کلینیک دامپزشکی روژان

کوتاه کردن منقار مرغ مینا

کوتاه کردن نوک و منقار پرندگانی مانند عروس هلندی ، طوطی برزیلی ، مرغ مینا، کاکادو ، کاسکو ، انواع طوطی ها و… امری بسیار حساس میباشد و بدون داشتن سابقه و آموزش کاری بسیار دشوار میباشد. لازم به ذکر است که هر قسمتی از بدن پرندگان که با کلسیم رشد کند را میتوان کوتاه نمود؛ منقار و ناخن پرندگان نیز شامل این موضوع میشود.

داخل نوک و منقار پرندگان رگ های عصبی زیادی وجود دارد که درصورتیکه فرد از تخصص برخوردار نباشد و به این عمل اقدام نماید. ممکن است موجب از بین رفتن سلامت پرنده گردد. به همین علت ما این مطلب را گردآوری نمودیم تا شما بتوانید بعد از مطالعه آن با دانسته های قبلی اقدام به کوتاه کردن منقار مرغ مینا ی خود کنید.

کوتاه کردن منقار مرغ مینا

کوتاه کردن ناخن پرندگان به اندازه کوتاه کردن منقارشان به دانش و تخصص احتیاجی ندارد؛ البته توضیح در مورد نحوه کوتاه کردن ناخن پرنده به علت طولانی بودن در این مقاله ذکر نمیگردد و ما تنها به کوتاه کردن منقار مرغ مینا بسنده میکنیم. معمولاً پرندگانی که در جنگل ها زندگی میکنند به کوتاه کردن منقار نیازی پیدا نمیکنند ؛ اما پرندگانی که در قفس زندگی میکنند بدلیل محدودیت های فراوان مانند عدم ایجاد اصطکاک با شاخ و برگ درختان و جویدن آنها دچار مشکلاتی در منقار خود و در نهایت رشد کج آن میگردند که بهتر است برای رفع مشکل به صورت دستی اقدام به انجام این کار نمایید.

به ندرت اتفاق می افتد که پرورش دهندگان خانگی مرغ میناها بگویند که منقار پرنده خود را کوتاه کرده اند ؛ چرا که این کار در چشم افراد بی تجربه عملی وقیح قلمداد شده و کاری دور از انسانیت به شمار میرود. اما اگر این کار انجام نشود چه بسا که عمر مرغ مینا کوتاه تر گردد و درد و رنج بیشتری را متحمل شود.

برای درک بهتر مطلب تصور نمایید که فک بالای شما جلوتر از فک پایینتان میباشد. حال به این موضوع فکر کنید که منقار بالای مرغ مینا جلوتر از منقار پایین باشد. مانند آن موضوع، زندگی برای این پرنده نیز سخت و مشقت بار خواهد بود ، اگر این بلندی منقار بیشتر از حد استاندارد باشد.

رژیم غذایی مناسب جوجه اردک‌ها
ادامه مطلب

اگر شما نیز برای جلوگیری از مشکلات آینده میخواهید اقدام به کوتاه کردن منقار مرغ مینا کنید؛ باید به اصولی که در زیر اشاره میکنیم توجه نمایید تا بتوانید منقار پرنده خود را به بهترین شکل کوتاه کنید.

روش کوتاه کردن منقار مرغ مینا

سه روش اصولی جلوگیری از بلند شدن منقار مرغ مینا:

اهمیت دادن به رژیم غذایی

چند هفته پیش از عملیات کوتاه کردن منقار، به مرغ مینای خود خوراک های با ارزش غذایی بالا بدهید. زیراکه با اینکار علاوه بر تزریق کلسیم برای پرنده آن را از لحاظ روحی و روانی نیز تقویت مینمایید. غذاهایی مانند سبزیجات و یا پلت، بهترین نوع تغذیه برای پرندگان میباشد، باید در هنگام خرید این نوع محصولات توجه لازم را به خرج دهید.

تهیه اسباب بازی های جویدنی

تمامی پرندگان به جویدن و سرگرم بودن با منقارشان علاقه مند میباشند. جویدن مانند سوهان عمل میکند و منقار این پرندگان را صیقل میدهد. مکعب های چوبی و یا بلوک های معدنی بهترین نوع اسباب بازی جویدنی برای مرغ مینا هستند. در نظر داشته باشید که هرگز به طوطی خود اسباب بازی های غیر استاندارد ندهید ؛ چرا که پرنده با شکستن و خرد کردن آن ممکن آن را بخورد و دچار خفگی گردد.

استفاده از نشیمنگاه چوبی

نشیمن گاه چوبی که پرنده بتواند روی آن بنشیند و منقارش را صیغل دهد یکی دیگر از روشهای جلوگیری از بلندشدن منقار میباشد.

در صورتی که این موارد را رعایت نمودید اما منقار مرغ مینا همچنان رشد زیادی داشت بهتر است آن را نزد یک دامپزشک ببرید.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.