضدجونده نگهداری شوند.
  4. جریان ترافیک افراد باید در جهت یک طرفه به خارج از انبار مواد غذایی و سپس محوطه تولید مثل پرندگان، کودکی و نوجوانی، منطقه ایزوله و در نهایت منطقه قرنطینه باشد. این گذرگاهی از تمیزترین پرندگان به کثیف‌ترین پرنده و پیشگیری از آلودگی متقابل غیر ضروری جریان می‌یابد.

سرکشی مرغدانی

 

سرکشی مرغدانی یک مؤلفه کلیدی برای اطمینان از سلامت دسته پرندگان است. این امر دو هدف را براورده می‌سازد: برای استقرار سلامت دسته پرندگان و سپس نظارت وضعیت و بهبود دسته پرندگان.

این به سه مؤلفه تقسیم می‌شود:

۱) ارزیابی اولیه مشتری و مجموعه،

۲) سرکشی فیزیکی و

۳) آماده سازی گزارش برای مشتری.

در این مقاله مفهوم مرغدانی محصور بررسی شد.

برگرفته از کتاب طب پرندگان زینتی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱