کلینیک دامپزشکی روژان
پارس سگ

سگ ها چرا پارس می کنند؟ (علت های پارس سگ و روش های کنترل)

سگ‌ها چرا پارس می‌کنند؟

 

پارس کردن در سگ‌ها یک عمل کاملاً طبیعی است و روشی برای برقراری ارتباط با محیط اطراف و بیان احساسات می‌باشد. سگ‌ها با پارس کردن شادی، ترس، بی حوصلگی، دلتنگی، خستگی، گرسنگی، احساس خطر و حفاظت از قلمرو خود و صاحب را بیان می‌کنند. سگ های ی که بصورت اجتماعی زندگی می‌کنند بیشتر از سگ های ی که منفرد نگهداری می‌شوند پارس می‌کنند.

آن‌ها برای نشان دادن قدرت، کنترل محدوده و قلمرو، حمایت از لانه و توله‌ها پارس می‌کنند. در بیشتر موارد علت اصلی پارس سگ های  آپارتمانی صحبت کردن و پاسخ دادن صاحب به سگ می‌باشد. مثلاً سگ پارس می‌کند و صاحب در را برایش باز می‌کند. سگ پارس می‌کند، صاحب به حیوان آب یا غذا می‌دهند، سگ از چیزی احساس ترس کرده، پارس می‌کند و صاحب سریعاً خود را به سگ می‌رساند و…

این روشها باعث می‌شود که سگ بیاموزد، چگونه با پارس کردنش به خواسته‌ها و نیازهایش برسد.

صاحبان باید قبل از تبدیل شدن پارس سگ به یک عادت آزار دهنده برای خود و همسایگان، از همان دوران تولگی با روشهای تربیتی به کنترل آن بپردازند، زیرا هدفمند کردن پارس سگ در دوران تولگی بسیار ساده‌تر از دوران بلوغ سگ می‌باشد.

 

بیاد داشته باشید که پارس سگ ارتباط مستقیمی با نژاد و کارایی حیوان دارد به همین دلیل باید قبل از خرید سگ درباره نژاد آن تحقیق شود که آیا نژاد مد نظر شما در گروه سگ های  پر پارس و نگهبان قرار دارد یا خیر و همچنین صاحبان باید برای رفع پارس سگ بسیار حوصله و تلاش داشته باشند.

ابتدا باید عواملی که سبب پارس حیوان می‌شود شناسایی و برای رفع آنها اقدام شود. که شامل موارد زیر می‌باشد:

_ ترس از صداهای بلند است.

_ بی حوصلگی و کمی فعالیت روزانه.

_ احساس درد و ناراحتی جسمی.

_ جلوگیری از جفتگیری، قرار داشتن در دوران بارداری و حمایت از توله‌ها.

_ خاطرات ناخوشایند در گذشته.

_ محافظت به عنوان سگ چوپان، سگ نگهبان و سگ شکار.

_ عادات نادرست رفتاری.

 

دستگاه ضد پارس اولتراسونیک خارج از منزل

 

چگونگی جلوگیری از پارس سگ در خارج از منزل

 

سگ های ی که برای نگهبانی و گارد مورد استفاده قرار می‌گیرند، پارس مهمترین قسمت فعالیت آن‌ها می‌باشد. هیچگاه نباید مانع پارس این گروه از سگ‌ها شد. پارس سگ نگهبان دلیلی برای ورود افراد و حیوانات غریبه و احساس خطر در محیط تحت کنترلشان می‌باشد. اما شما می‌توانید برای کم کردن پارس سگ های  خارج از منزل از وسیله‌ای استفاده کنید که با ارسال سیگنال سبب کنترل پارس سگ می‌گردد.

 

برای جلوگیری از پارس سگ های  آپارتمانی به روش زیر عمل کنید:

زمانی که سگتان با پارس کردن چیزی از شما خواست به آن ندهید بلکه از کلمه نه استفاده کرده و بعد از ساکت شدن مثلاً در را برایش باز کنید و یا غذایی در اختیارش قرار دهید. در غیر این صورت سگ به این روش عادت کرده و به صورت مداوم پارس می‌کند. و زمانی که سگ همچنان به پارس کردن ادامه داد ابتدا سگ را با قلاده کمری تحت کنترل داشته باشید ابتدا اسم سگ را محکم بیان کرده سپس کلمه نه را با قدرت و صدای بم تکرار نموده زمانی که بدن سگ در حالت ترس قرار گرفت (خم نمودن بدن) سپس با اسپری آب پاش  آب را به صورت سگ اسپری کنید. توجه داشته باشید که سگ شما همیشه قلاده گردنی داشته باشد و از قلاده کمری فقط در زمان پیاده روی و کنترل سگ در زمان آموزش‌ها استفاده شود.

 

روش جلوگیری از پارس سگ، در زمان تنها ماندن در منزل

 

ابتدا سگ را در اتاقی قرار داده تمام وسایل سگ از جای خواب گرفته تا اسباب بازی‌هایش را در اختیارش قرار داده و وسایلی که برای سگ خطرآفرین است را از اتاق خارج کرده و در را ببندید و پشت در منتظر بمانید. سگ ابتدا به در پنجه می‌کشد؛

در ادامه؛

سپس چند ناله کوتاه کرده و در نهایت پارس می‌کند. زمانی که سگ اولین ناله را کرد، دستگیره در را محکم پایین کشیده اما در را آرام باز کنید. نام سگ و کلمه نه را محکم بیان کرده و با اسپری آب پاش  آب را به صورت سگ اسپری کنید و در را بندید.

چند بار این عمل را با شنیدن صدای ناله سگ انجام دهید. خیلی سریع متوجه خواهید شد فاصله بین دو ناله بیشتر و بیشتر می‌شود چون سگ متوجه می‌شود که بعد از ناله اتفاق ناخوشایندی منتظرش خواهد بود. زمان این آموزش از دو دقیقه شروع می‌شود و در مراحل بعدی به زمان داخل اتاق بودن سگ اضافه می‌شود.

 

سگ شما باید بیاموزد یک نیم روز در اتاق تنها بماند. در هنگامی که زمان آموزش طولانی می‌شود بهتر است لباسی که بوی بدن شما را می‌دهد در پشت در قرار دهید تا سگ گمان کند شما همچنان آنجا ایستاده‌اید تا از پارس کردن خودداری کند. تنها زمانی در اتاق برای خارج شدن سگ باز می‌شود که سگ ساکت باشد. بعد از خروج حیوان با در اختیار قرار دادن خوراکی مورد علاقه‌اش تشویقش کنید تا بداند سکوتش برایش پاداش خوبی به همراه خواهد داشت.

بیماری های چشم سگ
ادامه مطلب

 

به طور متوسط طی یک هفته سگ کاملاً یادمیگیرد که در زمان تنهایی باید ساکت باشد. بهتر است برای کم کردن استرس تنهایی سگ قبل از خروج از منزل لباسی که بوی بدن شما را می‌دهد برای سگ قرار دهید. همچنین قرار دادن خوراکی‌های جویدنی و یا توپ‌های تشویقی می‌تواند سگ را در زمان تنهایی سرگرم کند.

 

جلوگیری از پارس کردن سگ در زمان عبور افراد از پشت در یا ورود افراد به منزل

 

یکی از اصلی‌ترین دلایل پارس سگ در زمان عبور و یا ورود افراد حس مالکیت به منزل است. سگی که نقش نگهبان منزل را ندارد نباید در چنین زمانی پارس کند. چرا در صورتی که این گروه از سگ های  آپارتمانی برای نگهبانی تربیت نشده‌اند باز پارس می‌کنند؟

علت این است که در منزل شما را در خانه خود می‌دانند. این گروه از سگ‌ها معمولاً در گروه سگ های  آلفا قرار دارند. برای جلوگیری از ایجاد حس مالکیت منزل باید برای سگ در خانه محیط زندگی و لانه مخصوصی ایجاد کنید.

 

به جهت این منظور می‌توانید از پارک‌های سگ یا محدود سازی قسمتی از منزل استفاده کنید. برای اینکه سگ متوجه شود که فقط بخشی از منزل شما به او اختصاص دارد باید ظرف آب و غذا، اسباب بازی‌ها و رختخواب سگ تنها در این قسمت قرار بگیرد. سگی که روی مبل شما استراحت می‌کند، در آشپزخانه آب و غذا می‌خورد، در سالن پذیرایی منزل با اسباب بازیهایش بازی می‌کند بی شک خانه شمارا ملک شخصی خود می‌داند!!

 

پس تمام لوازم سگ به محدوده مشخص انتقال داده می‌شود و قبل از ورود افراد به همان هدایت شده و در محدوده بسته می‌شود. به یاد داشته باشید این سگ باید ابتدا روش تنها ماندن در منزل را آموخته باشد.

 

جلوگیری از پارس سگ به صدای در و زنگ منزل

 

در این روش سگ را با بند و قلاده کمری نزدیک در ببندید و از فرد غریبه‌ای که بیرون در حیاط یا منزل ایستاده بخواهید محکم به در بکوبد یا زنگ بزند. زمانی که سگ شروع به پارس کرد، با صدای محکم اسم سگ و کلمه نه را گفته و زمانی که سگ در حالت ترس قرار گرفت با اسپری آب پاش  آب را به صورت سگ اسپری کنید. چند بار این عمل را در روز انجام دهید. (زمانی که سگ از آب پاش  ترسید دیگر نیازی نیست هر بار حیوان را خیس کنید فقط نشان دادن آب پاش  و بیان کلمه نه کافی است) با این روش هر بار فاصله بین پارسها بیشتر می‌شود و به کلی ازبین می‌رود.

 

بیاد داشته باشید آموزشها در طول یک هفته هر روز باید انجام شود. تا عکس العمل سگ نسبت به صدای زنگ و در زدن افراد ازبین برود.

 

 

استفاده از لوازم کمک آموزشی برای جلوگیری از پارس سگ.

 

قلاده‌های نویزی اولتراسونیک و ویبره: این نوع قلاده‌ها مانند قلاده‌های گردنی هستند که در زمان پارس سگ با ایجاد صدا و یا لرزش سبب متوقف شدن پارس حیوان می‌شود. و معمولاً هر دو حالت در یک قلاده قرار دارد به به صورت خودکار عمل می‌کنند اما قلاده‌هایی هم در بازار موجود است که فقط یک نوع عملکرد را دارا می‌باشند و یا به صورت کنترل از راه دور هدایت می‌شود. بیاد داشته باشید این قلاده‌ها نباید بصورت مداوم به گردن سگ بسته شود در غیر این صورت سگ به عملکرد قلاده عادت پیداکرده و با وجود فعال بودن قلاده سگ همچنان به پارس کردن ادامه می‌دهد.

 

قلاده‌های آب پاش :

این قلاده‌ها در زمان پارس سگ بصورت خودکار آب را اسپری می‌کنند. اما استفاده مداوم از این قلاده‌ها نیز برای سگ به صورت عادت در می‌آید.

 

 

پوزبند:

پوزبند مورد استفاده، بهتر است که از نوع پارچه‌ای و نرم باشد تا باعث آزار سگ نگردد و آنرا باید بصورت تنبیه مورد استفاده قرار داد نه به حالت مداوم و باید از آن خارج از زمان تغذیه حیوان استفاده شود. زمانی که سگ پارس کرد و به کلمه نه و اسپری آب پاش  عکس العمل نشان نداد در آن صورت ۳ دقیقه پوزبند را به پوزه سگ می‌بندید و سپس باز می‌کنید.

 

اسباب بازیهای فکری:

مانند توپ‌های جایزه. اینگونه اسباب بازیها سبب می‌شوند سگ زمان طولانی برای بیرون آوردن جیره غذای روزانه خود سرگرم شود. این گروه از اسباب بازیها را باید در زمان هایی  که حیوان اصرار به بازی دارد و یا در زمانی که قصد ترک منزل را دارید در اختیار سگ قرار داده شود.

 

 

 

 

 

 

 

جهت مشاهده اطلاعات بیشتر به وبسایت و اینستاگرام ما مراجعه نمایید.

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱