کلینیک دامپزشکی روژان
لمس خرگوش

لمس خرگوش

لمس خرگوش‌ها در مدت ­زمان مشاوره

روش‌های زیادی برای لمس خرگوش وجود دارد (بروجمن، ۱۹۹۱؛ مادر، ۱۹۹۷؛ مالی، ۲۰۰۰؛ کوسنبری، ۱۹۹۴؛ ریچاردسون، ۲۰۰۰ ب). بسیاری از خرگوش‌های خانگی با انسان تماس داشته و برای معاینه و آزمایش به کار نمی‌روند. لمس دقیق و محدودیت overzealous می‌تواند ثمربخش بوده و نشانه­ای برای خرگوش در خصوص ناراحتی صاحبش باشد. رویکرد آرام، ملایم ولی دقیق ترجیح داده می‌شود و لازم است گزینه محدودیت حیوان که شدت بیشتری دارد، ایجاد شود. خرگوش‌ها به­ندرت دامپزشکی را که در اتاق مشاوره است، گاز می‌گیرند. حتی اگر صاحبان را گاز بگیرند. ولی در عوض با پاهای عقبی نیرومندشان خراش‌های خشمگینانه ای وارد می‌کنند.

معمولاً امکان بلند کردن خرگوش از کریر و قرار دادن دایره­ای­وار دست در یک طرف جعبه و خارج کردن آن (با همان روش خارج نمودن سگ و گربه) وجود دارد. قرار دادن انگشت سبابه در اطراف پای جلویی می‌تواند مفید باشد. حیوانات عصبی و بدعنق از پس گردن و حمایت دست زیر در انتهای عقبی بلند می‌شوند. خرگوش‌های بسیار تحریک­پذیر یا تهاجمی را می‌توان محبوس نمود و با حوله از کریر خارج کرد. بلند کردن خرگوش‌ها با گوش‌هایشان قابل­قبول نیست و دیگر حمایت نمی‌شود ولی در برخی متون قدیمی پیشنهاد شده است. پس از اینکه خرگوش از کریر جدا شد، معمولاً امکان پرش در کف اتاق پزشک تا زمانی که امنیت وجود داشته باشد، داده می‌شود. به این ترتیب، خرگوش با یک محیط جدید آشنا می‌شود و اطلاعات مهمی در مورد وضعیت عمومی و حرکتش به دست می‌آید.

در ادامه:

همچنین می‌توان خرگوش را روی میز پزشک قرار داد، وی را معاینه نمود و در این حین نیز سوابق خرگوش را از صاحبش به دست آورد. برای معاینه perineum می‌توان خرگوش را متمایل به عقب نمود یا وی را با نگهداشتن پس گردن و خواباندن به پشت در گهواره­ای شبیه به کودک در دستان صاحب یا با کمک پزشک معاینه کرد. خمش به عقب ممکن است واکنش بی­حرکتی را تحریک کند ولی استرس­زاست و منجر به لگدپرانی و تقلا کردن خرگوش می‌شود. روش دیگر، ایستاده نگهداشتن خرگوش و آزاد نمودن انتهای پاهای عقبی روی میز پزشک است. رویکردهای زیادی وجود دارند و هر پزشک روشی را که مناسب خرگوش است، پیدا می‌کند.

حوله­پیچ کردن خرگوش روش مناسبی برای محدود کردن خرگوش و معاینه صورت و دهان یا تزریق آمپول به وی است. حوله بزرگی روی میز پهن می‌شود و خرگوش در قسمت بالای آن قرار می‌گیرد و اگر قبلاً خرگوش حوله­ پیچ شده باشد، کل بدن محصور شده و فقط سرش نمایش داده می‌شود. دستیار پزشک که احتمالاً صاحب خرگوش است، برای نگهداشتن محکم خرگوش یا فشردن آرام آن روی میز لازم است. پاهای جلویی را می‌توان نگه داشت. جانسون (۱۹۹۱) دریافت که محدود کردن خرگوش‌های آزمایشگاهی از طریق حوله­ پیچ نمودن آن‌ها نه­تنها استرس لمس را کاهش می‌دهد بلکه باعث کاهش ایستایی دستگاه گوارش می‌شود.

لازم به یادآوری است که حتی با حوله­ پیچ کردن، باز هم خرگوش‌ها می‌توانند به خود آسیب زده و انقباض ایزومتریک عضلات کمر ممکن است موجب شکستگی ستون فقرات شود. توجه داشتن به رفتار خرگوش تحت معاینه و تغییر روش به­کار­رفته مهم است و اگر در این وضعیت حمله رخ دهد، احتمال کمتری وجود دارد که به دستیار یا صاحب خرگوش آسیب برسد.

متابولیسم کربوهیدرات در خرگوش ها
ادامه مطلب

نگهداری خرگوش

•با اینکه بسیاری از خرگوش‌ها، نگهداری را خوب تحمل می‌کنند ولی برخی از آن‌ها با لگد پرانی و حمله به آن واکنش نشان می‌دهند. این امر می‌توان منجر به شکستگی استخوان‌ها و دندان‌ها و نیز آسیب به فرد نگهدارنده شود.
•خرگوش‌هایی که عضلات ستون فقراتشان محکم است و امکان شکستن مهره‌ها وجود دارد، به¬زور منقبض می‌شوند. برای مثال زمانی که در تلاش برای عقب کشیدن پاهای عقبی‌ هستند، این اتفاق می‌افتد. انقباض ایزومتریک ماهیچه‌های ستون فقرات آسیب شدیدی به ستون فقرات را به دنبال دارد و زمانی که خرگوش مهاجم در حوله پیچیده می‌شود، این اتفاق می‌افتد.
•موقع جراحی، خرگوش‌ها باید از کریر بیرون بیایند. در برخی شرایط خانگی این امر استرس کمتری برای خرگوش دارد تا از سطح خودش نزدیک شود.
•باید خرگوش‌ها با قرار دادن یک دست زیر جعبه و استفاده از دست دیگر برای حمایت از انتهای پشت بدن بلند شوند. لازم است برخی خرگوش‌های مهاجم را با استفاده از پس گردنشان بلند کرد؛ البته نگهداشتن وزن بدن در انتهای عقب جسم لازم است.
•به هیچ وجه نباید خرگوش‌ها را با گوش‌هایشان بلند کرد.
•معمولاً می‌توان خرگوش‌ها را با حداقل محدودیت معاینه نمود و صاحب یا پرستار به آرامی آن را در جایش نگه دارد. خرگوش‌هایی را که فرار می‌کنند، باید با پوشاندن چشم با دست و آرام نمودنشان برای معاینه آماده کرد.

و در ادامه نکات:

•برای روش‌هایی که تهدیدزا (جستجو درون دهان) یا دردناک هستند، احتمالاً استفاده از حوله برای پیچیدن خرگوش نیاز است و همچنان احتمال آسیب رساندن خرگوش به خودش وجود دارد.
•از روش بی حرکتی کشسانی می‌توان به عنوان روشی برای محدود کردن خرگوش جهت انجام بخشی از معاینات بالینی استفاده نمود. برخی خرگوش‌ها نسبت به این روش مقاومت می‌کنند و به نظر می‌رسد که استرس زا باشد.
•درنهایت برخی خرگوش‌ها را باید با آرام بخش ساکن نمود تا بتوان معاینات را کامل کرد. احتمالاً این امر استرس کمتری نسبت به روش‌های دیگر دارد.

یک روش مناسب برای حمل خرگوش، قرار دادن صورت وی در زیر آرنج دستیار و رها نمودن بدن روی ساعد است. تماس فیزیکی نزدیک و پوشاندن صورت باعث آرام شدن خرگوش‌های چموش می‌شود. این روش همچنین برای محدود نمودن venipuncture ورید saphenous جانبی مفید است و شخص محدودکننده به­راحتی می‌تواند رگ را روی پای عقبی بالا بیاورد.

در این مقاله همه چیز در خصوص لمس خرگوش بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳