کلینیک دامپزشکی روژان
تایگر بارب

تایگر بارب (گونه های مختلف ماهیان زینتی)

تایگر بارب

بسیاری از گونه‌های بارب دارای الگوهای رنگی مشابه هستند. مخصوصا نوارهای سیاه رنگ که در گونه‌های مختلف فرق می‌کند. تایگر بارب دارای نوارهای نیمه تمام و به تعداد ۵ نوار هستند. تایگر بارب می‌تواند در آب نیمه سنگین و PH   ۵/۶-۵/۷ زنده بماند. بهترین درجه حرارت برای رشد آن ۲۲-۲۵ درجه است. تولید مثل هنگامی رخ می‌دهد که دمای آب ۲۳-۲۸ باشد. دمای ۲۵ درجه بهترین دما است. رزی بارب نیز از گونه‌های معروف بارب است که دارای فلس‌های مشخص و طلایی است. در رزی بارب نرها دارای هاله‌ای از رنگ قرمز روی بدن هستند و درخشش فلس‌ها بیش‌تر است حال آنکه ماده‌ها دارای شکم متورم و رنگ سبز ملایم بدون هاله‌های قرمز هستند.

 

جفت گیری:

تایگر بارب معمولا در سن تقریبی ۶-۷ هفتگی به بلوغ جنسی می‌رسد. اگرچه جنس از نظر شکل تفاوتی ندارند. نرها رنگ قرمز روشن روی پوزه و شعاع‌های باله خود دارند در حالی که ماده‌ها دارای شکم گرد تر و کمی کم رنگ تر هستند. بارب ها معمولا  به نسبت ۱ به ۱ جفت گیری می‌کنند. نرها رفتار تهاجمی دارند در حالی که ماده‌ها آرام و مطیع هستند. گیاهان آبزی یا ریشه‌های آن‌ها به عنوان بستر برای تخم ریزی انتخاب می‌شوند. در طول عمل تخم ریزی نر توسط باله‌های خود ماده را در آغوش می‌گیرد و با لرزش ظریفی،تخم و اسپرم روی بستر رها می‌شود.

این رفتار ممکن است ساعت‌ها تا تخلیه کامل تخم‌ها ادامه یابد. در هر تخم ریزی ممکن است تا چند صد تخم رها شود. به طور متوسط از هر ماده ۳۰۰ تخم قابل انتظار است. تایگر بارب ها به صورت دوره‌ای تخم ریزی می‌نمایند یعنی اگر ماده به خوبی آماده سازی شود می‌تواند در فواصل تقریبا دو هفته‌ای تخم ریزی نماید.

 

نگهداری از تایگر بارب های مولد:

تایگر بارب های مولد ابتدا از حوضچه پرورش جمع آوری شده و با رقم بند ماهیان درشت‌تر جداسازی می‌شوند. سپس نر و ماده با استفاده از یک میز جداسازی شیشه‌ای از هم تفکیک می‌شوند. ماهیان دارای نوارهای بد شکل و نامطلوب کنار گذاشته می‌شوند (به گزینی) مولدین انتخاب شده سپس در تانک‌های تک جنسی نگه داری می‌شوند. جهت نگه داری مولدین تراکم ۱ عدد ماهی در هر  ۴ لیتر توصیه می‌شود. تانک آماده سازی باید مجهز به هوادهی بوده و روزانه ۲۰ درصد تعویض آب در آن انجام شود. جداسازی جنس‌ها باعث همزمانی تخم ریزی می‌شود. ماهیان جدا شده برای آماده سازی توسط جیره‌ای از توبیفکس، آرتمیا، غذاهای پرک حداقل ۲ بار در روز تا حدی که سیر شوند بایستی به مدت دو هفته تغذیه گردند. فقدان آماده سازی باعث کاهش شدید تعداد تخم‌های حاصل خواهد شد.

سیچلاید الکتریک یلو (ماکرو)
ادامه مطلب

 

شرایط تکثیر:

تایگر بارب و گونه‌های خویشاوند عموما به راحتی تکثیر می‌یابند و فقط به آماده سازی، کیفیت آب، و بستر تخم ریزی نیاز دارند. محل تکثیر بارب ها در محلی از سالن باید باشد که رفت و آمد حداقل و تابش نور غیرمستقیم باشد. هر جفت تایگر بارب مولد در یک آکواریوم ۴۰ لیتری با هوا دهی کم یا بدون هوا دهی قرار داده می‌شوند. یک به رس یا بستر تخم ریزی در اواخر بعد از ظهر روز معرفی مولدین به هم قرار  داده می‌شود. صبح روز بعد از معرفی مولدین همه آکواریوم‌ها را کنترل کنید دقت کنید اگر جفتی در حال تخم ریزی است مزاحم آن‌ها نشوید. اگر نوری از زیر به آکواریوم بتابد تخمها به صورت گوی‌های زرد رنگ دیده می‌شوند که به به رس چسبیده‌اند.

 

آماده سازی مولدین:

بعد از تخم ریزی به رس‌های حاوی تخمک را از آکواریوم خارج کرده و در آکواریوم دیگر قرار دهید. مولدین برای آماده سازی مجدد به تانک آماده سازی  انتقال داده می‌شوند. اگر دمای آب ۲۵-۲۷ درجه باقی بماند تخم‌ها باید در ظرف ۳ روز هچ شوند. نوزادان تازه از تخم خارج شده تا دو روز  شنا نمی‌کنند و کیسه زرده را جذب می‌کنند. هنگامی که ۳ تا ۴ روز از هچ گذشته باشد باید غذادهی را آغاز کرد. استفاده از آب سبز یا در صورت در دسترس نبودن استفاده از آب اسفناج توصیه می‌شود. بچه ماهیان با آرتمیای تازه باز شده تا دو روز ۳-۴ مرتبه در روز تغذیه می‌شوند. ماهی باید به آهستگی به غذای تجاری عادت داده شود.

با تغذیه بچه ماهیان به مدت ۳ روز می‌توان آن‌ها را با سیفون کردن در صبح به استخرهای پروار بندی معرفی کرد. اندازه ذخیره سازی بچه ماهیان به تعداد ۱-۵ قطعه در هر لیتر توصیه می‌شود. این استخرها باید به هوا دهی دائمی مجهز باشند. غذاهای مناسب برای بچه ماهیان تایگر بارب غذای آغازین ۰۰،۰۱ و ۰۲ ماهی قزل آلا است

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص تایگر بارب بررسی شده است.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

 

بهترین کیلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱