کلینیک دامپزشکی روژان
شنود درمانی و بررسی تنفس خرگوش

شنود درمانی و بررسی تنفس خرگوش

شنود درمانی و بررسی تنفس

خرگوش‌ها قفسه سینه و دنده‌های کوچکی دارند. دیافراگم نسبت به عضلات میان دنده­ای تا حدودی موجب جنبش تنفس می‌شود. تنفس از طریق بینی انجام می‌شود. خرگوش‌ها تنفس یا ضربان دهانی مؤثری ندارند. نرخ تنفس بین ۳۲ و ۶۰ تنفس در ثانیه متغیر است. افزایش نرخ تنفس حاکی از استرس، درد،  hyperthermiaو بیماری عفونت تنفسی است. اسیدوز متابولیک نیز با افزایش نرخ تنفس ظاهر می‌شود. گاهی اوقات به نظر می‌رسد برخی خرگوش‌ها نرخ تنفس بسیار تند اما بدون بیماری خاصی را داشته باشند.

این وضعیت با عنوان “تنفس متناقض” شناخته شده و به آهنگ vagal کاهش­یافته ناشی از افزایش فعالیت دیافراگمی و تنفس‌های “فزون­یافته” مربوط می‌شود (هیپ، ۱۹۸۷).

بیماری دستگاه تنفس فوقانی در خرگوش‌ها شایع است. انسداد گذرگاه بینی موجب افزایش تلاش تنفسی شده که ممکن است با خس­خس، جیر­جیر و سوت‌های مختلف همراه باشد. برخی گونه‌ها که بینی کوچکی دارند، همواره این نویز را ایجاد می‌کنند. تمایز بین بیماری راه هوایی فوقانی و تحتانی با مشاهده و شنود درمانی و معاینه بینی امکان­پذیر است.

افزایش نرخ تنفس با افزایش حرکت دیافراگم به­ جای حرکت میان­ دنده­ای می‌تواند باعث نفس­تنگی شود. نفس­تنگی از طریق سیانوز، تنفس دهانی، افسردگی و خستگی نمود پیدا می‌کند و ممکن است با صدای محسوس تنفس همراه باشد.

احتمالاً صداهای خفه ریه یا غیرنرمال و یا عدم صدای ریه حین شنود درمانی قفسه سینه در خرگوش‌هایی که مبتلا به بیماری تنفسی هستند، شنیده می‌شوند. بیماری ریوی مزمن نمی‌تواند مانع شنود درمانی قفسه سینه شود اما استفاده از گوشی paediatric با اندازه مناسب می‌تواند مفید باشد زیرا امکان معاینه دقیق­تر را فراهم می­کند. تغییرات شدید ریوی، یافته‌های جزئی مکرر در مدت­زمان معاینه پس از مرگ هستند. گاهی اوقات، صداهای غیرعادی قلب قابل تشخیص‌اند اما بیماری قلبی در خرگوش‌ها نادر است.

جعبه‌های خرگوش‌های خانگی(چه جعبه و شرایطی مناسب نگهداری خرگوش است؟)
ادامه مطلب

لیست تشخیص‌های مختلف نفس­تنگی مشابه سایر گونه‌هاست.

لمس شکم

در مدت لمس شکم می‌بایست مراقب بود زیرا امعا و احشای دارای دیواره نازک بوده و به¬راحتی پاره می‌شوند.
•در مدت زمان لمس معمولی شکم، می‌توان کلیه‌ها را حس کرد.
•به دلیل اینکه طحال خیلی کوچک است، لمس نمی‌شود.
•معمولاً معده و کبد لمس نمی‌شوند.
•لمس میان روده به ماهیت محتوای آن و زمان روز بستگی دارد.
•ممکن است لمس مثانه در خرگوش‌های مبتلا به آماس مثانه باعث ایجاد فشار و خروج ادرار شود.
•رحم را نمی‌توان در حیوان غیر باردار و سالم لمس نمود. در مدت¬زمان آبستنی می‌توان رحم را در شکم لمس کرد.

نرخ ضربان نرمال بین ۱۳۰ تا ۳۲۵ ضربه در دقیقه متغیر و بسیار سریع است، به­ طوری­ که صداهای قلب تشخیص داده می‌شوند. استرس، ضربان قلب را بسیار افزایش می‌دهد. معمولاً نبض در شریان مرکزی گوش لمس می‌شود. نبض femoral را نیز می‌توان جستجو کرد البته همانند گربه‌ها و سگ‌ها به­راحتی یافت نمی‌شود.

در این مقاله همه چیز در خصوص شنود درمانی و بررسی تنفس خرگوش بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳